top of page

TOP 10 najciekawszych miejsc w Burgas

Zaktualizowano: 9 lis 2022


Malowniczo położone pośród trzech jezior lagunowych w południowo - wschodniej części Bułgarii miasto nad zatoką Burgaską Morza Czarnego, od dawna stanowi znaczący ośrodek turystyczny , jest to wciąż chętnie wybierany przez wielu zagranicznych turystów kierunek wakacyjny.


Deptak miejski w Burgas, kolorowe parasole zawieszone nad ulicą
Bulwar Alego Bogorodi ~ Deptak w Centrum Burgas


Burgas jako znany kurort i jednocześnie uzdrowisko, jest jednocześnie czwartym co do wielkości po Sofii, Varnie i Płowdiwie miastem Bułgarii.Historia Burgas sięga czasów starożytnych, wzmianki w materiałach historycznych wskazują, że na ziemiach tych znajdowała się kiedyś osada turecka, która w kolejnych wiekach została zdominowana przez Rzymian, a ci z kolei, założyli tu jedno ze swoich miast zwane Deultum. W okresie średniowiecza w miejscu osady wybudowano warowny zamek zwany Pirgos, a swoją obecną nazwę miasto uzyskało dopiero w XVII wieku.

Starożytne kamienne artefakty, muzeum archeologiczne, ekspozycja otwarta w przestrzeni miejskiej
Muzeum Archeologiczne
Co zobaczyć w Burgas ?


1 Park Nadmorski

Jednym z ciekawszych punktów na mapie atrakcji turystycznych miasta jest nadmorski park Morska Gradina wraz z promenadą, położony na malowniczym wzgórzu w bezpośrednim sąsiedztwie do linii brzegowej Morza Czarnego.


Promenada nadmorska, palma, spacerujący ludzie
Burgas - Promenada nad brzegiem Morza Czarnego

Na terenie parku znajduje się niewielki Ogród Zoologiczny, Kasyno i Amfiteatr, w którym na stałe w kalendarz imprez kulturalnych wpisały się, organizowane co roku Międzynarodowy Festiwal Folkloru i Letni Festiwal Filmowy.


Aleja parkowa z widokiem na morze
Park Nadmorski w Burgas

2 Fontanna


Fontanna zmieniająca kolor wody, to z kolei atrakcja, która hipnotyzuje najmłodszych. Nasza Pinia była zachwycona. Przy fontannie często pojawiają się też różni uliczni artyści.


3 Zabytki sakralne

W mieście zachowało się także kilka ciekawych zabytków wartych uwagi.

Do tych najbardziej znanych należą obiekty sakralne - Prawosławna Katedra pod wezwaniem św. Cyryla i Metodego, Kościół Armeński, oraz dwie cerkwie, Cerkiew Świętej Marii Dziewicy i Świętego Iwana Rylskiego.4 Park miejski i Bulwar Alego Bogorodi

Skwer położony w samym sercu miasta, to to niewielki klimatyczny park, gdzie spacerując pośród drzew można natknąć sie na ciekawe instalacje.

Kolejnym miejscem najchętniej odwiedzanym przez tłumy turystów , i którego nie sposób pominąć planując spacer po Burgas jest miejski deptak Bulwar Alego Bogorodi. To tutaj tętni turystyczne życie miasta. Bulwar prowadzi wprost do bram Nadmorskiego Parku


Uliczna instalacja. Wielki gramofon, skwer, zieleń miejska
Burgas - centrum


5 Plaża

Oczywistym jest, że lecąc do Bułgarii, nastawiamy się na korzystanie z różnego rodzaju form aktywności plażowych, więc plaża i basen to bezapelacyjnie numer jeden na liście wakacyjnych atrakcji.


Plaża - Burgas

Bułgarskie wybrzeże ma ponad 400 km długości, a Burgas jest jednym większych kurortów nadmorskich. Do dyspozycji turystów pozostaje także wiele mniejszych uzdrowisk z basenami termalnymi. Piasek na plażach Burgas różni się nieco kolorem od piasków innych plaż, za sprawą leczniczych minerałów, które w sobie zawiera. Jest bogaty w magnetyty, czemu zawdzięcza swoją ciemniejszą barwę.


