top of page

Polska na weekend - Gdańsk

Zaktualizowano: 1 sty 2022


Ponad 1000 letnia historia, ciekawe położenie geograficzne, mnóstwo zabytków architektonicznych czynią Gdańsk jednym z najbardziej wyjątkowych polskich miast. Odwaga, świeżość i przede wszystkim wolność to prawdziwie Gdańskie Tradycje - taki był dawny Gdańsk i taki jest dzisiaj ...

Widok na Długie Pobrzeże z Zielonego Mostu
Nowe Kamienice na zrewitalizowanej Wyspie Spichrzów

W Gdańsku wolność jest jak świeża morska bryza, można ją poczuć niemal dotknąć i można nią głęboko oddychać. I za to właśnie uwielbiam to miasto.


Brama Stągiewna

I niech Was nie zwiedzie ten deszcz na szybie, Gdańsk zwykle dba o ładną pogodę  dla turystów, nawet jeśli popada przez chwile w ciagu dnia, to szybko wychodzi słońce i wraca słoneczna aura. Polska Filharmonia Bałtycka

Zdecydowanie najpiękniej zlokalizowana filharmonia w naszym kraju. Urządzona z rozmachem w zabytkowych, przebudowanych i rozbudowanych budynkach dawnej miejskiej elektrowni, w pełni zasługuje na miano największej instytucji życia muzycznego w północnej Polsce.


Filharmonia Bałtycka

Amber Sky - koło widokowe

Najszybszy sposób na obejrzenie całej panoramy miasta, to przejażdżka gdańskim kołem widokowym. Niezapomniane przeżycia, przyjemna atmosfera, piękne zdjęcia. Szczerze polecam, kolejek nie ma. Bilet normalny 30 PLN, dzieci do 1,40 metra 20 PLN, bilet ulgowy dla osób niepełnosprawnych 20 PLN (opiekun osoby niepełnosprawnej również 20 PLN) .  Można także  wykupić półgodzinną przejażdżkę kabiną VIP za 250 PLN.


Koło Widokowe - AmberSky

Krótki rys historyczny

Początki Gdańska sięgają roku 980, a pierwsze wzmianki o tworzącym się portowym grodzie pojawiają się w drugiej połowie X wieku. Gdańsk rządzony wówczas przez ród książąt pomorskich przyciągał swymi walorami licznych kupców i rzemieślników zachodnich.


Ul.Katarzynki

Prawa miejskie Gdańsk zawdzięcza księciu Świętopełwkowi II, a jego syn Mściwój II zapisał się na kartach historii, jako ten który w 1282 roku przekazał swoje ziemie Księciu Wielkopolski Przemysławowi Drugiemu i tym aktem wielkiej wagi politycznej przyczynił się do zjednoczenia ziem Polskich.

Zabytkowa Baszta Jacek
Hala Targowa

Współczesny Gdańsk to nowoczesna europejska prężenie się rozwijająca metropolia, która ze szczególną troską dba o wszystkie pomniki historii, te średniowieczne i te współczesne.


Kładka dla pieszych na Motławie


Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum drugiej wojny światowej w Gdańsku zlokalizowane w symbolicznej przestrzeni architektonicznej stanowiącej również przestrzeń pamięci — tylko 200 metrów od historycznego budynku Poczty Polskiej w Gdańsku oraz siedem kilometrów drogą wodną od półwyspu Westerplatte, zaatakowanych we wrześniu 1939 r.

Teren Muzeum, zajmujący powierzchnię 17070 m2, dotyka od strony zachodniej Kanału Raduni, a od południowej otwiera się na szeroką panoramę Motławy. Obecnie są to obrzeża starego Gdańska, wkrótce będzie to centrum nowoczesnej dzielnicy, usytuowanej na terenach postoczniowych.


Muzeum II Wojny Światowej

Wizytę w Muzeum najlepiej sobie zaplanować wcześniej i zakupić bilety przez internet.


Największe Gdańskie Zabytki

Ulica Długa, Długi Targ - dawny Trakt Królewski, uznany obecnie za najpiękniejszą ulicę w mieście, choć według mnie jest jeszcze jedna, dużo mniejsza, ale równie urocza uliczka Mariacka, która może konkurować o miano najpiękniejszej ulicy miasta z Długim Targiem.


Ulica Długi Targ z widokiem na Ratusz

Trakt Królewski biegnie prostopadle do Motławy od Złotej do Zielonej Bramy. W średnich wiekach XVI i XVII miejsce to pełniło funkcję ówczesnej giełdy. Przy tej ulicy mieszkali najzamożniejsi patrycjusze gdańscy, burmistrzowie i bogaci kupcy, tutaj niemal każda przepięknie odrestaurowana kamienica na swoją ciekawą historię.

