top of page

Ameryka bez wizy, to nie sen to się dzieje naprawdę

Zaktualizowano: 29 lip 2021
Wielka woda od zawsze dzieliła nas od USA, ale ocean można łatwo pokonać, trudniej było przebić się przez amerykański konsulat ze swoim wizowym wnioskiem, na szczęście od niedawna, a dokładnie od 11 listopada 2019 roku ta przeszkoda dla wielu Polaków ogromna, została zniesiona. Hej hej doczekaliśmy się bezwizowego ruchu do JU ES EJ !!!!

Wielokrotnie na różnych forach czy w prywatnych wiadomościach dostałam bardzo bezpośrednie pytanie o pieniądze na podróże. Temat ciekawy, lekko kontrowersyjny, ale wciąż żywy. No cóż moja odpowiedź jest banalna pieniądze ma ten kto pracuje ( może pomijając dziedziców wielkich fortun, którzy nie muszą pracować by podróżować).

Ja pracuje na etacie, mam też prywatny niewielki biznes zarabiam i odkładam - i tyle.

Z pewnością nie przeczytasz u mnie, że można podróżować za darmo, bo tak nie jest. Podróże, jak każda inna pasja wiążą się z kosztami i taka jest prawda. Choć oczywiście są osoby, które w podróż wyruszają autostopem za darmoszkę, sypiają na dziko w namiocie, mijając płatne kempingi, myją się w prysznicach dla kierowców na stacjach benzynowych, tygodniami jedzą owsiankę z torebki i znalezione w przydrożnych sadach owoce i uważają się za wytrawnych podróżników. Inni mówią o nich JANUSZE TURYSTYKI Ja takich osób nie oceniam, nie neguje i nie popieram, mam świadomość, że tacy są i że dumni z siebie głośno się tym chwalą . Moje podróże kosztują i to czasem całkiem dużo, ale moim celem tutaj jest pokazać, że nie będąc milionerem można podróżować za swoje ciężko zarobione pieniądze. Kwestia priorytetów, marzeń i świadomych wyborów.

Jak samemu zorganizować podroż do USA i ogarnąć budżet ?


Krokiem pierwszym jest wypełnienie elektronicznego wniosku ESTA, teraz bez problemu zrobisz to tutaj, następnie warto z dużym wyprzedzeniem rozejrzeć się za biletem. Zwykle biletów szukam w wyszukiwarkach, które porównują ceny połączeń, ale do USA bardzo dogodne połączenia ma nasza rodzima linia lotnicza PLL LOT, jak widzisz poniżej z kilku miesięcznym wyprzedzeniem znalazłam bilet do Nowego Jorku w cenie nieco powyżej  1200 PLN i szczerze się przyznaję, że to pierwszy wynik z wyszukiwarki, to przykładowa cena, jak się postarasz pewnie uda Ci się znaleść taniej. 

Jak widzisz na załączonym obrazku, poniedziałek wydaje się być najdroższym dniem, dlatego warto być elastycznym i sprawdzić ceny na dzień wcześniej czy później.


Podobnie sprawa przedstawia się z biletami do innych miast, mój drogi czytelniku sam teraz widzisz, że jest to kwota, którą można zaoszczędzić w ciągu roku, chociażby rezygnując z drobnych przyjemności lub nieprzyjemności. Teraz pomyśl z czego mógłbyś zrezygnować i przelicz sobie ile ci to zajmie czasu. Nie jestem palaczem, nie wiem nawet ile teraz kosztuje paczka fajek, ale zakładając, że coś około 15 PLN, to przy paleniu paczki dziennie po trzech miesiącach niepalenia masz bilet w obie strony do NY.  Proste ??  

Nie palisz papierosów jak ja, to wciąż nic straconego, ta samo osiągniesz rezygnując z jednej kawy Starbucks dziennie, lub innych rzeczy bez, których spokojnie się obejdziesz.


Okey, skoro mamy już ustalone, że kasę na taką wyprawę wcale nie jest aż tak trudno zorganizować, to do kosztów biletu dorzucamy jeszcze koszt wniosku ESTA na chwile obecną wynosi 14$, czyli dużo mniej, niż wynosiła opłata za wizę turystyczną czy biznesową w wysokosci 160$ w przeliczeniu około 620 PLN, co było rownież do ogarnięcia.


Jak szuk