Widok na Morze Czarne z promenady
Burgas - Park Nadmorski

Główna plaża miejska jest należycie zagospodarowana, bez problemu znajdziesz tu niezbędna infrastrukturę plażową jak leżaki, parasole słoneczne , wypożyczalnie sprzętów wodnych , a także rożnego rodzaju punkty gastronomiczne , bary, kawiarnie, restauracje.6 Jeziora lagunowe

Miasto otoczone jest trzema jeziorami lagunowymi, więc poza plażowaniem nad morzem można korzystać z uroków pobliskich jezior - Atanaspwskiego, Mandreńskiego i Burgaskjego, zapewniających wiele atrakcji przyrodniczych jak liczne gatunki ptactwa w tym pelikany, ibisy, czaple w naturalnym środowisku.

7 Muzea

Dawne warzelnie soli, oraz Muzea Archeologiczne i Etniczne to kolejna propozycja na spędzenie czasu poza plażą i poznanie bliżej historii i kultury Bulgarii.

W stałych muzealnych ekspozycjach można podziwiać regionalne stroje, biżuterię, monety, przedmioty codziennego użytku, dawne przedmioty rytualne, ceramikę a nawet tablice z rzymskimi inskrypcjami.


Starożytne mury i kamienna ekspozycja. Dziewczynka w kamiennej bramie. Drzewo
Burgas - Muzeum Archeologiczne

8 Port MorskiPort Morski Burgas
Obraz Christo Anestev z Pixabay

Burgas posiada jeden z największych głównych w Bułgarii port morski, transport wodny wciąż ma duże znaczenie dla gospodarki bułgarskiej. Drugi równie duży port zlokalizowany jest w Warnie.


9 Stary Most


Symbolem miasta jest piękny Stary Most, podobno nie ma drugiego takiego miejsca w Bułgarii, które wytwarza tak romantyczną atmosferę jak brzeg morza w Burgas, a Stary Most kryje w sobie niejeden sekret dawnych jak i ówczesnych mieszkańców i turystów.


Miasteczko Nessebar „Perła Bułgarii”

10 Stare Miasto Nessebar


Będąc w Burgas absolutnie koniecznym jest wyjazd do pobliskiego Nessebaru. Oddalone około 4o kilometrów od Burgas najstarsze w Bułgarii miasteczko sąsiadujące od południa ze Słonecznym Brzegiem, jest atrakcją turystyczną na miarę "Siedmiu Cudów Świata" - ja zauroczona, tym niesamowitym klimatem starego miasta, po jednodniowej wycieczce czuję ogromny niedosyt i z pewnością kiedyś tam jeszcze wrócę.

Stare Miasto Nesseber praktycznie całe zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa i pozostaje pod ochroną UNESCO.


Kamienne starożytne ruiny starego miasta. Widok na Morze Czarne w tle. Bułgaria
Nessebar - Stare Miasto

Miasto założone przez Traków nazwane Mesambrią w VI wieku stało się jedną z kolonii greckich. Grecy którzy otoczyli je murami obronnymi przyczynili się znacząco do jego rozwoju. Nesebar liczy ponad 3200 lat i jest swego rodzaju miastem muzeum, w którym zachowały się greckie i rzymskie fortyfikacje, bizantyjskie mury obronne sprzed 1500 lat, liczne cerkwie i bazyliki. Miasteczko Nessebar położone na skalistej wyspie połączonej ze stałym lądem cienką groblą, na której znajduje się zabytkowy wiatrak z XVIII wieku nie bez powodu nazwane zostało ”Perłą w koronie Bułgarii„Idealne miejsce na klimatyczny spacer pomiędzy wąskimi zabytkowymi uliczkami Neseberskiej Starówki, podczas którego podziwiać można największe zabytki - Cerkiew Chrystusa Pantokratora z arkadami w stylu bizantyjskim i ruiny cerkwi Stara Metropolia z V wieku

Będąc w Nesbarze warto też odwiedzić starą przystań rybacką i marinę, skąd można wypłynąć w romatyczny rejs dookoła wyspy turystycznym statkiem.

Zainteresowanych odsyłam do polskojęzycznych organizatorów takiej cudownej wycieczki, szczegóły znajdziesz na stronie Wycieczki Bułgaria

Więcej o Starym Nessebarze znajdziesz również na moim blogu, gdzie szczegółowiej opisałam spacer po starówce i największe atrakcje turystyczne.Jak najszybciej dostać się do Burgas ?

Możliwości jest kilka począwszy od zorganizowanej wycieczki autokarem , przez prywatne auto, aż po najwygodniejszy i najszybszy środek transportu samolot.

