top of page

Książka na jesienne wieczory - wrzesień

Zaktualizowano: 31 gru 2021


Czytanie książek to najpiękniejszą zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła - Wisława Szymborska

Jesień to idealna pora roku by zacząć czytać książki ... a książki to najlepsze towarzystwo na długie jesienne wieczory.

Kiedy dzień staje się coraz krótszy, pogoda coraz bardziej kapryśna, jesienne chłody nie zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu, a kubek ulubionej aromatycznej herbaty zdaje się być idealnym uzupełnieniem do ciepłego kocyka i wygodnej kanapy, wtedy właśnie na scenę wkracza książka ... wrota do innego świata.

Czytanie to zdrowy nawyk, który uzależnia, ale w tym jednym jedynym przypadku z uzależnieniem walczyć nie warto. To uzależnienie przynosi same pozytywne skutki.


Jeśli jesteś molem książkowym to przybij piątkę, jeśli nie czytasz dużo, to proszę nie zniechęcaj się i daj się zaprosić do świata literatury, gdzie wraz z szelestem kolejnych przewracanych kartek możesz znaleść się w całkiem innym nowym miejscu.


Czytanie to siłownia dla mózgu - zbawienne działanie czytania na umysł jest potwierdzone wieloma badaniami naukowymi, do tego podobno spotkałam się z tezą, żę regularne czytanie, tuż obok rzucenia palenia i zdrowego odżywiania, wpływa na wydłużanie życia.


Tak więc, czytajmy kochani i nie ograniczajmy się do treści z mediów społecznościowych.


Moja lista tytułów - przeczytanych we wrześniu

Przeważają reportaże o tematyce głównie wojennej, które idealnie wpisują się w klimat września, a to chyba za sprawą rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i naszej niedawnej wizyty w Oświęcimiu w Obozie Zagłady Auschwitz Birkenau.

Historia, znana nam wszystkim bardzo dobrze, tak okrutna, tak przerażająca, że aż trudno sobie wyobrazić, że była prawdziwa, a jednak.

Naszym obowiązkiem jest poznawać, pamiętać i przekazywać kolejnym pokoleniom ku przestrodze, świadectwo tej masowej zbrodni, tak aby ta historia nie powtórzyła się już nigdy więcej.

Relacja z pobytu w mieście Oświęcim już jest na moim blogu, a ja sama, głęboko poruszona wizytą w tym mrocznym miejscu, sięgam po kolejne świadectwa, reportaże, powieści, biografie ofiar holocaustu, aby jeszcze raz wczuć się głębiej w emocje, dramaty i nadzieje ludzi, którym udało się przeżyć to piekło.
  • Tatuażysta z Auschwitz Heather Morris - dokument spisany w formie opowiadania, czyta się lekko, choć sam temat jest niezmiernie ciężki, wręcz przygnębiający. Ogrom okrucieństwa z jakim przyszło się mierzyć bohaterom książki stanowi tło, dla ich równie trudnych emocji.

  • Podróż Cilki Heather Morris - kontynuacja losów jednej z bohaterek bestsellera, jakim stał się Tatuażysta z Auschwitz. Powieść równie smutna, jak dla mnie nawet jeszcze bardziej przerażająca. Historię niemieckich nazistowskich obozów zgłady znam dobrze, natomiast w temat sowieckich łagrów nigdy nie wnikałam, aż tak głęboko. Bohaterka, przez kilka następnych lat po wyzwoleniu z obozu zagłady przeżywa kolejne równie traumatyczne piekło zesłana na Syberię.

  • Kołysanka z Auschwitz Mario Escobar - niesamowita historia matki, rodowitej Niemki, która z miłości do męża cygana i własnych dzieci zdecydowała się dobrowolnie pojechać z nimi i pozostać w obozie koncentracyjnym.

  • Czerń i Purpura Wojciech Dudka - ciekawa historia bardzo trudnej, platonicznej miłości nazisty do żydowskiej ofiary holocaustu, która rozgrywa się w obozowej rzeczywistości, spowita gęstym dymem z pracującego pełną parą krematorium.

  • Żona Nazisty Edith Hahn-Beer - jeszcze jedna ciekawa historia żydowskiej kobiety, która aby przeżyć piekło II wojny Światowej, wbrew tradycjom żydowskim związała się z nazistą.

  • Kobiety z bloku 10 Hans Joachim Lang - przejmujący reportaż o kobietach z Bloku 10 w Obozie Auschwitz Birkenau, historie oparte na wspomnieniach ocalałych kobiet, które poddawane były eksperymentom przeprowadzanym masowo na więźniarkach przez nazistowskich pseudolekarzy.

  • Człowiek w poszukiwaniu sensu Frankl Viktor - "Głos nadziei z otchłani" oparty na prawdziwych wydarzeniach przejmujący obraz natury człowieka, uwięzionego i bestialsko traktowanego, pozbawionego człowieczeństwa. Na podstawie własnych obozowych doświadczeń, autor analizuje zachowania natury ludzkiej w ekstremalnych warunkach. Nadaje sens cierpieniu, które go spotyka, wprowadza czytelnika w tajniki psychiatrii i logoterapii.

  • Dzieciństwo w pasiakach Bogdan Bartnikowski- wzruszająca autobiografia, opowieść o Obozie Zagłady widziana oczami niewinnego, przerażonego dziecka. Wspomnienia dzieci, uwikłanych w wojnę dorosłych, pozbawionych rodziców, bezpiecznego schronienia, beztroskiego dzieciństwa, skazanych na pastwę nazistowskich oprawców.36 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1件のコメント


不明なメンバー
2021年7月28日

Widzę ze temat IIWŚ jest ci bliski . Przeczytałam Tatuażystę z Auschwitz

いいね!
bottom of page