Kamienice budowane z przeznaczeniem mieszkalnym są typowymi gdańskimi domami z wąskimi fasadami zwieńczonymi attykami, na których w bogatych zdobieniach znajdują się rodowe herby, figury i postaci antycznych bohaterów.

Tutaj też znajduje się wiele ciekawych zabytków architektury oraz pomników, które koniecznie należy obejrzeć. Dziś spacer po ulicy Długiej to obowiązkowy punkt na trasie wszystkich wycieczek.Ratusz Głównego Miasta - najokazalszy i najcenniejszy świecki budynek dawnego Gdańska, była siedziba władz miejskich, budowany w latach 1379-1492 masywny gmach z potężna 80 metrową wieżą górującą w miejskim krajobrazie. Hełm wieży zwieńczony złoconym posągiem króla Zygmunta Augusta, a w jednym z czterech narożników znajduje się zegar słoneczny z sentencją „Cieniem są dni nasze„ Wnętrza Ratusza utrzymane są w bogatym stylu manieryzmu niderlandzkiego, a strop największej i najokazalszej Sali Czerwonej zdobi 25 obrazów autorstwa Izaaka Van den Blocke wśród nich najsłynniejsza „Apoteoza Gdańska„


Obecnie budynek Ratusza jest siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.


Dwór Artusa - jeden z wielu powstałych w średniowieczu dworów Artusa, uznawany przez wiele lat za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w północnej Europie. Dwory Artusa były miejscem spotkań zamożnych przedstawicieli patrycjatu, kupców znaczących rzemieślników, urządzane zwykle na wzór okrągłego stołu rycerzy króla Artura. Gdański Dwór Artusa był ważnym ośrodkiem życia handlowego, towarzyskiego i zarazem najbardziej demokratycznym miejscem w kraju. We wnętrzach manierystycznego portalu podziwiać można portrety królów, na uwagę zasługuje również renesansowy 12 metrowy piec kaflowy, dzieło George Stelzenera z połowy XVI wieku. Podobnie jak wspomniany wyżej Ratusz, Dwór Artusa także wchodzi w skład Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.Fontanna Neptuna - Odlana z brązu w 1615 roku figura Boga Mórz stanęła przed Dworem Artusa w 1653 roku i po dziś dzień jest symbolem Gdańska, który nawiązuje do związków miasta z morzem. Jedna z gdańskich legend głosi, że to właśnie Neptun przyczynił się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser , kiedy to oburzony, tym, że ludzie wrzucają do jego fontanny monety uderzył trójzębem w wodę i rozbił złoto w drobne płatki, które do dziś dnia zdobią swym blaskiem słynny likier ziołowy.
Za fontanną Neptuna stoi szereg słynnych zabytkowych gdańskich kamienic.


Złota Kamienica - wzniesiona w 1609 roku na zlecenie burmistrza Jana Speymanna, który był jednocześnie bogatym kupcem i światłym mecenasem sztuki oraz jego żony pięknej Judyty z Bahrów, która według legendy pojawia się jako świetlista postać w korytarzach kamienicy po dziś dzień szepcząc słowa „Czyń sprawiedliwie, nikogo się nie lękaj” . Kamienica słynie z bogatej fasady i rzeźbiarskiego wystroju.Fasada Złotej Kamienicy

Panienka z okienka - w sezonie letnim począwszy od 1 czerwca 2001 roku codziennie o godzinie 13.03 ze szczytowego okna kamienicy przylegającej do Dworu Artusa wyglada zalotnie i macha do przechodniów tajemnicza postać przedstawiająca XVII wieczną młodą gdańszczankę. Figura Panienki z okienka nawiązuje do znanych już w Gdańsku ruchomych figurek które można zobaczyć w zegarze astronomicznym w Bazylice Mariackiej.


Złota Brama - wybudowana w latach 1612 - 1614 wraz z przyległym do niej późnogotyckim Dworem Bractwa św. Jerzego jest początkiem Traktu Królewskiego, który prowadzi wprost do wybudowanej w miejscu najstarszej XIV wiecznej Bramy Kogi, wzniesionej w latach 1564 - 1568 Zielonej Bramy na przeciwległym końcu ulicy Długi Targ. Charakterystyczne kamienne rzeźby na attyce Złotej Bramy przedstawiają cztery cnoty obywatelskie - Roztropność, Sprawiedliwość, Pobożność i Zgodę.
Bazylika Mariacka - największa wybudowana z cegły gotycka świątynia w Europie, powstawała w kilku etapach a jej budowa aż do wykończenia zajęła 159 lat. Bazylika Mariacka zwana także ”Koroną Miasta Gdańska„ w swoich wnętrzach kryje wiele dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej, takich jak kamienna pieta z około 1410 roku, kopia sądu ostatecznego z 1472 wykonana przez Hansa Memlinga czy ołtarz główny autorstwa mistrza Michała Augsburga powstały w latach 1510-1517. Obecnie w wieży bazyliki jest dostępny dla turystów punkt widokowy, po pokonaniu ponad 400 schodków na wytrwałych czeka tam przepiękna panorama miasta.


