top of page

Szlakiem Orlich Gniazd mroczne ruiny zamku Ogrodzieniec - Przystanek Podzamcze

Zaktualizowano: 1 sty 2022


Zdaniem niektórych badaczy zjawisk paranormalnych Zamek Ogrodzieniec jest miejscem nawiedzonym, gnieżdżą się tu potężne mroczne siły. Słynny Czarny Pies z Ogrodzieńca pojawia się niekiedy nocami, biegnąc po murach i wokoło ruin zamku.
Wedle relacji osób, które miały okazję widzieć owo widmo, jest to czarny pies, wielkością znacznie przekraczający rozmiary psa, nawet bardzo dużego, jego oczy płoną, a biegnąc ciągnie za sobą ciężki łańcuch. Zjawa ma ponoć być duszą kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego. Co ciekawe – kasztelan straszy także niedaleko ruin zamku w Dankowie jako jeździec bez głowy. Zaciekawieni barwną historią zamku ruszyliśmy w pewny słoneczny jesienny dzień na Jurę Krakowsko - Częstochowską aby zwiedzić to magiczne miejsce. Już z daleka gdy na horyzoncie pojawia się zarys ruin czuć w powietrzu historię. Ruiny dumnie prezentują się na wzgórzu ponad miasteczkiem. W dole malowniczo położone wioski tworzą piękna kolorową mozaikę, miły widok na okoliczną panoramę.


Ogrodzieniec to popularna miejscowość turystyczna, więc mimo mrocznych historii i jesiennej aury było tam wielu zwiedzających. Przez cały rok Zamek udostępniony jest do zwiedzania, a w sezonie letnim, wakacyjnym dodatkowo organizowane są ciekawe imprezy, ściągające oprócz turystów także rycerzy .