top of page

Blichtr, biały piasek, morza szum, mewy krzyk, płatna plaża i my - z cyklu weekend w Trójmieście - S

Zaktualizowano: 15 gru 2021Plaża w Sopocie

Plażing !! kto nie kocha lata, wakacji i wszystkich letnich atrakcji ? Dla mnie lato mogłoby trwać cały rok non stop. Uwielbiam plażowanie, kąpiele w morzu a jeszcze bardziej w oceanie.

Choć Baltyk nie jest moim ulubionym morzem to zdarza nam się spędzać nad nim weekendy kilka razy w roku. A wy jakie macie preferencje ? Płatna luksusowa plaża z pełną infrastrukturą, czy odludne dzikie miejsce ??? Ja lubię oba warianty, świetnie czuję się zarówno na takiej zorganizowanej plaży, gdzie o nic nie muszę się martwić, jak i na dzikich wydmach gdzie cisza jest jak muzyka. Wybór miejsca do plażowania zależy od nastroju. Są dni kiedy obcowanie z naturą jest jak terapia, ale są też i takie kiedy tęsknimy do ludzi i świata. Sopocka plaża należy do najlepiej zorganizowanych płatnych polskich plaż , leżaki koszyki, parasole, kawiarnie, bary wszystko tu ze sobą pięknie współgra. Plaża w Sopocie przypomina plaże w innych światowych kurortach, a co najważniejsze jest naprawdę czysta i zadbana.W Spocie bywamy za każdym razem kiedy odwiedzamy Trójmiasto. Jest to obowiązkowy punkt bez względu na to jak dużo mamy czasu, wpadamy choć na chwile, na krótki spacer po Molo (płatnym w sezonie letnim cena biletu normalnego 7,50 P PLN).

Molo jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Dolnego Sopotu. Jest to najdłuższa drewniana konstrukcja tego typu w Europie. Liczy około pół kilometra, z czego ponad 400 metrów wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Pierwszy pomost w tym miejscu powstał już w 1827 roku.

Mierzył on zaledwie ok. 30 metrów długości, jednak poprzez liczne przebudowy już w 1910 roku liczył ponad 300 metrów. Obecną formę molo przyjęło w 1928 roku. Następnie w latach 90-tych na końcu pomostu powstała głowica chroniąca pomost główny. Z molo rozciąga się wspaniały widok na Trójmiasto. Co ciekawe, drewniany obiekt sprzyja również poprawie zdrowa - stężenie jodu na końcu molo jest ponad dwa razy większe niż na lądzie. Także plaża od kilku lat jest płatna ponieważ została wydzierżawiona restauratorom i właścicielom barów. Ma to niewątpliwie swoje plusy i minusy. Wchodząc na teren baru czy restauracji wypada coś zamówić, a w naszym kraju część plażowiczów nadal preferuje własny prowiant, parawan i przytaszczone w wypchanych plecakach napoje. Plusem jest to że płatna plaża jest zadbana, dobrze utrzymana, jest czysto, bezpiecznie, panuje ład i porządek nie ma problemu natury agresywny turysta "pod wpływem" bo ochrona takich nie dopuszcza. Wydzieloną płatną część plaży oddziela od plaży publicznej mały płotek. Poza nim rozciąga się pas dostępny dla wszystkich i tam nadal w upalne dni turyści stawiają kolorowe parawany.

Sopocka plaża ma jeszcze jedną wielką zaletę lub wadę to zależy od indywidualnych upodobań, dla mnie jednak zaletą jest bliskość centrum miasta, Molo, Monciak, Marina wszystko skoncentrowane w jednym miejscu na wyciągnięcie ręki. Dodatkową atrakcją są dwa ekskluzywne i pięknie zlokalizowane przy samej plaży hotele, Grand Hotel i Sheraton. Czasem pojawiają się promocyjne oferty noclegu w tych hotelach na Travellist.pl warto zapolować na taką okazję. Ale o hotelowych luksusach napiszę innym razem.

W 2015 Travellist ogłosił ranking polskich plaż, według preferencji turystów na pierwszym miejscu zdecydowanie uplasowała się plaża w Świnoujściu, Sopot wybrało tylko 10% ankietowanych, a jaka jest Wasza opinia ? Macie jakieś swoje własne ciekawe plaże ? Ja mam jeszcze kilka innych ulubionych plaż, które nie zostały ujęte w rankingu, a o których kiedyś napiszę w odrębnych postach. Być może miejsca te troszkę mniej znane ale równie urokliwe przypadną Wam do gustu i zechcecie odwiedzić je osobiście w wolnym czasie.

Wyniki rankingu Travellist 2015

  • W Świnoujściu 27%

  • W Ustce 6%

  • W Łebie 10%

  • W Międzyzdrojach 10%

  • W Kołobrzegu 4%

  • Helska 17%

  • W Sopocie10%

  • W Krynicy Morskiej 6%

  • W Dębkach 10%


60 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page