top of page

Joga dla początkujących


Dziewczyna ćwiczy jogę
Joga
Na czym polega joga i jakie są jej korzenie?Samo słowo joga (yoga) w sanskrycie znaczny jarzmo, co można rozumieć jako uporządkowanie współpracy ciała i umysłu, tak aby sprzyjały rozwojowi lub połączenie, co można tłumaczyć jako jedność sfery cielesnej i umysłowej.


Joga to system filozoficzny powstały tysiące lat temu w Indiach, który skupia się na osiągnięciu jedności ciała, ducha oraz umysłu poprzez m.in. samodoskonalenie, medytację i ascezę.


Za ojca jogi uważa się Patańdżalego (Patanjalego), indyjskiego uczonego, którego dzieło Jogasutry, składające się z 194 wersetów, traktowane jest jako podstawa praktyki jogi. Według niego „Joga jest to powściągnięcie zjawisk świadomości”.

Oprócz wymiaru duchowego oraz zasad etycznych, w jodze ważna jest fizyczność, czyli praca nad ciałem i umysłem, do której służą asany (pozycje) i pranajama (technika oddechu). W jodze liczy się precyzja i synchronizacja ruchu z oddechem. Współczesne podejście traktuje jogę jako system treningowy, który przynosi wiele korzyści dla całego ciała.


Dla kogo joga jest wskazana?


Joga jest odpowiednia praktycznie dla każdego niezależnie od wieku, płci, wagi czy kondycji. Doskonale sprawdzi się, jeśli chcesz zwiększyć zakresy ruchów, popracować nad gibkością, wzmocnić mięśnie i stawy, zmniejszyć bóle kręgosłupa (wynikające m.in.: z małej ilości ruchu i siedzącego trybu życia), skorygować wady postawy czy zyskać jędrne i elastyczne ciało.


Wbrew powszechnemu przekonaniu, aby zacząć praktykować jogę, nie trzeba posiadać elastycznego ciała, być mocno rozciągniętym czy umieć stać na głowie. Owszem, te cechy i umiejętności pomagają w trakcie ćwiczeń, ale nie są niezbędne i nikt nie będzie ich wymagał od początkującego jogina/joginki

Joga jest wskazana dla osób, które chcą zmienić bierny tryb życia i zacząć regularnie się ruszać, ale niekoniecznie interesuje je bieganie, trening siłowy czy zajęcia fitness. Joga pomaga na problemy z trawieniem (konkretne asany „masują” narządy wewnętrzne, poprawiając ich funkcjonowanie, co pozwala pozbyć się zgagi czy wzdęć) oraz nadciśnienie (kontrolowany oddech i spokojne ruchy dotleniają organizm i usprawniają przepływ krwi).


Praktykowanie jogi może stanowić również świetną podstawę do uprawiania innych sportów, powrotu do aktywności fizycznej po długiej przerwie czy stać się urozmaiceniem treningu dla profesjonalnego sportowca.


Czy joga odchudza?


Joga nie jest formą aktywności nastawioną na spalanie kalorii, tak jak trening aerobowy, dlatego w krótkim czasie nie przyniesie ona spektakularnych efektów w zakresie odchudzania. Jednak regularna praktyka w połączeniu ze zbilansowaną dietą (m.in.: ograniczającą spożycie przetworzonej żywności) w dłuższej perspektywie pomaga zredukować wagę, zmniejszyć ryzyko tzw. efektu jo-jo, wysmuklić sylwetkę czy nadać mięśniom ładny zarys bez obawy o ich nadmierne rozbudowanie.

Dzięki temu, że asany aktywują duże ilości mięśni podkręcana jest przemiana materii, a to sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej i utracie wagi. Ponadto, dzięki większej świadomości ciała, wyciszeniu, uzyskaniu równowagi psychicznej oraz redukcji poziomu stresu, joga pomaga osiągnąć większą kontrolę nad złymi nawykami np. nad tym, co i w jakich ilościach jesz, gdy się stresujesz.


Jakie są najpopularniejsze asany dla początkujących?


  • pozycja dziecka – świetnie sprawdzi się przy bólach głowy, napięciach w ramionach, odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa;

  • koci grzbiet – pomaga odciążyć kręgosłup, uelastycznić go i wydłużyć;

  • pozycja psa z głową w dół – pozwala wzmocnić ramiona, plecy oraz nogi.

  • pozycja deski (tzw. plank) – służy do wzmacniania mięśni brzucha, grzbietu oraz nadgarstków;

  • pozycja psa z głową w górze – to dobry sposób na otwarcie klatki piersiowej, a co za tym idzie lepsze dotlenienie organizmu oraz rozciągnięcie kręgosłupa;

  • pozycja drzewa – poprawia równowagę, otwiera klatkę piersiową i biodra, wydłuża kręgosłup oraz wzmacnia mięśnie nóg i brzucha;

  • pozycja krzesła inaczej Powitanie słońca – pozytywnie wpływa na postawę ciała oraz wzmacnia duże partie mięśni (nogi i grzbiet);

  • pozycja trupa (Savasana) – ma rozluźnić całe ciało, pomóc pozbyć się napięć i zmęczenia.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page