Do Burgas w sezonie letnim bez problemu znajdziesz wiele połączeń zarówno tanich jak i regularnych linii lotniczych. My przylecieliśmy z Warszawskiego Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina lotem operowanym przez PLL LOT. Koszt biletu na osobę w granicy 1000 PLN brutto, już po doliczeniu wszystkich opłat i z bagażem rejestrowanym 23 kg w cenie. Lot do Burgas z Warszawy trwa około dwóch godzin. Z lotniska w Burgas oddalonego od miasta o jakieś 15 minut drogi samochodem spokojnie można dojechać wybierając lokalne TAXI ( nawet przy ograniczonym budżecie, jest taniej niż w Polsce ). Dobrą opcją jest zamówienie sobie TAXI przez Booking.com , wtedy podając numer swojego lotu, można się spodziewać pana taksówkarza czekającego w terminalu z twoim nazwiskiem widniejącym na tablecie.

Tańszą opcją jest transport publiczny, linia miejska nr 15, przystanek znajduje się tuż przy wyjściu z terminala , dojazd autobusem z portu lotniczego do centrum miasta zajmuje jakieś 25 minut.

Przed wylotem warto sprawdzić aktualne wymagania dotyczące COVID najlepiej na stronie swojego przewoźnika lub Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Od niedawna wprowadzony został elektroniczny formularz dla przylatujących do Polski, który najlepiej wypełnić online tuż przed powrotem do kraju Karta Lokalizacji Podróżnego . Jeśli nie zdołasz tego zrobić podczas wakacji, nie wpadaj w panikę, w samolocie dostaniesz do wypełnienia ten sam formularz w wersji papierowej, wiec pamiętaj o długopisie - załoga odbiera te formularze przed lądowaniem.


 

Grillowany kurczak z warzywami, gorący półmisek
Kuchnia bułgarska

Bulgaria to niezwykle gościnny słowiański kraj, którego korzenie sięgają starożytnej Tracji, Do malowniczo położonych plaż i urokliwych miasteczek należy jeszcze dodać atrakcje kulinarne, jest tanio i smacznie, a na amatorów napojów wyskokowych czekają pyszne bułgarskie wina i rakija.1489 wyświetleń16 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

16 Comments


Unknown member
Aug 06, 2021

Lecimy niebawem do Burgas To będzie nasz pierwszy raz w Bułgarii, chłonę wszystkie informacje jak gąbka, robię notatki. Czytałam wiele dobrych opinii o Bułgarii. Faktycznie tak jest ? Tanio i przyjaźnie ?

Like
Lili Ess
Lili Ess
Sep 12, 2021
Replying to

Tanio to pojęcie względne, ale wydaje mi się, że w tych turystycznych miejscowościach to raczej tak średnio tanio jest. To oczywiście zależy od wielu czynników, ceny porównywalne do PL

Like

Unknown member
Aug 03, 2021

Wakacje w Bułgarii to była nasza rodzinna tradycja. Jeździłam z rodzicami przez wiele lat. Pamietam jak co roku czekałam na ten wyjazd. Chętnie wrócę odświeżyć wspomnienia i widzę że Burgas wypiękniał

Like
Lili Ess
Lili Ess
Sep 12, 2021
Replying to

Super ! Pewnie masz wiele pięknych wspomnień. Dla mnie to był mój pierwszy raz i od razu wiedziałam, że tam wrócę po więcej.

Like

Unknown member
Jul 31, 2021

takie podróże dopiero przede mną, ale już nie mogę się doczekać :-)

Like
Lili Ess
Lili Ess
Sep 12, 2021
Replying to

Trzymam kciuki niech jak najszybciej się odbędą ☺️

Like

Unknown member
Jul 28, 2021

Za dwa tygodnie tam będę 😃 juz nie mogę się doczekać

Like
Lili Ess
Lili Ess
Jul 29, 2021
Replying to

Super, wróciłabym chętnie do Nessebaru, może nam się uda w choć na weekend

Like

Unknown member
Jul 28, 2021

Z nieba mi spadł ten wpis i czekam na kolejne. Planuje sobie wyjazd do Bułgarii na wrzesień.

Like
Lili Ess
Lili Ess
Jul 29, 2021
Replying to

O troszkę po sezonie jest luźniej i pewnie taniej, oby tylko Covid pozwolił 😉

Like
bottom of page