top of page

Czujesz się ciągle zmęczona, wyczerpana ? Przewlekłe zmęczenie to CFS chronic fatigue syndrome


ciągle zmęczona

Zespół chronicznego zmęczenia , często zwany syndromem przewlekłego przemęczenia to jest klinicznie zdiagnozowany stan organizmu, którego cechą charakterystyczną jest ciągle, długotrwałe uczucie skrajnego wyczerpania, które często może nasilać się jeszcze podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej lub umysłowej i często nie ustępuje po odpoczynku.
  • Czujesz się ciągle zmęczona.

  • Każdego dnia z wielkim trudem wstajesz z łóżka, stale odczuwasz zmęczenie, niewyspanie i na nic nie masz ochoty.

  • Zwykłe codzienne czynności sprawiają ci ogromne trudności.

  • Egystujesz na granicy wyczerpania, unikasz ludzi bo nie masz siły na towarzyskie rozmowy, izolujesz się bo życie rodzinne stało się zbyt męczące.

  • Obiecujesz sobie, że wypoczniesz, że przy najbliższej okazji wyśpisz się porządnie.

Ale ..... przyczyną przewlekłego zmęczenia nie musi być niedostatek snu.

Brak sił może być spowodowany stresem lub nadmiarem kofeiny, albo rozwijającymi się chorobami.

Taki stan może utrzymywać się tygodniami, nawet przy lekkim przebiegu choroby, możesz nie mieć siły na podstawowe codzienne czynności .


Zmęczenie wywołane stresem może mieć związek z pozoru błahymi wydarzeniami, np. stresującą sytuacją w pracy, konfliktem rodzinnym, ciążącymi Ci oczekiwaniami najbliższych, brakiem czasu na realizację własnych pasji.


Dzieje się tak, ponieważ w sytuacjach, których nie akceptujemy, organizm wydziela znaczne ilości kortyzolu – hormonu, którego nadmiar objawia się odczuwaniem zmęczenia, a nawet wyczerpania. 

Wyniszczający zespół przewlekłego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia jest wyniszczającą chorobą o nieznanej etiologii, która charakteryzuje się występowaniem stałego lub nawracającego uczucia zmęczenia przez co najmniej sześć miesięcy, niebędącego objawem toczącej się choroby organicznej. Charakterystyczne jest, że uczucie zmęczenia nie ustępuje po odpoczynku nocnym i jest wystarczająco silne, aby znacząco wpłynąć na aktywność zawodową, społeczną i osobistą chorego.


Prof. dr hab. med. Aleksander Araszkiewicz

Kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika,

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w BydgoszczyDane epidemiologiczne wskazują, że najczęściej na CFS zapadają kobiety, które przeszły pierwszy epizod depresyjny około 30. r.ż. Można więc przyjąć, że układ hormonalny kobiety jest swoistym czynnikiem ryzyka wyzwalania depresji, a być może także zespołu przewlekłego zmęczenia. Nie należy pominąć także zewnętrznych czynników psychologicznych w postaci sytuacji stresogennych, jak również związku zespołu przewlekłego zmęczenia z przepracowaniem oraz obciążeniem wynikającym z pracy.


Zmęczenie, nasilające się nawet po niewielkim wysiłku fizycznym lub umysłowym, jest najbardziej charakterystycznym objawem w przebiegu CFS. Objaw ten nie ustępuje po nocnym wypoczynku i może trwać latami. Większość chorych wiąże to z chorobą ogólnoustrojową, dlatego najczęściej najpierw zgłaszają się do lekarza rodzinnego. Do lekarza psychiatry pacjenci trafiają dopiero po wielokrotnych, zakończonych niepowodzeniem, próbach leczenia w POZ. Z reguły są to chorzy, u których występują już tak nasilone objawy, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Bardzo częstym objawem są też zaburzenia postrzegania, które obejmują trudności w zrozumieniu trudniejszych zdań, spowolnienie psychoruchowe, a także w znaczący sposób ograniczają zdolność przyswajania nowych wiadomości.

Często spotykanym objawem są też zaburzenia snu. Chorzy skarżą się na sen nieefektywny i nieregenerujący. Długotrwałe zaburzenia snu powodują podwyższenie ryzyka wystąpienia depresji, a u chorych na depresję wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia zaostrzeń i nawrotów, wtórnie do zaburzeń snu.


Źródło: https://podyplomie.pl/psychiatria

 
Jesteś ciągle zmęczona ?


ODPOCZNIJ

Najprostszym sposobem jaki natychmiast przychodzi do głowy, jest wypocząć, zadbać o siebie , zdrowy sen i odżywcze jedzenie, ale nie zawsze uda ci się takimi metodami wyjść z kryzysu. Czasem konieczne może być wspomaganie ”zdrowego odpoczynku„ preparatami farmakologicznymi.

WYELIMINUJ PRZYCZYNY STRESU

Często bywa też tak, że chroniczne zmęczenie ma podłoże psychologiczne, czasami oczekiwania innych są tak ciążące, że wywołują stałe napięcie, az kolei przedkłada się na fizyczne zmęczenie.

ZADBAJ O SUPLEMENTACJĘ

Badania naukowe wskazują, że na odczuwanie zmęczenia mogą mieć także wpływ niedobory składników mineralnych lub witamin z grupy B

47 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page