Polska na weekend - Gdańsk

Zaktualizowano: 1 sty


Ponad 1000 letnia historia, ciekawe położenie geograficzne, mnóstwo zabytków architektonicznych czynią Gdańsk jednym z najbardziej wyjątkowych polskich miast. Odwaga, świeżość i przede wszystkim wolność to prawdziwie Gdańskie Tradycje - taki był dawny Gdańsk i taki jest dzisiaj ...

Widok na Długie Pobrzeże z Zielonego Mostu
Nowe Kamienice na zrewitalizowanej Wyspie Spichrzów

W Gdańsku wolność jest jak świeża morska bryza, można ją poczuć niemal dotknąć i można nią głęboko oddychać. I za to właśnie uwielbiam to miasto.


Brama Stągiewna

I niech Was nie zwiedzie ten deszcz na szybie, Gdańsk zwykle dba o ładną pogodę  dla turystów, nawet jeśli popada przez chwile w ciagu dnia, to szybko wychodzi słońce i wraca słoneczna aura. Polska Filharmonia Bałtycka

Zdecydowanie najpiękniej zlokalizowana filharmonia w naszym kraju. Urządzona z rozmachem w zabytkowych, przebudowanych i rozbudowanych budynkach dawnej miejskiej elektrowni, w pełni zasługuje na miano największej instytucji życia muzycznego w północnej Polsce.


Filharmonia Bałtycka

Amber Sky - koło widokowe

Najszybszy sposób na obejrzenie całej panoramy miasta, to przejażdżka gdańskim kołem widokowym. Niezapomniane przeżycia, przyjemna atmosfera, piękne zdjęcia. Szczerze polecam, kolejek nie ma. Bilet normalny 30 PLN, dzieci do 1,40 metra 20 PLN, bilet ulgowy dla osób niepełnosprawnych 20 PLN (opiekun osoby niepełnosprawnej również 20 PLN) .  Można także  wykupić półgodzinną przejażdżkę kabiną VIP za 250 PLN.


Koło Widokowe - AmberSky

Krótki rys historyczny

Początki Gdańska sięgają roku 980, a pierwsze wzmianki o tworzącym się portowym grodzie pojawiają się w drugiej połowie X wieku. Gdańsk rządzony wówczas przez ród książąt pomorskich przyciągał swymi walorami licznych kupców i rzemieślników zachodnich.


Ul.Katarzynki

Prawa miejskie Gdańsk zawdzięcza księciu Świętopełwkowi II, a jego syn Mściwój II zapisał się na kartach historii, jako ten który w 1282 roku przekazał swoje ziemie Księciu Wielkopolski Przemysławowi Drugiemu i tym aktem wielkiej wagi politycznej przyczynił się do zjednoczenia ziem Polskich.

Zabytkowa Baszta Jacek
Hala Targowa

Współczesny Gdańsk to nowoczesna europejska prężenie się rozwijająca metropolia, która ze szczególną troską dba o wszystkie pomniki historii, te średniowieczne i te współczesne.


Kładka dla pieszych na Motławie


Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum drugiej wojny światowej w Gdańsku zlokalizowane w symbolicznej przestrzeni architektonicznej stanowiącej również przestrzeń pamięci — tylko 200 metrów od historycznego budynku Poczty Polskiej w Gdańsku oraz siedem kilometrów drogą wodną od półwyspu Westerplatte, zaatakowanych we wrześniu 1939 r.

Teren Muzeum, zajmujący powierzchnię 17070 m2, dotyka od strony zachodniej Kanału Raduni, a od południowej otwiera się na szeroką panoramę Motławy. Obecnie są to obrzeża starego Gdańska, wkrótce będzie to centrum nowoczesnej dzielnicy, usytuowanej na terenach postoczniowych.


Muzeum II Wojny Światowej

Wizytę w Muzeum najlepiej sobie zaplanować wcześniej i zakupić bilety przez internet.


Największe Gdańskie Zabytki

Ulica Długa, Długi Targ - dawny Trakt Królewski, uznany obecnie za najpiękniejszą ulicę w mieście, choć według mnie jest jeszcze jedna, dużo mniejsza, ale równie urocza uliczka Mariacka, która może konkurować o miano najpiękniejszej ulicy miasta z Długim Targiem.


Ulica Długi Targ z widokiem na Ratusz

Trakt Królewski biegnie prostopadle do Motławy od Złotej do Zielonej Bramy. W średnich wiekach XVI i XVII miejsce to pełniło funkcję ówczesnej giełdy. Przy tej ulicy mieszkali najzamożniejsi patrycjusze gdańscy, burmistrzowie i bogaci kupcy, tutaj niemal każda przepięknie odrestaurowana kamienica na swoją ciekawą historię.

Kamienice budowane z przeznaczeniem mieszkalnym są typowymi gdańskimi domami z wąskimi fasadami zwieńczonymi attykami, na których w bogatych zdobieniach znajdują się rodowe herby, figury i postaci antycznych bohaterów.

Tutaj też znajduje się wiele ciekawych zabytków architektury oraz pomników, które koniecznie należy obejrzeć. Dziś spacer po ulicy Długiej to obowiązkowy punkt na trasie wszystkich wycieczek.Ratusz Głównego Miasta - najokazalszy i najcenniejszy świecki budynek dawnego Gdańska, była siedziba władz miejskich, budowany w latach 1379-1492 masywny gmach z potężna 80 metrową wieżą górującą w miejskim krajobrazie. Hełm wieży zwieńczony złoconym posągiem króla Zygmunta Augusta, a w jednym z czterech narożników znajduje się zegar słoneczny z sentencją „Cieniem są dni nasze„ Wnętrza Ratusza utrzymane są w bogatym stylu manieryzmu niderlandzkiego, a strop największej i najokazalszej Sali Czerwonej zdobi 25 obrazów autorstwa Izaaka Van den Blocke wśród nich najsłynniejsza „Apoteoza Gdańska„


Obecnie budynek Ratusza jest siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.


Dwór Artusa - jeden z wielu powstałych w średniowieczu dworów Artusa, uznawany przez wiele lat za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w północnej Europie. Dwory Artusa były miejscem spotkań zamożnych przedstawicieli patrycjatu, kupców znaczących rzemieślników, urządzane zwykle na wzór okrągłego stołu rycerzy króla Artura. Gdański Dwór Artusa był ważnym ośrodkiem życia handlowego, towarzyskiego i zarazem najbardziej demokratycznym miejscem w kraju. We wnętrzach manierystycznego portalu podziwiać można portrety królów, na uwagę zasługuje również renesansowy 12 metrowy piec kaflowy, dzieło George Stelzenera z połowy XVI wieku. Podobnie jak wspomniany wyżej Ratusz, Dwór Artusa także wchodzi w skład Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.Fontanna Neptuna - Odlana z brązu w 1615 roku figura Boga Mórz stanęła przed Dworem Artusa w 1653 roku i po dziś dzień jest symbolem Gdańska, który nawiązuje do związków miasta z morzem. Jedna z gdańskich legend głosi, że to właśnie Neptun przyczynił się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser , kiedy to oburzony, tym, że ludzie wrzucają do jego fontanny monety uderzył trójzębem w wodę i rozbił złoto w drobne płatki, które do dziś dnia zdobią swym blaskiem słynny likier ziołowy.