top of page

Perełka Podkarpacia - Zamek Krasiczyn

Zaktualizowano: 1 sty 2022

Jeśli błądzicie gdzieś po podkarpackich drogach i bezdrożach to warto wpisać w GPS nazwę Zamek w Krasiczynie. Podpięty link pochodzi z kanału Youtube Podróżnicy nad Światem.

Krasiczyn położony jest 10 km od Przemyśla przy drodze nr 28, biegnącej z Przemyśla do Sanoka i Krosna.

Zwiedzanie zamków, pałacy i ruin to nasza weekendowa pasja, a takim perełkom nie możemy się oprzeć, zawsze zbaczamy z drogi by je zwiedzić i podzielić się z Wami naszymi odkryciami.

Krótki rys historyczny Zamku Krasiczyn

Do obecnego kształtu zamku, który z niewielkimi zmianami przetrwał do dziś, przyczynił się Marcin Krasicki.

Gdy po śmierci ojca Stanisława Krasickiego odziedziczył cały majątek, zmodernizował zamek, nadając mu reprezentacyjny wygląd. Pod kierunkiem włoskiego architekta, przebudowano baszty, w części mieszkalnej wybudowano krużganki oraz przeniesiono bramę wjazdową na zachodnie skrzydło. Cała fasada, zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie otrzymała sgraffitową dekorację, która jest charakterystycznym elementem wyróżniającym krasiczyńską rezydencję.

Wraz z bezpotomną śmiercią Marcina Krasickiego, minęły czasy świetności zamku. Dobra krasiczyńskie zostały szybko roztrwonione przez jego bratanka - spadkobiercę, a cały majątek został zadłużony. Później zamek często zmieniał właścicieli, często powiązanych z rodem Krasickich. Niestety, zamku nie ominęły ciężkie zniszczenia. Począwszy od najazdu przez wojska carskie z kozakami, poprzez groźny pożar, który strawił cały zamek w okresie, gdy jego właścicielami byli już Sapiehowie, po totalną dewastację przez oddziały sowieckie w czasie II wojny światowej. Sapiehowie odbudowali zamek po pożarze oraz odnowili park zamkowy.

W rezydencji krasiczyńskiej dorastały pokolenia, które na trwałe zapisały się w kartach historii Narodu Polskiego. Na szczególną uwagę zasługuje jedna z czołowych postaci polskiego Kościoła - Adam Stefan Sapieha, późniejszy arcybiskup metropolita krakowski i kardynał. To z jego rąk otrzymał święcenia kapłańskie przyszły papież, Karol Wojtyła. Jako ciekawostkę można dodać, że ojciec kardynała, książę Adam Stanisław Sapieha użyczył swojej twarzy Janowi Matejce w Bitwie pod Grunwaldem, gdzie wystąpił jako książę Witold.
Obecnie w Zamku mieści się hotel z centrum konferencyjnym i klimatycznie urządzoną restauracją, gdzie szef kuchni serwuje wyśmienitą zupę dworską. Polecam koniecznie spróbować :)


Część zamku udostępniana jest zwiedzającym, więc warto poświęcić chwilę, by tam zajrzeć i choć przez moment poczuć dawną atmosferę.

Wnętrza zamku dość surowe, ale dziedziniec i i cały zespół pałacowo parkowy jest pięknie urządzony i zachęca do relaksującego spaceru.


Dziedziniec Zamkowy oraz przyległe mu ogrody stanowią piękne plenery do sesji zdjęciowych. Można tam spotkać wśród tłumu turystów pary w ślubnych strojach pozujące do ślubnych albumów.

Mam nadzieję, że ta krótka notka zachęci Was do odwiedzenia tego uroczego miejsca - bo naprawdę warto.


49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page