top of page

Amerykańska dieta Mayo oparta na jajkach

Zaktualizowano: 31 gru 2021


Wpadł mi w ręce ostatnio przedruk publikacji amerykańskich naukowców z kliniki Mayo, którzy, dawno temu opracowali odchudzającą dietę opartą na spożywaniu jajek.

Zasady tej diety wydają się być banalnie proste, celem jest totalne ograniczenie kaloryczności, co ma spowodować pobudzenie metabolizmu do spalania tkanki tłuszczowej.
Podstawowe założenia amerykańskiej diety Mayo


Codziennie należy spożywać 6 jajek i wypić 2-3 litry wody, w tym także różnych herbatek ziołowych, czarnej kawy lub słabej herbaty. Należy całkowicie wykluczyć z posiłków takie produkty, jak sól (zatrzymuje wodę w organizmie), cukier, rośliny strączkowe, alkohole, fast foody, tłuste mięsa, napoje gazowane i ziemniaki.

Jajka bogate w substancje odżywcze, minerały oraz witaminy, są jednocześnie niskokaloryczne ( około 70 kcal/sztukę), ponadto zawierają w sobie pełnowartościowe całkowicie przyswajalne białka. Proteiny zawarte w białku jaja kurzego przyśpieszają metabolizm, a co się z tym wiąże wpływają na spalanie tkanki tłuszczowej.

Ponadto żółtko zawiera witaminę A, witaminę D oraz witaminy z grupy B (B1,B12) oraz ryboflawiny i niezbędny do prawidłowego podziału komórek kwas foliowy.

Należy pamiętać jednak, że dieta oparta wyłącznie na białku i tłuszczach może spowodować problemy z prawidłową przemianą materii, zmęczenie, a nawet zły nastrój. Dlatego dietę taką należy bezwzględnie urozmaicić o warzywa i owoce, (które są niskokaloryczne, bogate w witaminy, zawierają duże ilości błonnika, a co za tym idzie wpływają na perystaltykę jelit i zmniejszają uczucie głodu) oraz sporadycznie chude mięso drobiowe i rybę.Znalazłam w internecie kilka wersji diety jajecznej, w każdej z nich jajka są podstawowym składnikiem , stanowią bazę jadłospisu.

Przykładowy jadłospis diety Mayo na jeden dzień :


Śniadanie - dwa jajka gotowane na twardo + banan,

Lunch - dwa jajka gotowane na twardo + marchewka z groszkiem,

Obiadokolacja - dwa jajka gotowane na twardo +