UWAGA - bazylikę mogą zwiedzać również osoby niewidome, na placu przed Kościołem znajduje się odlana z brązu spiżowego w skali 1:100 makieta.Ulica Mariacka - niewielka uliczka prowadząca z Długiego Pobrzeża przez Bramę Mariacką wprost do Kościoła Mariackiego, jest moim zdaniem najbardzej klimatyczną uliczką w mieście, taka małą perełką w gdańskiej koronie. Uliczka jest fantastycznie zachowanym przykładem dawnej zabudowy gdańskiej z wysokimi zdobionymi rzygaczami przedprożami i wąskimi bogato zdobionymi fasadami. Kamienice należące niegdyś do zamożnych rzemieślników, głównie złotników od wieków inspirowały artystów malarzy, pisarzy i poetów. Obecnie w tym klimatycznym miejscu znajduje się wiele galerii sprzedających biżuterię głównie z bursztynem i maleńkich kafejek. Tego miejsca absolutne nie można pominąć zwiedzając Gdańsk !!


Gargulec z Ul. Mariackiej

Kaplica Królewska - pięknie zdobiona jedyna barokowa świątynia na gdańskim Głównym Mieście, powstała w latach 1678 - 1681 z inicjatywy króla Jana III Sobieskiego, jako tymczasowa kaplica katolicka dla wiernych z parafii Kościoła Mariakciego, który w tym czasie byl świątynią protestancką i przetrwała do dzisiaj. Na przeciw kaplicy stanęła Fontanna Czterech Kwartałów - symbolizująca cztery historyczne kwartały : Szeroki, Wysoki, Rybacki i Kogi, fontanny strzegą cztery leżące lwy, które należą do oficjalnych symboli miasta.


Kaplica Królewska


Wielki Młyn - wybudowany w połowie XIV wieku na kanale rzeczki Raduni, był jedną z największych inwestycji krzyżackich i łączył w sobie trzy funkcje w jednym : młyna, spichlerza i piekarni.

Stare Młyny

Długie Pobrzeże - to najsłynniejszy gdański bulwar na Głównym Mieście, ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy. Wzdłuż pobrzeża zkolalizowane są głównie najróżniejsze lokale gastronomiczne, butikowe hotele i galerie bursztynu.

Gdański Żuraw - niekwestionowana wizytówka miasta, najważniejszy punkt orientacyjny na Długim Pobrzeżu. Zabytkowy Drewniany Żuraw pamięta dobrze dawne czasy, przeżył nie jedną wojnę, z pewnością był świadkiem wielu ciekawych historii.


Gdańska Marina - Wyspa Ołowianka i Wyspa Spichrzów obie wyspy sztucznie stworzone przez człowieka w 1576 roku podczas wykonywania przekopów pod kanał na Stępce i Nowej Motławie. W dawnych odrestaurowanych spichlerzach urządzono obecnie hotele, swoją siedzibę ma w nich także Narodowe Muzeum Morskie. Stare kanały dziś są nowoczesną mariną dla jachtów i mniejszych jednostek pływających.Narodowe Muzeum Morskie - jak już wcześniej wspomniałam, trzy zabytkowe spichlerze „Panna” , ”Miedź” i ”Oliwski” stanowią główną siedzibę muzeum, w której eksponowane są całoroczne wystawy stałe i czasowe. Częścią stałej ekspozycji muzeum jest również cumujący przy nadbrzeżu wyspy statek „Sołdek” . Zabytkowe spichlerze, statek i Drewniany Żuraw wraz z sąsiadującym z nim Ośrodkiem Kultury Morskiej stanowią kompleks muzealny pięknie położony w samym sercu starego gdańskiego portu. Dla wygody turystów i zwiedzających, w tym roku oddano do użytku nową obrotową kładkę dla pieszych, łącząca Długie Pobrzeże z Wyspą Spichrzów.


