top of page

Dokarmianie ptaków zimą

Zaktualizowano: 31 gru 2021


Dokarmianie ptaków zimą to satysfakcjonująca zajęcie, ale też duża odpowiedzialność. Jeśli nie zrobisz tego jak należy, możesz ptakom bardziej zaszkodzić niż chłód czy głód.

Sikorki, mazurki, dzwońce, wróble, czyżyki, czeczotki, a nawet szpaki w mroźne zimowe dni pojawiały się w moim karmniku. Dokarmianie ptaków, sprawia naprawdę dużo radości, z pewnością będę robić to systematycznie w każdą zimę.

Systematycznie to słowo klucz - jeżeli już decydujesz się na wystawienie karmnika, to bezwględnie musisz dosypywać do niego karmy, tak aby nie stał pusty.


Wróbel i Mazurek

Ptaki, zwłaszcza te zimujące w mieście uczą się takich miejsc i zaglądają regularnie. Czasem potrafią długo i cierpliwie czekać na poranną porcję świeżych ziaren, dając o sobie znać wesołym ćwierkaniem. Nie wiem czy wiesz, że taki niewielki ptaszek, aby przetrwać mroźną noc musi dostarczyć do swojego organizmu ogromną dawkę energii ze zjedzonych w ciągu dnia kalorii. Mówiąc prościej, powinien niejednokrotnie zjeść tyle pokarmu, ile sam waży, tak więc większość dnia zwykle spędza na jedzeniu lub poszukiwaniach pokarmu.


Dzwoniec i Sikorka Bogatka
Jaki wybrać karmnik ?

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego karmnika, to wcale nie jest taka prosta sprawa. Odpowiednio dobrany spełni nie tylko ptasie oczekiwania.

Myślisz sobie teraz .. karmnik to karmnik co za różnica ? też tak myślałam zaczynając swoją przygodę z ptakami.
Dobór karmnika, będzie miał wpływ na gatunki ptaków, które zamierzasz karmić !

Jeśli mieszkasz w mieście, nie masz ogrodu, nie masz miejsca na ustawienie wolnostojącego w przestrzeni dużego karmnika, a decydujesz się na wystawienie mniejszego na parapecie okna lub balkonie to pamiętaj, że przyciągnie on różne gatunki ptaków, od małych ptaszków po kruki i gołębie.

W takiej sytuacji nastawiając się na karmienie wróbli i wesołych sikorek, karmnik powinien być na tyle mały, aby ograniczać dostęp do pokarmu dużym ptakom.

W internecie jest dostępna naprawdę ogromna oferta rożnego rodzaju gotowych karmników, ja swój znalazłam na Allegro, ale jeśli jesteś majsterkowiczem, rodzicem, masz czas, materiały i ochotę to zrobienie karmnika według własnego projektu wraz z dzieckiem, może stanowić dodatkowo świetną zabawę.

Moje propozycje karmników na parapet i balkon, wszystkie zakupione na Allegro.pl przedstawiają się następująco ( poniżej linki do aukcji) :