top of page

Podróże w czasie pandemii

Zaktualizowano: 31 gru 2021


Mijają kolejne dni, tygodnie miesiące spędzone w izolacji, świat się powoli zmienia i my również się zmieniamy. Zmieniają się nasze nastroje, nawyki, przyzwyczajenia.

Dla większości z nas swobodne podróżowanie staje się mglistym wspomnieniem czasów sprzed pandemii.

Pustoszeją miasta, spowalnia gospodarka, widać to najwyraźniej na branży turystycznej.

Puste ulice Gdańska to przykładowa wizja pandemicznej rzeczywistości, która dotyka wielu miast we wszystkich zakątkach świata. Zobacz jak smutno wygląda opustoszałe miasto - przy okazji zapraszam też do subskrypcji mojego kanału na YouTube.Z każdym kolejnym dniem, z każdą odwołaną rezerwacją tracę pewność, że to się skończy i znów będzie normalnie. Pandemia kiedyś z pewnością przeminie, ale czy świat po będzie taki sam ?

Restrykcje, obostrzenia, reżim sanitarny, zamknięte granice państw, wszystko to mówiąc w wielkim uproszczeniu wpływa na nas i nasz stan zarówno ten fizyczny jak i psychiczny. Brak ruchu, ograniczona aktywność na świeżym powietrzu, ograniczona możliwość swobodnego przemieszczania się odciska ślad w gospodarce, ekonomii i ludziach.
Czy i jak podróżować w czasach pandemii ?

Codziennie w mediach społecznościowych toczą się zacięte dyskusje na temat podróży w tym trudnym pandemicznym czasie.

Zwolennicy podróżowania odpierają ataki przeciwników, nawzajem zasypują się argumentami za i przeciw, a ci bardziej zdesperowani inwektywami.

Przyglądając się tym ożywionym sporom, już od dłuższego czasu, zaczęłam sama szukać odpowiedzi na powyższe pytanie.
W roku 2020 z powodu odwołanych lotów nie wypaliły nam dwa dłuższe azjatyckie wyjazdy. W planach mieliśmy Hanoi wiosną i Szanghaj jesienią. Bilety kupione, hotele wstępnie zarezerwowane i trzeba było przełknąć gorzką pigułkę, bo nagle z dnia na dzień odwołano nasze loty i zamknięto granice, a potem jeszcze musiałam powalczyć z pośrednikami o zwrot pieniędzy za bilety ( udało się po części odzyskać zwrot środków na konto, a po części vouchery). Nie udało nam się polecieć do Azji, ale mimo pandemii nie zrezygnowaliśmy całkowicie z naszej pasji. Podróżowaliśmy na ile to było możliwe, odkrywając na nowo uroki własnego kraju. Polska jest piękna i ma wiele do zaoferowania, wciąż mam na swojej krajowej liście wiele punktów do odhaczenia.Robiąc podsumowanie roku 2020 na Instagram sama byłam zdziwiona, bo praktycznie nie było miesiąca, w którym gdzieś byśmy nie wyjechali choćby na weekend. I proszę nie napinaj się jeszcze, przeczytaj do końca zanim wydasz o mnie opinie ... Wszystkie nasze podróże odbywały się legalnie, wszystkie noclegi rezerwowane były oficjalnie przez serwis Booking.com

Podróżowanie w tym czasie wiązało się z wieloma ograniczeniami, ale w świetle przepisów prawa było legalne, może z wyjątkiem krótkich okresów pełnego lockdown-u. Pytaniem jest - czy było etyczne ? I tutaj w mojej ocenie, odpowiedź brzmi - TAK !

Świat zmaga się z pandemią, ale życie nie czeka, życie toczy się dalej, gospodarka zwalnia, ale nie zapominajmy, że ludzie związani z turystyką, tak jak wszyscy inni potrzebują środków do życia. Kwestią nie powinno być CZY podróżować tylko JAK podróżować ! I tutaj na scenę wkracza pojęcie PODRÓŻOWAĆ ODPOWIEDZIALNIE - a niestety Polacy są narodem zbuntowanym mentalnie i większość reaguje na ograniczenia natychmiastowym wymyślaniem sposobów jak je złamać.

Brak w naszym kraju zbiorowej odpowiedzialności i to nie tylko w kontekście podróży, ten brak widać na codzień na ulicach, w miejscach publicznych wciąż pojawiają się ludzie bez maseczek, wiele osób nie wierzy w pandemię, wiele pomimo lekkich objawów nie poddaje się badaniu ani kwarantannie. I ten trend zaobserwowałam w całej przestrzeni publicznej, w galeriach handlowych, parkach, kościołach, urzędach, sklepach. Takie same zachowania mogliśmy zaobserwować w turystyce, w momencie gdy rząd próbował uwalniać branżę, tłumy zalały kurorty i korzystając z poluzowania obostrzeń, ci właśnie, nieodpowiedzialni turyści całkowicie zapomnieli o koniecznosci zachowania reżimu sanitarnego, co z kolei poskutkowało szybkim rozwojem pandemii i w efekcie ponownym zamknięciem hoteli.

Odpowiedzialne podróżowanie natomiast przynosi zdecydowanie więcej korzyści aniżeli blokowanie branży i to zarówno tym którzy podróżują jak i tym którzy obsługują turystów.

Podróż dla podróżującego to zwykle przyjemny czas relaksu, oderwania się od rzeczywistości, zresetowania, regeneracji - coś miłego, co w czasie pandemii jest szczególnie ważnym czynnikiem wpływającym pozytywnie na nasze samopoczucie. Z drugiej strony dla branży, która żyje z turystyki, brak turystów oznacza brak środków do życia, a co się z tym wiąże, wpływa bezpośrednio na stan psychiczny i fizyczny. Ludzie, zmuszeni do ograniczenia wydatków, rezygnują z zaspokojenia wielu potrzeb, popadają w depresje, a w konsekwencji stany prowadzące do myśli samobójczych.


Jeśli masz możliwość gdzieś wyjechać, a powstrzymuje cię jedynie opinia publiczna, to mam nadzieję, że choć w niewielkim stopniu udało mi się rozwiać twoje wątpliwości.

Nie daj się wpędzić w poczucie winy, świadomie i rozsądnie przygotuj się do podróży:

  • pamiętaj o restrykcjach i o reżimie sanitarnym,

  • stosuj się do zasad obwiązujących w danym miejscu

  • śledź na bieżąco zalecenia sanitarne

  • jeśli wyjeżdzasz za granice ubezpiecz się

  • zrób test jeśli wymagają tego przepisy ale też badaj się z własnej inicjatywy jeśli masz jakiekolwiek podejrzenie


Majówka 2021 na horyzoncie ... I już wiadomo, że hotele mają pozostać zamknięte, więc planowanie jakichkolwiek wyjazdów jest utrudnione, ale nie jest niemożliwe ! Trzymam kciuki za pogodę i przybijam piątkę wszystkim, którzy mimo ograniczeń szukają bezpiecznych możliwości spędzenia czasu aktywnie.


84 wyświetlenia1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Lili Ess
Lili Ess
Apr 21, 2021


Like
bottom of page