Wielka Zbrojownia - zwana też arsenałem, spektakularnie zamykająca deptak przy ul. Piwnej jest jednym z najokazalszych świeckich budynków Renesansowych w Gdańsku. Wzniesiona pod koniec XVI wieku w latach 1602 - 1605 przez jednego z najwybitniejszych w ówczesnych czasach architektów epoki Antoniego Van Obbergena. Obecnie na parterze budynku znajduje się pasaż handlowy, a na wyższych kondygnacjach swoją siedzibę ma Akademia Sztuk Pięknych.

Dworzec Gdańsk Główny - historyczne wzmianki o pierwszej linii kolejowej w Gdańsku pochodzą z 1852 roku, w tamtym okresie w rejonie dzisiejszego Dworca Głównego postał niewielki prowizoryczny dworzec pasażerki Gdańsk Brama Wyżynna. Z czasem w latach 1894 -1900 powstał w jego miejscu istniejący do dziś wybudowany w stylu gdańskiego renesansu przestronny Dworzec Główny.


Gdańskie Pomniki

Gdańszczanie wielokrotnie zapisali się na kartach historii jako ludzie niezwykle odważni , zaangażowani, bohaterscy, pełni pasji, twórczy. Wyrazem tego są miejskie pomniki, postawione ku ich czci. Gdańsk można zwiedzać na wiele sposobów , jednym z nich może być szlak gdańskich pomników. Przedstawiam tu te najbardziej znane, które łatwo odnaleźć.


Pomnik Obrońców Poczty Polskiej - obrona Poczty Polskiej w Gdańsku, to jedna z najbardziej dramatycznych akcji obronnych pomorza. Pomnik ku pamięci 50 pracowników Poczty Polskiej, którzy pierwszego dnia wojny pod dowództwem Konrada Guderskiego przez 14 godzin bohatersko bronili budynku Poczty przed hitlerowcami. Większość z obrońców poczty została pojmana i bestialsko rozstrzelana przez nazistów.Pomnik Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy - jest to instalacja upamiętniającą stare polskie nekropolie zniszczone podczas działań wojennych i przez późniejsze ideologie. Znajduje się przy Kościele Bożego Ciała i przypomina o dawnych gdańszczaninach, którzy swoim życiem, bohaterstwem i trudem wpisali się na zawsze w historie miasta. Burzliwa historia Gdańska wymazała z jego krajobrazu ponad 27 nekropolii różnych wyznań, niektóre z nich zostały bezdusznie zdewastowane przy kompletnej ignorancji prawa zmarłych do niczym niezakłóconego wiecznego spoczynku.Pomnik Poległych Stoczniowców - upamiętniający protest społeczeństwa polskiego przeciw oderwanej od rzeczywistości władzy komunistycznej z 1970 roku, który niestety zakończył się tragicznie. Podczas próby zdławienia protestów przez wojsko i ówczesną milicję niektórzy protestujący zginęli od kul, wielu zostało rannych i wielu aresztowanych.

Pomnik Jana III Sobieskiego - gdański monument usytuowany na Targu Drzewnym uznawany jest za jeden z najciekawszych pomników w Polsce. Zabytek upamiętnia triumfy polskiego oręża i symbolizuje powikłane dzieje Rzeczypospolitej.


Pomnik Obrońców Wybrzeża Westerplatte - masywny pomnik upamiętniający polskich żołnierzy, którzy jesienią 1939 roku bohatersko stawili czoła swietnie uzbrojonym i mającym ogromną przewagę liczebną wojskom hitlerowskim. Obrona Westerplatte to jeden z najbadziej dramatycznych wątków całej kampanii wrześniowej.

Pomnik Jana Heweliusza - usytuowany na skwerze Zieleniec przed Ratuszem Staromiejskim pomnik upamiętnia osobę gdańskiego astronoma.


Pomnik Marszałka Piłsudskiego - znajduje się przy zbiegu ulic Wojska Polskiego i Alei Grumwaldzkiej, odsłonięty w 2006 roku przez ostatniego Prezydenta RP na Uchodźctwie Ryszarda Kaczorowksiego


Pomnik Marii Konopnickiej - usytuowany na skwerze im. Harcerzy Polskich przy ulicy Wały Jagiellońskiej.


Pomnik Pamięci Kindertransportów - pomnik upamiętniający wywózkę dzieci żydowskich z Niemiec i terenów zajmowanych przez Niemcy do Anglii, której rząd zgodził się na przyjęcie nieograniczonej ilości dzieci. Do wybuchu wojny 1 września 1939 roku transporty wywiozły ponad 10 tysięcy żydowskich dzieci, w tym Ponad 100 z samego Gdańska.Pomnik Kwiat Życia i Pokoju - kwiat upamiętniający wydarzenia z Nagasaki, gdzie 9 sierpnia 1945 roku Amerykanie zrzucili bombę która zabiła ponad 75 tysięcy ludzi i doszczętnie zniszczyła ponad połowę miasta.


