top of page

Etyka podróżnika - czego nie należy robić podróżując samolotem

Zaktualizowano: 14 gru 2021

Podróż samolotem to wciąż najbezpieczniejsza forma transportu, aczkolwiek są pewne rzeczy, o których należy pamiętać, aby taka podróż nie przyniosła nam negatywnych skutków. Kabina smalolotu to zamknięte hermetycznie miejsce pełne zarazków, do tego dochodzi zamiana ciśnienia i spędzenie dość dużej ilości czasu w pozycji siedzącej niemalże w bezruchu, tak wiec są czynniki które mogą na nas wpłynąć negatywnie.


Co powinaś-eś wiedzieć zamim wsiądzeisz do samolotu ? Oto kilka zasad, które warto znać i zapamiętać.


1. Kategorycznie nie upijamy się w samolocie

Jeden drink przed startem na rozluźnienie jest Ok, ale zdecydowanie odradzam nadużywanie alkoholu.

Alkohol często powoduje niepokój, mdłości, w skrajnych przypadkach przedawkowania utratę świadomości.

A na pokładzie samolotu powinniśmy być przez cały lot przytomni, tak aby nie sprawiać trudności perosnelowi, nie uprzykrzyć lotu współpasażerom oraz być w stanie bezpiecznie się ewakuować w razie potrzeby.

2. Unikamy napojów, które mogą prowadzić do odwodnienia

Choć brzmi to trochę niedorzecznie, ale tak jest, że pewne napoje gazowane oraz kawa mogą prowadzić do odwodnienia. Takich napojów należy unikać, na pokładzie samolotu powietrze jest w zamkniętym obiegu bardzo suche, wysusza się nie tylko skóra, łatwo wtedy odwodnić cały organizm. Szybując w przestworzach nasze ciało traci podobno szklankę wody na godzinę. Dlatego, tak ważne jest jej stałe uzupełnianie, małymi porcjami najlepiej wody mineralnej niegazowanej. Pamiętajcie, że o wodę zawsze można poprosić personel, jest bezpłatna i nielimitowana. Nawet jeśli serwis już przejdzie i rozda posiłki, dodatkowa woda się należy każdemu, choć nie każdy o tym wie i z tego korzysta. Warto zabrać sobie własną butelkę na wodę, można wtedy poprosić o jej uzupełnienie i popijać małymi łyczkami nie martwiąc się o wolnostojący na blacie kubek.

Picie kawy czy herbaty parzonej w samolocie, to też nie jest najlepszy pomysł. Woda zamknięta w szczelnych zbiornikach, które rzadko są płukane może zawierać różne kultury bakterii. Czasem taka kawa może być przyczyna rozstroju żołądka, a to zdecydowanie jedna z gorszych podróżniczych dolegliwości.


3. Starajmy się nie podróżować chorzy

Biorąc pod uwagę fakt, iż na pokład samolotu wsiada wiele osób, warto przemyśleć czy rozsiewając zarazki będziemy dobrym towarzystwem. Jeśli to oczywiście możliwe lepiej jest przesunąć lot, aniżeli przez kilka godzin kichać i kasłać współpasażerom nad głowami. Ponadto zdecydowanie lepiej znosi się podróż, gdy nie dokuczają nam inne dolegliwości, typu zatkany nos, chore zatoki.

4. Unikajmy bezpośredniego kontaktu z przedmiotami.