top of page

Jak robić dobre zdjęcia na blog ?

Zaktualizowano: 9 lip 2021


Jesteś początkującym fotografem, dopiero zaczynasz zabawę z aparatem, nie wiesz co to przesłona, lamelka, ISO i AF , czy bookeh, a chciałbyś wyjść z automatycznego trybu i spróbować własnych sił ? Znam to uczucie i wiem jak to zmienić.

Nie przejmuj się, ja też tego wszystkiego kiedyś nie wiedziałam, ale już wiem i mogę ci szczerze powiedzieć, nie obawiaj się, to wcale nie jest takie skomplikowane jak się z początku wydaje.
Kilka podstawowych pojęć, które powinieneś poznać na swoim aparacie

  • EV Ekspozycja to najprościej mówiąc regulacja jasności, korekta która sprawia że możesz wpłynąć na biel

  • AF czyli tak zwany autofokus, system automatycznego ustawiania ostrości w wybranym obszarze zdjęcia

  • WB Balans bieli to kompensacja barw obrazy, w wyniku której otrzymujemy prawidłowo odwzorowane kolory.

  • Czas naświetlania zwany również czasem migawki lub z angielskiego ”Shutter Speed” to okres czasu, podczas którego trwa działanie światła na matrycę

  • Głębia ostrości to parametr określający zakres odległości, w których fotografowaane obiekty, widziane przez obiektyw sprawiają wrażenie ostrych

  • Ogniskowa w fotografii to parametr, który decyduje o kącie widzenia obiektywu, zwykle wyrażana jest w milimetrach. W zależności od ogniskowej obiektywy dzielimy na stałoogniskowe i zmiennoogniskowe (z zoomem).

  • Przysłona (f) to fizyczny otworek w obiektywie, który ma bezpośredni wpływ na ilość światła dopuszczonego do matrycy.

  • Zoom optyczny związany jest ze zmianą ogniskowej i dotyczy tylko obiektywów zmiennoogniskowych, dzięki niemu zmienia się również kąt widzenia, im bardziej przybliżony obiekt tym mniej otoczenia w kadrze

  • Zoom cyfrowy którego osobiście nie polecam, to elektroniczna symulacja zmiany ogniskowej, polega mniej więcej na wycięciu fragmentu zdjęcia poprzez rozciągnięcie obrazu, zwykle wiąże się to z utratą jakości.

  • Efekt Bookeh - subtelne rozmycie tła za fotografowanym obiektem, zwykle używany w profesjonalnej fotografii portretowej


Okej, skoro przebrnęliśmy już przez minimalną wiedzę, która jest nam niezbędna do zrozumienia zasad działania aparatu i fotografii to teraz możemy przejść do konkretnych trików, które sprawią, że twoje zdjęcia będą lepsze. Gotowy ??

8 żelaznych zasad amatorskiej fotografii

Zasada numer 1 - im lepsze warunki oświetleniowe tym niższa wartość ISO, im ciemniej tym ISO powinno być większe, przy dużych wartościach ISO, aby uniknąć rozmazanych zdjęć lepiej jest fotografować na statywie


Zasada numer 2 - im mniejsza wartość głębi ostrości tym bardziej rozmyte tło, efekt bardzo pożądany przy portretowej fotografii. Aby uzyskać taki efekt najlepiej fotografować obiekt za pomocą jasnego obiektywu, ( jeśli nie masz wymiennych obiektywów ustawiasz wartość ”f„ na swoim aparacie ) im jaśniejszy tym lepiej i ustawić fotografowany obiekt mniej więcej pośrodku pomiędzy tłem, które ma zostać rozmyte a aparatem.

Zasada numer 3 - kiedy możesz to fotografuj przy dziennym świetle, jest zdecydowanie najlepsze. Jesli chcesz dodać odrobinę magii do swoich zdjęć wykorzystaj Golden Hour tak zwaną złotą godzinę, tuż przed wschodem lub zachodem słońca, kiedy naturalne światło jest miękkie i pięknie rozproszone. Pamiętaj tylko, że złota godzina nie trwa godzinę tak naprawdę to moment, którego długość zależy od położenia geograficznego, na równiku będzie to kilka minut im dalej od równika tym ten czas się nieco wydłuża.

Zasada nr 4 - perspektywa od niej zależy efekt końcowy jaki w jakim chcemy pokazać fotografowany obiekt. Możesz użyć perspektywy ptasiej i fotografować z góry, wtedy twój obiekt na zdjęciu wyda się mniejszy niż jest w rzeczywistości, lub perspektywy żabiej i fotografować od dołu, wtedy wydłużasz optycznie fotografowany obiekt, będzie on wyglądał na większy niż jest w rzeczywistości. Jeśli zależy ci na zachowaniu odpowiednich proporcji sylwetki to fotografując dorosłą celuj aparat na wysokości klatki piersiowej.

Zasada numer 5 - rób zdjęcia i nigdy się nie zniechęcaj. Wiedz, że nie zawsze ci wyjdzie, nawet najlepsi fotografowie maja na koncie setki nieudanych zdjęć. Patrz, obserwuj, wczuć się w temat i pstrykaj, dużo pstrykaj. Nie bój się eksperymentować, to tylko moment złapany w kadr, jeśli się nie spodoba usuń i spróbuj jeszcze raz.

Zasada numer 6 - obserwuj prace najlepszych fotografów i wyciągaj wnioski, ale nigdy się nie porównuj do profesjonalistów. Ty masz inne cele, zanim staniesz się profesjonalnym fotografem bądź po prostu genialnym amatorem. Najlepszą wersją siebie , patrz na świat swoimi oczami i staraj się to przekazać w swojej fotografii.

Zasada numer 7 - nie inwestuj od razu w sprzęt z najwyższej półki, spróbuj wycisnąć co się da z tego sprzętu który masz, poznaj jego wszystkie funkcje, naucz się z nich korzystać. Weź do ręki swój aparat i instrukcje obsługi i eksperymentuj. Te książeczki z instrukcją obsługi po coś są pakowane do pudełka, to nie jest tylko bezużyteczna makulatura.

Zasada numer 8 - opowiedz zdjęciem jakąś historie, niezależnie czy fotografujesz ludzi, przyrodę czy architekturę, w dobrym zdjęciu powinno być coś co sprawi że oglądający na moment przeniesienie w inne miejsce. To może być również jakaś tajemnica lub niedopowiedzenie jak uchylone drzwi, przewrócony wazon na stole, powiewająca firanka w oknie.
A teraz weź głęboki oddech, spójrz na świat i znajdź miejsca, ludzi obiekty, które chcesz sfotografować, chwyć aparat i działaj. Najważniejsze to czerpać przyjemność z robienia zdjęć, wtedy przemycisz w kadrowane obrazy swoją duszę. Oddasz to co czujesz.


37 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page