top of page

Czy można zdrowo i smacznie jeść na wegańskiej diecie ?

Zaktualizowano: 31 gru 2021


]

Weganizm chwilowa moda czy stara jak świat powracająca filozofia ?

Kuchnia wegan w dużej mierze opiera się na ajurwedzie i przepisach rodem z Bliskiego Wschodu. Jeśli zastanawiasz się czy może być smaczna - to odpowiedź znajdziesz w jakiejkolwiek indyjskiej restauracji. Aromatyczne dania z dużą ilością kurkumy, curry, goździków i imbiru mają wyrazisty smak i mało kto nie lubi tej kuchni. Kucchnia indyjska co prawda opiera się w dużej mierze na ryżu i warzywach, ale znajdziesz, tam także wiele smacznych potraw z mięsem. Tyle, że jeśli decydujesz się na wegetarianizm lub weganizm, w tej kuchni łatwiej jest zbilansować ważne składniki odżywcze i mineralne oraz urozmaicić menu, aniżeli w tradycyjnej kuchni polskiej.
Ja uwielbiam kuchnie indyjską i tajską, chińską i wszystkie inne kuchnie azjatyckie. W czasie podróży po Azji nie odmawiam sobie przyjemności próbowania nowych dla mnie, lokalnych potraw.

Zalety kuchni wegańskiej

Niewątpliwie pierwszą i ogromną zaletą diety wege jest fakt, że nie spożywasz na codzień gigantycznych ilości antybiotyków, jakim nafaszerowane jest mięso ze zwierząt hodowlanych. Statystyki wykazują, że blisko 80% gospodarstw w Polsce nastawionych na produkcję zwierzęcą - hodowlę drobiu regularnie wzbogaca paszę antybiotykami. Podobnie wygląda to na farmach krowich i przy hodowli świń. Ponadto większość hodowców używa pasz GMO


Druga istotna zaleta diety wegańskiej, ma jeszcze szerszy wymiar, który dotyczy całej naszej planety i nazywa się ekologia. Produkcja mięs wiąże się z gigantycznymi nakładami energetycznymi oraz zużyciem wody, a co za tym idzie ma bardzo zły wpływ na środowisko naturalne. Organizacje takie jak PETA biją na alarm publikując raporty dotyczące związku produkcji zwierzęcej a zanieczyszczeniem środowiska. To już są udowodnione fakty, że produkcja mięsa oraz nabiału z masowych Farm krowich przyczynia się znacząco do globalnego ociepleniam zanieczyszczenia wód, degradacji gleb, zmniejszenia bioróżnorodności, a poza tym wymaga ogromnych areałów ziemi, co pośrednio przyczynia się do wycinki lasów.
Trzecim przemawiającym do świadomości argumentem jest cierpienie zwierząt. Ich produkcja na masową skalę odbija się na warunkach w jakich żyją, jak są traktowane, jak karmione i jak finalnie zabijane. Weganizm jest ideologią mającą na celu zmniejszenie cierpienia zwierząt poprzez zmianę nawyków żywieniowych ludzi.

UWAGA ! kolejny argument, który przemówi do smakoszy świata !! Decydując się na dietę wegańską możesz jeść więcej, ilościowo więcej, ponieważ mięso posiada większe ilości białka i tłuszczu niż jest w roślinach, to aby zdrowo zbilansować dietę, przykładowo zamiast jednego steka, możesz zjeść cztery miseczki różnych sałat wzbogacone o białko z fasoli, orzechów lub innych ziaren i zdrowym roślinnym tłuszczem tłoczonym z rzepaku lub oliwek.

Warto jeszcze wspomnieć o małej trudności przygotowania potraw kuchni wegańskiej, w dużej mierze są to dania jednogarnkowe, łatwe do przygotowanie według dostępnych przepisów. Na szczęście tych w internecie nie brakuje !! Polecam strony ERVEGAN.COM KUBUK.PL Dużo wegańskich przepisów pojawia się także w aplikacji licznik kalorii i zdrowej diety YAZIO

Wady kuchni wegańskiej

Największym problemem wegan w Europie, jest wciąż jeszcze niska dostępność lokali gastronomicznych serwujących zdrowe dania tej kuchni oraz ceny produktów - substytutów mięsa. Karton mleka roślinnego potrafi kosztować 3 razy więcej aniżeli tradycyjne i powszechne u nas mleko krowie. Pojawia się coraz więcej sklepów ze zdrową żywnością, ale ceny za produkty oznaczone jako BIO z reguły są dużo wyższe, choć nie zawsze wiąże się to z realnymi kosztami wytworzenia.

Co jedzą weganie ?

Skoro dobrnąłeś w czytaniu do tego miejsca, i może nawet rozważasz przejście na dietę wegańską, to pewnie nurtuje Cię pytanie, co można jeść i gdzie to kupię ?

w największym skrócie przedstawia to poniższa tabela. Jak widzisz jest z czego wybierać, można spróbować. Ja nie nwciskam na nikogo, sama jem drób i ryby od czasu do czasu, ale generalnie rozsmakowałam się w kuchni wegańskiej i zdecydowanie fizycznie czuję się lepiej. Wiosna to idealny czas, żeby spróbować. Po pierwsze, większa dostępność świeżych sezonowych owoców i warzyw, po drugie zwykle przejście na dietę wegańską lub wegetariańską skutkuje utratą wagi ... a lato nadchodzi ! Fajnie złapać formę.


Zostawiam cię teraz z własnymi przemyśleniami w temacie kuchni wegańskiej i zmykam teraz na lunch, a w planach mam humus i wielką michę różnych sałat z prażonym słonecznikiem.75 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Unknown member
Jul 28, 2021

Jasne ze można i zdrowo i dobrze o sycąco. Ja jestem jak najbardziej na tak dla kuchni veganskiej

Like
bottom of page