top of page

Spacerem przez Góry Stołowe - Skalne Miasto

Zaktualizowano: 2 sty 2022


Skalne Miasto

Pozostając w czeskich klimatach zabieram Was dziś na wycieczkę do całkiem innego niż wszystkie dotychczas odwiedzone przez nas czeskiego miasta. Skalne Miasto niewiele ma wspólnego z prawdziwym miastem, ale jest piękne i naprawdę warto tutaj zajrzeć.
Najsłynniejsze chyba czeskie Skalne Miasto w skałach Adrszpasko-Teplickich leży tuż tuż za granicą Polski.


Skalne MiastoSkalne Miasto

Obszar skał Teplickich został objęty rezerwatem przyrody, jest on bardzo cenny ze względu na różnorodność flory i fauny. Podobno w rejonie rezerwaty zidentyfikowane zostały 283 pierwotne gatunki roślin.

Skalne Miasto to przede wszystkim prawdziwa uczta dla miłośników natury i ale także wspinaczki górskiej (choć ta ostatnia dozwolona jest tam tylko w wyznaczonych miejscach).


Skalne Miasto

Skalne Miasto to nic innego jak masyw górski w Sudetach Środkowych będący fragmentem Gór Stołowych. Skały głównie piaskowce na przestrzeni wieków zostały przez naturę ukształtowane w ciekawe niesamowite formy. Wiele z nich posiada własne nazwy jak najsłynniejsze chyba najcześciej obfotografowywani "Kochankowie".


Skalne Miasto

Spacer po Sklanym Mieście dostarcza niezapomnianych wrażeń, dwie godziny spędzone wsród skupionych w pobliżu siebie i oddzielonych wąskiemu rozpadlinami skał to niecodzienne przeżycia.

Miasto powstało na skutek naturalnych procesów erozji, przyglądając się na powstałe formy nabieramy szacunku dla naszej matki natury. Piękno tego miejsca corocznie przyciąga tysiące turystów.

Wędrując w skalnym labiryncie zatopieni w soczystą zieleń parku krajobrazowego, zachwyceni przejrzystością wody w jeziorze zatraciliśmy się całkiem w chwili relaksu i otaczającej nas przyrodzie.


Skalne Miasto

Trasa nie jest trudna do pokonania choć zdarzają się podejścia po śliskich kamieniach, jak zwykle w takich sytuacjach apeluje do pań na obcasach, aby przed wejściem na teren parku zmieniły obuwie, zwykle trampki wystarczą jeśli nie mamy pod ręką butów trekingowych.


Skalne Miasto

Spacer nie jest męczący, idąc z przewodnikiem jesteśmy ograniczeni czasowo, opcja wędrówki z mapą po kolejnych dobrze oznakowanych punktach szlaku jest dużo bardziej podniecająca. Przyjemność z odkrywania kolejnych skalnych form i nielimitowany czas na dokumentowanie - bezcenne.

Przez masyw prowadzi kilka szlaków turystycznych o rożnym stopniu trudności, od bardzo łatwych prowadzących przez oba skalne miasta do trudniejszych z których można dotrzeć na szczyty najbardziej charakterystycznych iglic, wąwozów, punktów widokowych i do ruin zamków.

Nie będę przedłużać tu mojej opowieści bo Skalne Miasto należy do tych cudów natury, które po prostu należy zobaczyć, tego nie da się opisać najpiękniejszymi nawet słowami.

Najwyższym wzniesieniem Adrszpasko-Teplickich Skał jest Čap (786 n.p.m.)

Skalne Miasto w północno wschodnich Czechach leży 2 km od miasta Teplice nad Metują, 26 km od znanego Nàchodu i 24 kilometry od Trutnova. Polscy turyści dojeżdżają tu zorganizowanymi grupami z okolic Szklarskiej Poręby i Kudowy. Punktem wyjściowym do zwiedzania Rezerwatu jest Strzemieńskie Podgrodzie, tu też znajduje się duży parking na którym bezpiecznie można zostawić samochód.


230 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page