Pomnik Tym co za Polskość Gdańska - monument ustawiony na placu przy ul, Podwale upamiętnia wszystkich poległych za polskość miasta w latach od 1308 w czasie rzezi gdańskiej aż po koniec II wojny światowej 1945


Pomnik Komandora Tadeusza Ziółkowskiego - popiersie ustawione na Targu Rybnym ku pamięci kapitana żeglugi wielkiej, szefa zespołu pilotów Wolnego Miasta Gdańska, komandora Klubu Morskiego w Gdańsku, komendanta żaglowca szkolnego MW Lwów, rozstrzelanego 22 marca 1942 roku w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Stutthof.


Gdański Lew Hewelion

Hewelion to niewielki lewek, a Gdańsk ma w herbie lwa, to maskotka, wizytówka miasta, Posążki Lwa Heweliona poustawiane w różnych miejscach stanowią ciekawą atrakcję, nie tylko dla najmłodszych. W mieście jest obecnie ustawionych kilkanaście takich posążków. 

Ściągając na telefon aplikację Questy VisitGdansk, bez problemu odnajdziesz wszystkie lewki, odkryjesz ciekawe  zakamarki miasta, słuchając jednocześnie ciekawych historii z nimi związanych.


Hewelion Marynarz - na Wyspie Ołowianka


Baza noclegowa


Gdańsk jest miastem otwartym na turystykę z mocno rozbudowanym zapleczem hotelarsko - gastronomicznym. W bazie noclegowej znajdziesz świetne hotele, apartamenty, pensjonaty czy niskobudżetowe hostele. Szukając dobrego noclegu, najprościej jest skorzystać z serwisu Booking.com , możesz także zainspirować się miejscówkami, które sprawdziłam osobiście i szczegółowo opisałam na blogu. Znajdziesz je w zakładce hotele lub wpisując w wyszukiwarce strony hasło ”Gdańsk”, możesz też bez zbędnego wysiłku kliknąć TUTAJZapraszam również na wirtualny spacer po Głównym Mieście w zimowej scenerii. Gdańsk dla turystów jest całoroczną atrakcją, więc nawet jeśli nie udało się odwiedzić w wakacje to wciąż nic straconego. W tym mieście nieustannie tętni turystyczne życie, przez 365 dni w roku, Gdańsk jest otwartym dla odwiedzających miastem.457 wyświetleń13 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

13 Comments


kate.novak
kate.novak
Nov 14, 2022

Jestem pod wrażeniem, miasta i twoich zdjęć. Niedawno dowiedziałam Gdańsk i wybrałam nocleg z twoich poleceń i teraz sama każdemu polecam to miejsce.

Like

Unknown member
Jan 05, 2022

Kobieto !!! Co za ciekawy wpis i świetne fotki Czytam sobie do porannej kawy i nabrałam takiej ochoty na weekend w Gdańsku, nie mogę przestać myśleć już knuje kiedy by wyciągnąć starego i wreszcie odwiedzić Polskę

Like
Lili Ess
Lili Ess
Jan 05, 2022
Replying to

O kobieto ! Dziękuje bardzo za tyle miłych słów. To najlepsza motywacja do działania. Będę się starać !! I trzymam kciuki za odwiedziny w PL

Like

Unknown member
Dec 28, 2021

Pięknie opisałaś najfajniejsze miasto w Polsce. Też kocham Gdańsk i często przyjeżdżam, może kiedyś spotkamy się na kawie. Po treściach na blogu wniosksuje, że miałybyśmy o czym pogadac.

Like
Lili Ess
Lili Ess
Jan 05, 2022
Replying to

Dziękuje , nsprawdzę miło mi to czytać. Łatwiej pisać o pięknych miejscach, Gdańsk niewątpliwie do takich się zalicza.

Like

Unknown member
Dec 02, 2021

Moje rodzinne miasto. Pięknie pokazane sam bym lepiej tego nie zrobil, dawno nie byłem i nie zapowiada się na rychły powrót. Dzięki za te sentymentalna podróż

Like
Lili Ess
Lili Ess
Jan 05, 2022
Replying to

Serio .. szczęściarz z ciebie .. chciałabym się tu urodzić.

Like

Unknown member
Aug 03, 2021

Miasto legenda .. właśnie szukam lotu żeby zdążyć na koniec jarmarku

Like
Lili Ess
Lili Ess
Jan 05, 2022
Replying to

O mam nadzieje że się udało ☺️

Like
bottom of page