top of page

Polska na weekend - Średniowieczna Osada Słowiańska w Sławutowie

Zaktualizowano: 13 lis 2022


Niech to Perun trzaśnie ! Wieki już przeminęły, a my wciąż kultywujemy, niektóre pogańskie i słowiańskie tradycje i obrzędy.

Wakacje nad polskim morzem kojarzą się głównie z beztroskim plażowaniem, ale co zrobić gdy pogoda nie współgra ? Wtedy na scenę wchodzą rożnego rodzaju inne atrakcje, które mogą być ciekawą alternatywą do budowania zamków z piasku.


Przedstawiam tu jedno z takich niedawno odkrytych przez nas miejsc, które odwiedziliśmy całkiem przypadkiem, podczas długiego czerwcowego weekendu nad polskim morzem. Pogoda troszkę zawaliła sprawę, w każdym razie upału nie było, mało kto wybrał się na plażę, a tłumy ludzi spragnionych wyjazdów po ponad roku pandemii, zalały wszystkie bardziej znane atrakcje turystyczne. Gdańsk, Hel, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia czy Łeba pękały w szwach. Trudno było gdziekolwiek znaleść miejsce żeby zaparkować, nie mówiąc już o kolejkach w smażalniach, kafejkach i restauracjach..

Tak właśnie, uciekając od korków, kolejek, tłumów turystów trafiliśmy do Sławutowa.


Gdzie leży Sławutowo ?

Sławutowo – to niewielka wieś kaszubska, położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck, na wschodnim skraju Puszczy Darżlubskiej. Wieś jak wieś .. w sumie nic aż tak szczególnego tam nie znajdziesz, zobaczysz typowe domy, remizę, murowaną kapliczkę, zabytkowy wóz strażacki , ale mieszkańcy tej wsi wpadli na świetny pomysł i założyli w niej średniowieczną słowiańską osadę.


Średniowieczna Osada Słowiańska


Rekonstrukcja średniowiecznej osady z IX -X wieku obejmuje kilka drewnianych domostw. Budynki powstałe z litych bali, kryte strzechą ogrodzone wysokim warownym płotem i drewniana brama wjazdowa, tworzą filmową wręcz scenerię.


Za 24 PLN (tyle kosztował bilet normalny 4 czerwca 2021) możesz, przenieść się w czasie o dobre 1000 lat, poznać kulturę słowian, podejrzeć ich codzienne życie i przeżyć niezapomnianą przygodę.Żywa lekcja historii, zabawnie przedstawiona przez ludzi z prawdziwą pasją, poubieranych w kolorowe stroje z epoki, odgrywających swoje role z wielkim zaangażowaniem.Na terenie osady spotkasz między innymi uroczą zielarkę, garncarza, tkaczkę, piekarza, specjalistę od broni z ówczesnej epoki. I to właśnie te postacie oprowadzają przybyszy po całej osadzie, swoich tematycznych chatach, warsztatach i opowiadają naprawdę wciągające historie, pełne zabawnych ciekawostek.


Do każdej z ośmiu chat możesz swobodnie zajrzeć i bliżej przyjrzeć się przedmiotom codziennego użytku wykorzystywanym przez gospodarzy i rzemieślników.

Miej na uwadze to, że w czasach średniowiecznych nie było marketów ani sprzedaży wysyłkowej i wszystko co posiadali ówcześni ludzie, musieli sobie sami wytworzyć, wymienić lub zdobyć w walkach.
Kompleks oferuje także całą gamę warsztatów tematycznych dla dzieci i młodzieży w grupach zorganizowanych oraz dla turystów indywidualnych ( grupa conajmniej 15 osób) .

Do wyboru w zależności od upodobań warsztaty tkackie, garncarskie, z filcowania, piekarskie, rymarskie czy obróbki bursztynu.Zwiedzanie osady z przewodnikiem zajmuje około 45 minut, w tym czasie dostajesz ogromną porcję wiedzy, okraszoną zabawnymi anegdotami. Opowieść o codziennym życiu mieszkańców, ich zwyczajach, problemach, radościach i troskach to naprawdę cenna lekcja historii i to nie tylko dla najmłodszych.Na terenie kompleksu w sezonie letnim odbywają się różnego rodzaju imprezy plenerowe, pokazy rycerskie, walki, rekonstrukcje wydarzeń, a także scenki rodzajowe z życia mieszkańców osady.

