top of page

Polska na weekend - Średniowieczna Osada Słowiańska w Sławutowie

Zaktualizowano: 13 lis 2022


Niech to Perun trzaśnie ! Wieki już przeminęły, a my wciąż kultywujemy, niektóre pogańskie i słowiańskie tradycje i obrzędy.

Wakacje nad polskim morzem kojarzą się głównie z beztroskim plażowaniem, ale co zrobić gdy pogoda nie współgra ? Wtedy na scenę wchodzą rożnego rodzaju inne atrakcje, które mogą być ciekawą alternatywą do budowania zamków z piasku.


Przedstawiam tu jedno z takich niedawno odkrytych przez nas miejsc, które odwiedziliśmy całkiem przypadkiem, podczas długiego czerwcowego weekendu nad polskim morzem. Pogoda troszkę zawaliła sprawę, w każdym razie upału nie było, mało kto wybrał się na plażę, a tłumy ludzi spragnionych wyjazdów po ponad roku pandemii, zalały wszystkie bardziej znane atrakcje turystyczne. Gdańsk, Hel, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia czy Łeba pękały w szwach. Trudno było gdziekolwiek znaleść miejsce żeby zaparkować, nie mówiąc już o kolejkach w smażalniach, kafejkach i restauracjach..

Tak właśnie, uciekając od korków, kolejek, tłumów turystów trafiliśmy do Sławutowa.


Gdzie leży Sławutowo ?

Sławutowo – to niewielka wieś kaszubska, położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck, na wschodnim skraju Puszczy Darżlubskiej. Wieś jak wieś .. w sumie nic aż tak szczególnego tam nie znajdziesz, zobaczysz typowe domy, remizę, murowaną kapliczkę, zabytkowy wóz strażacki , ale mieszkańcy tej wsi wpadli na świetny pomysł i założyli w niej średniowieczną słowiańską osadę.

Średniowieczna Osada Słowiańska


Rekonstrukcja średniowiecznej osady z IX -X wieku obejmuje kilka drewnianych domostw. Budynki powstałe z litych bali, kryte strzechą og