top of page

Amerykańska dieta Mayo oparta na jajkach

Zaktualizowano: 31 gru 2021


Wpadł mi w ręce ostatnio przedruk publikacji amerykańskich naukowców z kliniki Mayo, którzy, dawno temu opracowali odchudzającą dietę opartą na spożywaniu jajek.

Zasady tej diety wydają się być banalnie proste, celem jest totalne ograniczenie kaloryczności, co ma spowodować pobudzenie metabolizmu do spalania tkanki tłuszczowej.
Podstawowe założenia amerykańskiej diety Mayo


Codziennie należy spożywać 6 jajek i wypić 2-3 litry wody, w tym także różnych herbatek ziołowych, czarnej kawy lub słabej herbaty. Należy całkowicie wykluczyć z posiłków takie produkty, jak sól (zatrzymuje wodę w organizmie), cukier, rośliny strączkowe, alkohole, fast foody, tłuste mięsa, napoje gazowane i ziemniaki.

Jajka bogate w substancje odżywcze, minerały oraz witaminy, są jednocześnie niskokaloryczne ( około 70 kcal/sztukę), ponadto zawierają w sobie pełnowartościowe całkowicie przyswajalne białka. Proteiny zawarte w białku jaja kurzego przyśpieszają metabolizm, a co się z tym wiąże wpływają na spalanie tkanki tłuszczowej.

Ponadto żółtko zawiera witaminę A, witaminę D oraz witaminy z grupy B (B1,B12) oraz ryboflawiny i niezbędny do prawidłowego podziału komórek kwas foliowy.

Należy pamiętać jednak, że dieta oparta wyłącznie na białku i tłuszczach może spowodować problemy z prawidłową przemianą materii, zmęczenie, a nawet zły nastrój. Dlatego dietę taką należy bezwzględnie urozmaicić o warzywa i owoce, (które są niskokaloryczne, bogate w witaminy, zawierają duże ilości błonnika, a co za tym idzie wpływają na perystaltykę jelit i zmniejszają uczucie głodu) oraz sporadycznie chude mięso drobiowe i rybę.Znalazłam w internecie kilka wersji diety jajecznej, w każdej z nich jajka są podstawowym składnikiem , stanowią bazę jadłospisu.

Przykładowy jadłospis diety Mayo na jeden dzień :


Śniadanie - dwa jajka gotowane na twardo + banan,

Lunch - dwa jajka gotowane na twardo + marchewka z groszkiem,

Obiadokolacja - dwa jajka gotowane na twardo + sałatka selerowa + raz/dwa razy w tygodniu gotowana pierś z kurczaka


Nieodzownym elementem każdej diety, jest spożywanie odpowiedniej ilości wody, zaleca się wypijać do trzech litrów płynów dziennie, co ma wspomagać proces wypłukiwania toksyn i produktów przemiany materii z organizmu.

Jak już wcześniej wspomniałam dieta dopuszcza spożywanie niewielkich ilości gotowanego drobiowego mięsa i ryb.


Zalety amerykańskiej diety Mayo

Czas trwania diety, ponieważ jest to dieta mocno restrykcyjna, nie jest polecana się do długowaflowego odchudzania. Zaleca się stosowanie diety maksymalnie przez 14 dni.

Szybkie chudnięcie to jeden z podstawowych plusów diety Mayo. Na efekty jej stosowania nie trzeba długo czekać. Tak restrykcyjna dieta, przynosi pierwsze efekty już po kilku dniach stosowania.

Prostota przygotowania posiłków. Dieta nie wymaga skomplikowanego gotowania, odmierzania ilości, liczenia wszystkich kalorii.

Składniki diety są ogólnie dostępne, nie wymagają poszukiwań na pólkach z eko żywnością w bio sklepach. Wszystkie produkty kupisz w każdym markecie, osiedlowym sklepiku lub na bazarku ( gdzie lubisz, lub gdzie ci wygodniej).Wady amerykańskiej diety Mayo

Tak restrykcyjna dieta, wiążąca się z dużą utartą wagi w stosunkowo krótkim czasie, ma oczywiście swoje skutki uboczne, do najczęstszych występujących w grupie objętej eksperymentem zaliczono bóle głowy, rozdrażnienie, czasem omdlenia.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest zbyt mała ilość kalorii dostarczana do organizmu.

Konieczność zrezygnowania z wielu, również tych ulubionych produktów , jajko spożywane bez soli, nie każdemu będzie smakować. Stosowanie diety może powodować niedobory wapnia, potasu i niektórych witamin.

Ryzyko podwyższenia poziomu cholesterolu do którego w bezpośredni sposób może przyczynić się ilośc spożywanych żółtek. Konsekwencją wysokiego poziomu cholesterolu we krwi jest miażdżyca, dlatego przed zastosowaniem diety jajecznej bezwględnie należy skonsultować swoje wyniki badań krwi z lekarzem.

Efekt JoJo , stosując tak restrykcyjną dietę przez kilka do kilkunastu dni, łatwo szybko zrzucić zbędne kilogramy, ale ryzyko ponownego przybrania na wadze, po powrocie do wcześniejszych nawyków żywieniowych jest ogromne. Dlatego decydując się na taki rodzaj diety, po jej zakończeniu, należy bezwględnie zwiększyć aktywność fizyczną i liczyć kalorie, aby utrzymać efekty odchudzania na dłużej. 

Pamiętaj że, dieta szczególnie ta mocno restrykcyjna, to zawsze jest wyzwanie dla towjego organizmu. Walcząc z nadwagą, najlepiej robić to pod okiem dobrego sprawdzonego dietetyka i w konsultacji ze swoim lekarzem rodzinnym. Absolutnie nie należy stosować monotonnej diety długofalowo, gdyż grozi to poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Jeśli jednak , czujesz się zdrowo, masz dobre wyniki badań, nie masz uczulenia na jajka i chcesz spróbować, to poniżej znajdziesz jeden z wielu wariantów rozpisanej na pełny tydzień diety z amerykańskiej kliniki Mayo. Drugi tydzień w tym wariancie, diety to powtórzenie pierwszych siedmiu dni.

Zanim zastosujesz dietę, zrób podstawowe badania i skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. Stosując dietę obserwuj bacznie swój organizm, w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów zdrowotnych przerwij dietę. Zdrowie jest najważniejsze.214 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page