Kobiety wypiekają podpłomyki, tworzą biżuterię, przygotowują ziołowe mieszanki, mężczyźni wykuwają broń, oprawiają skóry. Niemalże wszystko czego potrzebują do życia muszą zdobyć lub wykonać we własnym zakresie.Na koniec zwiedzania przewodnik zaprasza gości do strefy duchowej, gdzie w mistycznym kręgu stoją wyrzeźbione z litego drewna figury dawnych bóstw i bożków, czczonych przez ludy słowiańskie, na długo zanim dotarło tutaj chrześcijaństwo.

U Słowian sfera sacrum nie była oddzielona od życia codziennego, a wręcz przenikała się z innymi sferami życia. Słowianie często modlili się w świętych gajach, odprawianie modłów na łonie przyrody było jedną z najczęstszych form czczenia bogów.


W panteonie słowiańskich bóstw i bożków stałe miejsce zajmują takie postacie jak : Perun bóg niebios i piorunów, jego towarzyszka Perperuna, Weles bóg magi i zaświatów, Jaryło bóg młodzieńczej siły, Raróg bóg ognia, Dadżbóg syn Raroga, Mokosz bogini deszczu opiekunka ziemi, kobiet i wody, trzygłowe bóstwo zwane Trojanem, czy Rodzanice bóstwa sprawujące opiekę nad brzemiennymi kobietami.

Wszystkie wizerunki misternie wyrzeźbione w litym drewnie możesz zobaczyć w gaju na tyłach Osady Słowiańskiej w Sławutowie.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że do dziś w naszej chrześcijańskiej kulturze przetrwały niektóre, przemycone przez ludzkość stare pogańskie tradycje - po ówczesne czasy stroimy na święta Bożego Narodzenia choinkę, topimy na wiosnę Marzannę, latem puszczamy wianki w noc Kupały, a to wszystko to jest nasza spuścizna po słowiańskich ludach.W zrekonstruowanej drewnianej zagrodzie na tyłach osady spotkasz także jej czworonożnych mieszkańców. Kozy, świnie, krowa stanowią część żywej ekspozycji, chętnie pozują do zdjęć i dają się pogłaskać - taka dodatkowa atrakcja dla dzieci.

Jak już wspomniałam wcześniej zwiedzanie z przewodnikiem zajmuje około 45 minut, ale na terenie osady możesz zostać dłużej, robić do woli zdjęcia, oglądać warsztaty, lub przysiąść w cieniu drzew i zwyczajnie delektować się atmosferą tego miejsca, śpiewem ptaków, czystym powietrzem. W sezonie letnim możesz spędzić miły wieczór przy ognisku, słuchając słowiańskich legend i zanurzając się w historię.Szczerze polecam taką podróż w czasie jako wakacyjną atrakcję !

Może nie jest to miejsce, które poleciłabym jako główny cel weekendowej wycieczki osobom z południa lub centralnej polski, ale będąc już na Pomorzu naprawdę warto odwiedzić osadę. Odbyć niesamowitą podróż w czasie i kupić ręcznie wykonaną pamiątkę.

Kontakt, cennik oraz godziny otwarcia OSADY na 2021 rok znajdziesz TUTAJA ja zapraszam również na wirtualny spacer po średniowiecznej słowiańskiej osadzie, bez biletu bez konieczności przemieszcania się możesz bliżej poznać to miejsce wystarczy, że klikniesz przycisk PLAYJeśli sppdobał Ci się wpis lub film daj znać zosatwiając komentarz lub kciuka 👍🏻


558 wyświetleń9 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

9 Comments


Unknown member
Jan 05, 2022

Podroż w czasie .. właśnie odkryłam więcej szczegółów na towim kanale YouTube. Piękną masz pasje !! Tyle miejsc, można z tobą zwiedzać świat, jest na co popatrzeć

Like

Unknown member
Aug 03, 2021

Ciekawa ta osada. prawdziwa gratka dla miłośników historii i średniowiecza

Like

Unknown member
Jul 28, 2021

Ale czad .. 😉 w sumie to możemy sir powoli przyzwyczajac

Like

Unknown member
Jul 28, 2021

He he he No dochodzą nas tu sluchy ze polska ostatnimi czasy wrzuca na wsteczny , ale żeby aż tak to nie miałem pojęcia 🤡

A tak na serio to ciekawe miejsce

Like

Unknown member
Jul 28, 2021

Mam rodzinę w Pucku a nie wiedziałam, że mają tam takie cuda Lubię historie i lubię zwiedzać takie miejsca Tutaj mam szanse się wybrać. Pozdrawiam serdecznie

Like
bottom of page