top of page

Trzy podstawowe kroki w pielęgnacji zniszczonych dłoni.

Zaktualizowano: 29 mar 2023Z wiekiem, skóra dłoni staje się cieńsza, a naturalna podściółka tłuszczowa tych okolic zanika. Zmniejszona objętość i utrata elastyczności powodują, że skóra zaczyna przypominać cienki pergamin, na którym pojawiają się zmarszczki i plamy”. – chirurg plastyczny dr Bryan Michelow.

Żadna kobieta nie chce widzieć takiego stanu rzeczy, ale niektórym z nas zdarza się mniejsze lub większe zaniedbanie w pielęgnacji delikatnej skóry dłoni. Na codzień skupiamy się na powstrzymaniu lub odwróceniu procesów starzenia głównie na twarzy, zapominając o dłoniach, które podobnie jak i twarz wymagają stałej dogłębnej pielęgnacji.

Plamy i piegi na rękach mogą pojawić się wskutek braku ochrony anty-UV, ale to też naturalny objaw starzenia się komórek skóry. Najwyraźniej widać to u osób w podeszłym wieku, u których nagromadzenie przebarwień jest największe. Dlatego w tym przypadku liczą się przede wszystkim działania zapobiegawcze.


Obok ochrony przeciwsłonecznej ważna jest codzienna pielęgnacja i regularne złuszczanie martwego naskórka, by pozbywać się starych komórek skóry, w których gromadzi się nadmiar melaniny (ciemnego barwnika). Raz na jakiś czas warto także wykonać na przykład rozjaśniający peeling DIY na bazie cukru, z dodatkiem oliwy z oliwek oraz cytryny. Taki kosmetyk z powiedzeniem przygotujesz sobie sama w zaciszu domowym , miksturę wmasuj w skórę dłoni i pozostaw na kilka minut, by odżywić ją i rozświetlić.
ODŻYWIAJ

Używaj produktów z retinolem zarówno na twarz jak i dłonie. Retinol zawarty w kremach do rąk skutecznie wpłynie na poprawę jędrności skóry i spłycenie zmarszczek po zewnętrznej stronie dłoni.

Na rynku dostępnych jest wiele świetnych produktów do pielęgnacji dłoni zawierających skoncentrowany retinol, jest w czym wybierać w każdym przedziale cenowym. Nawet wśród tych najtańszych kremów do rąk znajdziesz takie które zawierają wiele cennych składników odżywczo regenerujących w tym także retinol.
NAWILŻAJ

Ciągle suche i zniszczone dłonie to nie tylko problem estetyczny. Pamiętaj, że przesuszona i łuszcząca się skóra dłoni jest pozbawiona warstwy ochronnej, która zatrzymuje nawilżenie w głębszych warstwach.

Odwodnienie skutkuje szybszym powstawaniem zmarszczek oraz degradacją podściółki tłuszczowej, która odpowiada za gładki, wypełniony wygląd dłoni. Gdy skóra jest zbyt cienka, przez skórę zaczynają prześwitywać żyłki. Bardzo ważne jest utrzymanie przez cały czas optymalnego nawilżenia – wpłynie to nie tylko na późniejsze formowanie się linii, ale też zapobiegnie utracie jędrności i elastyczności.

CHROŃ PRZED CZYNNIKAMI ATMOSFERYCZNYMI

Ani słońce ani mróz nie są sprzymierzeńcami pięknych dłoni. Dbaj o swoje ręce i chroń je należycie przez cały rok , skupiaj się na odpowiedniej pielęgnacji zarówno zimą, wiosną jak i latem I jesienią. Dłonie stoją na pierwszej linii frontu w naszych kontaktach ze światem, dlatego potrzebna im solidna tarcza ochronna.
Ta podstawowa to oczywiście krem SPF. Filtry na stałe powinny wejść do twojej rutyny pielęgnacyjnej i jeśli jeszcze nie stosujesz ich na dłonie to najwyższa pora zacząć. W końcu promieniowanie UV nie wybiera i w takim samym stopniu oddziałuje na cerę, jak i na skórę dłoni.

Najprostsze rozwiązanie to oczywiście aplikacja tego samego kremu SPF, który używasz do twarzy – choć trzeba wziąć pod uwagę, że trzeba reaplikować go po każdym myciu rąk, przez co kosmetyku szybko zacznie ubywać. W celu ochrony dłoni sprawdzą się także kremy z filtrem do ciała, ale tu z kolei trudno trafić na formułę, która jest nietłusta i szybko się wchłania. Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w dobry krem z filtrem stworzony specjalnie do rąk.


56 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page