top of page

Zanzibarskie opowieści- Jozani Chwaka Bay National Park

Zaktualizowano: 1 sty 2022Dziewiczy fragment wyspy, naturalnie zachowany las deszczowy, towarzyskie małpki z gatunku Red Columbus, rzadkie gatunki roślin, wylęgarnia motyli, las namorzynowy, baobaby, fikusy to wszystko w Jozani - Narodowym Parku Krajobrazowym za cenę 10$ od osoby.
Wycieczkę do Jozani Forest, który jest częścią Parku Narodowego Jozani Chwaka Bay warto uwzględnić w planach zwiedzania Zanzibaru. Jest to ciekawe, nie tylko dla miłośników dzikiej natury, szczególnie zielone i dziewiczo zachowane, bez większej ingerencji człowieka miejsce na wyspie.
Do parku z każdego miejsca na wyspie można dojechać najszybciej i najbezpieczniej prywatnym wynajętym wraz z kierowcą samochodem. Można też zdać się na transport publiczny zwany przez lokalsów Dala Dala, aczkolwiek nie ma tam ani rozkładu jazdy ani przystanków, a czasem zdarza się, że kierowcy w trakcie trasy potrafią nagle zmienić kierunek. Ponadto Dala Dala to jak widać na zdjęciu środek transportu, który służy do przewożenia ludzi, często też zwierząt, materiałów budowlanych i drzewa na opał. Jeżeli nie nastawiacie się na ekstremalne przeżywanie Zanzibarskiej Przygody to odradzamy przejażdżkę publicznym transportem, nie ma żadnej gwarancji że dojedzie w planowane miejsce.

Park od miasta Zanzibar oddalony jest około 35 km.


Jozani Forest


Dala Dala - publiczny transport na Zanzibarze

Jest jeszcze opcja wykupienia wycieczki u lokalnych przewodników, czy to w mieście czy w hotelu. Ceny podlegają negocjacji, należy się targować, często zdarza się, że ostateczna uzgodniona cena będzie o połowę a w skrajnych przypadkach nawet o 3/4 mniejsza od ceny wyjściowej.


Jozani Forest


Jozani National Park

Jozani Park dla turystów to przede wszystkim atrakcyjne, leniwe, przyjazne małpki, które chętnie pozują do zdjęć i dają się dotykać. Bliższych kontaktów z małpkami jednak nie polecam, należy pamiętać, że mieszkają w tropikach i mogą przenosić rożne tropikalne choroby.Jozani National Park

Park można odwiedzać codziennie w godzinach 7:30 do 17:00. Generalnie poruszanie się po zmroku po Zanzibarskich drogach nie jest ani przyjemne ani bezpieczne. W wielu wioskach nie ma w ogóle elektryczności, większość wyspy nadal nie ma żadnego oświetlenia przy infrastrukturze drogowej, a i sam stan dróg daleki jest od naszych europejskich standardów.


Jozani National Park

A w głębi parku podobno można spotkać wiecej gatunków dzikich ptaków i zwierząt. My z powodu dużej ilości różnego rodzaju kąsających muszek nie zapuszczaliśmy się w głąb dżungli. Wybierając się do Parku na zwiedzanie warto zabrać ze sobą preparaty na komary Mugga świetnie się sprawdza.

W resorcie komarów nie widzieliśmy, ale w tropikalnym lesie przy dużej wilgotności spotkanie z komarem jest zdecydowanie bardziej prawdopodobne.

Na wycieczkę po parku należy zarezerwować sobie conajmniej godzinę na pobieżny spacer, jeśli jednak macie w planie uwiecznić na zdjęciach całą florę i faunę to czas zwiedzania może wydłużyć się do kilku godzin.311 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page