top of page

Zamek Czocha i jego mroczna historia

Zaktualizowano: 31 gru 2021


Zamek Czocha
Pewnego mroźnego grudniowego popołudnia w drodze powrotnej z Czech, trafiliśmy do Zamku Czocha, tak przejazdem i tylko na chwilę, a spędziliśmy tam kilka godzin, zwiedzając i rozkoszując się pysznym obiadem i aromatyczną różaną herbatą w hotelowej restauracji.


Krótka Historia Zamku

Zamek Czocha powstał w połowie XIII wieku z inicjatywy króla czeskiego Wacława II. Początkowo stanowił warownię obronną, potem przekazano go biskupowi miśnieńskiemu a jeszcze później Wacław II podarował zamek w prezencie ślubnym swojej córce Agnieszce i księciu piastowskiemu Henrykowi Jaworskiemu.

Po jego śmierci wielokrotnie zmieniał on właścicieli. Przepięknie położony na skalnym cyplu rzeki Kwisy. Zbudowano go ze spojonych zaprawą wapienną złomów granitowych i gnejs.


Zamek Czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha

W ciągu wieków zamek ulegał wielu przebudowom. Po pożarze w roku 1793 zamienił się w ruinę.

Został odbudowany na początku XX wieku. Obecnie stanowi kompleks składający się z dwóch przedzamczy, fosy, kamiennego mostu, okrągłej wieży i zamku głównego, który obemuje zespół budynków z wewnętrznym dziedzińcem. Wewnątrz podziwiać można bogatą komnatę książęcą, wyposażoną w znacznej części w sprzęty pochodzące z czasów ostatniego właściciela posiadłości.


Zamek Czocha

W Zamku aktualnie funkcjonuje hotel, organizowane są w nim też różne imprezy, w tym pokazy walk rycerskich i koncerty muzyki dawnej. Jego wnętrza mogą też być wynajmowane na imprezy zamknięte. Zamek z racji swego położenia i ciekawej historii był też wielokrotnie scenerią dla wielu filmów i seriali.

Obiekt można codziennie zwiedzać z przewodnikiem. Koszt biletu na zamek to ok 15 PLN, a na sam teren dziedzińca 5 PLN.

Nie wszystkie komnaty zamku jednak zawsze są dostępne dla zwiedzających. Nam dopisało szczęście i komnata książęca była udostępniona do zwiedzania, gdyż nie zakwaterowano w niej żadnych gości hotelowych. Kilkanaście razy w roku odbywa się tam też nocne zwiedzanie zamku i zamkowych lochów przy zapalonych pochodniach.

Zamkowe wnętrza kryjące mroczne tajemnice

Najciekawszą dostępną zarówno dla zwiedzających jak i dla gości hotelowych jest komnata książęca z ogromnym łożem wokół którego krążą liczne legendy.

W murach zamku rozegrały się dramat trzech kobiet: chciwej Anny, niewiernej małżonki Ulriki i występnej siostry Gertrudy. Trzy różne legendy o zdradzie, ale z jednym wyraźnym przesłaniem.


Zamek Czocha

Na pierwszym piętrze zamku Czocha mieści się sypialnia Gütschowów z zabytkowym łożem z baldachimem. Duchem tego miejsca jest nieszczęśliwa Anna, okrutnie ukarana za chciwość. Piękna Anna spodobała się podstarzałemu, ale bogatemu właścicielowi zamku i dla jego bogactw wyszła za niego za mąż. Niestety w noc poślubną nie udało się jej ukryć wstrętu, a odepchnięty małżonek okrutnie się za to zemścił. Uruchomił dźwignię koło łoża małżeńskiego i część łóżka, na której spoczywała jego małżonka zapadła się, strącając kobietę do lochu - wprost w nurt Kwisy. Sławetne łoże z tej opowieści można do dziś oglądać w zamkowej komnacie warowni w Leśnej. Jej tajemnicę - zamurowany loch, prowadzący do piwnic - odkryto podczas remontu. Według innej legendy jeden z właścicieli zamku wykorzystywał go, aby zaraz po nocy poślubnej pozbywać się kolejnych żon...


Zamek Czocha

Kolejny właścicieli zamku Joachim von Nostitz pojął za żonę piękną Ulrikę. Młoda para była w sobie rozkochana i wydawało się, że nic nie zakłóci małżeńskiej idylli. Wybuchła jednak wojna i Joachim musiał opuścić swoją ukochaną. Gdy zawierucha wojenna nieco ustała, po rocznej nieobecności wrócił stęskniony do domu i wielkie było jego zdziwienie, gdy się okazało że Ulrika spodziewa się dziecka, którego on ojcem w żaden sposób nie mógł być. Srogą przygotował karę rogaty małżonek. Gdy Ulrika powiła dziecko, kazał nowo narodzone niemowlę żywcem zamurować w kominku, a swoją wiarołomną żonę wepchnął do studni na zamkowym dziedzińcu. Czasem ponoć słychać kwilenie dochodzące z kominka, to duch zamordowanego niewinnego niemowlęcia... i słychać też czasem lament jego matki, dochodzący z dna studni. Jeszcze w średniowieczu zwyczaj zamurowywania żywych ludzi w fundamentach zamków, mostów czy nawet kościołów był praktykowany - uważano, że przynosi to domowi szczęście.


Zamek Czocha

Białą damą zamku jest Gertruda, która w czasie wojen husyckich za kilka złotych monet wydała zamek obcym. Kiedy został on odbity Gertrudę ścięto. Według legendy nie chcieli jej nawet w piekle, dlatego też jej duch błąka się w zaświatach, a regularnie raz w roku (w dniu w którym dokonała zdrady) odwiedza zamek i rozrzuca złote monety.Gertruda i husyci (inna wersja Biała Dama Zamku)Na zamku pojawia się duch jeszcze jednej kobiety - Gertrudy. Jej historia sięga czasów wojen husyckich. Gertruda weszła w zatarg z bratem. Chcąc się na nim zemścić sprowadziła na zamek husytów i wydała go w ich ręce, otrzymując za zdradę mieszek złota. Gdy zamek został odbity, zdrajczynię Gertrudę ścięto na placu zamkowym. Dziś jej duch nie może zaznać spokoju i błąka się po warowni. Legenda mówi, że Biała Dama pojawia się o północy w setną rocznicę śmierci własnego brata i rozrzuca judaszowe monety, za które niegdyś go sprzedała.


Zamek Czocha


Zamek Czocha


Zamek Czocha


Zamek Czocha


Zamek Czocha


Zamek Czocha


Zamek Czocha


Zamek Czocha


Zamek Czocha


Zamek Czocha


Zamek Czocha


Zamek Czocha


Zamek Czocha

Po zwiedzaniu zamku warto zatrzymać się na chwilę w zamkowej restauracji na pyszne pierogi.A w zimowy mroźny dzień także na gorącą rozgrzewającą herbatkę.Jeśli podobał się wpis i lubicie zwiedzać takie historyczne miejsca to więcej zamków znajdziecie tutaj.


303 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page