top of page

Jak mówić nie bez poczucia winy ?


Mówić nie to nie grzech


Zacznijmy od podstaw i odczarowania słowa NIE, ponieważ i zarazem niestety, ale nie każdy to wie, że każdy ma prawo mówić NIE.

Ciekawym faktem jest, że ucząc się mówić jako dzieci, większość ludzi jako pierwsze słówko wypowiada NiE, a potem z czasem zatracamy tą naturalną swobodę i jako dorośli większa część populacji ma problem z mówieniem NIE.

Zostajemy wychowywani w schemacie, gdzie mówienie NIE odbierane jest jako niegrzeczne, i tkwimy w tym, a czasem nawet powielamy te schematy, aż do czasu gdyż ta „grzeczność” zaczyna tłamsić naszą osobowość i zabija naturalne odruchy.

Wtedy następuje przebudzenie i zaczynamy szukać drogi, która zaprowadzi nas w bezpieczne miejsce, gdzie ustanowienie przez nas granice będą szanowane.


Zawsze kiedy nie masz na coś ochoty, cokolwiek to jest zawsze masz prawo powiedzieć nie, zwłaszcza gdy powiedzenie TAK jest sprzeczne z twoimi planami, uczuciami czy granicami.
Odmawianie to jest nie sztuka, to raczej forma zdrowej komunikacji, niestety często napotykamy na swojej drodze osoby, które nie przyjmują naszej odmowy jako czegoś zupełnie normalnego, naturalnego.

Takie osoby zwykle są egoistyczne i żyją w świecie własnych oczekiwań, nie szanują ani czasu, ani potrzeb, ani planów drugiej osoby, najlepiej czują się wydając polecenia, często oczekują wielu rzeczy nawet nie komunikując swoich potrzeb, pozostawiając je w sferze domysłów, jakbyś to ty miał obowiązek odgadywać czego w danym momencie im potrzeba.


Cudze oczekiwania to nie są twoje obietnice.Jeśli nie spełniam twoich oczekiwań, nie obrażaj się. Przecież to są twoje oczekiwania, a nie moje obietnice. ~ Friedrich Hebbel


Jak grzecznie mówić nie ?

Wyćwicz w sobie umiejetność mówienia NIE. Mów grzecznie, powoli, życzliwie, bez emocji, nie zabrzmi to wtedy złośliwie czy opryskliwie.

Nie przepraszaj i nie tłumacz się, nie dawaj rozbudowanych wyjaśnień twojej odmowy.


Masz prawo mówić nie jeśli nie masz na coś ochoty.

To zaprocentuje w dłuższej perspektywie, gdyż zawsze lepiej być szczerym, niż robić coś wbrew sobie, pielęgnując przy tym frustracje i rozgoryczenie.

Odmawiając nie tłumacz swoich powodów, wystarczy że krótko uzasadnisz swoją odmowę.
Jak umieć mówić nie ?


Kolejnym krokiem, który jest pomocny w budowaniu własnej asertywności jest to proste ćwiczenie. Przywołaj w pamięci kilka sytuacji, kiedy zgodziłeś się na coś, co tak naprawdę ci nie pasowało, kolidowało z twoimi planami - a potem byłeś na siebie wściekły.

Kiedy ktoś składa ci jakieś propozycje, lub o coś prosi to wracaj w myślach do tych sytuacji powyżej i zastanów się czy jeśli teraz się zgodzisz, to nie będziesz przypadkiem odczuwał podobnych emocji co wtedy.

Dlaczego warto mówić NIE ?

Odmawianie jest wpisane w nasze funkcjonowanie, korzyści płynących z mówienia NIE jest wiele, najważniejsze z nich to:

  • Spójność w potwierdzeniu własnej decyzji, wyboru, uczynionego w świadomy i dojrzały sposób, w zgodzie z własnymi zasadami i wartościami.

  • Wyznaczenia granic i ochrony przed inwazją ze strony innych.

  • Poszanowanie własnych zadań, obowiązków.

  • Przerwanie symbiozy: to znaczy uniknięcie występowania w roli „wybawiciela„ i nie dopuszczenie by ten kto przyjmuje postawę „ofiary” opierał się na nas, zamiast pamiętać, że może poradzić sobie sam, że jest w stanie wziąć odpowiedzialność za własne życie.

  • Poszanowanie własnych potrzeb, preferencji.

  • Unikanie sytuacji w których jest się wykorzystywanym, ktoś przysłowiowo próbuje ”wejść ci na głowę”

  • Unikanie sytuacji, w których przyzwyczajenia i oczekiwania innych wymuszają na tobie jakieś konkretne zachowanie.

  • Wartościowanie swojego życia, swoich spraw.

  • Koncentrowanie się na własnych potrzebach, pasjach, zdrowi, swoim ”tu i teraz”

Ucząc się mówić NIE innym, należy także zwrócić uwagę na nauczenie się mówienia NIE samemu sobie, takich NIE za pomocą których odrzucasz to co ciebie niszczy, wywołuje smutek, depresje, zniechęcenie, wątpliwości, niepokoje.122 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page