TOP 6 najciekawszych miejsc w Nessebyrze

Zaktualizowano: 1 sty


Nessebar Old Town


Nessebar piękne romantyczne miasto z 3.000 letnią historią w tle. Miejsce które koniecznie należy odwiedzić. Tygiel kulturowy, w którym mieszają się wpływy trackie, tureckie, rzymskie, słowiańskie, rosyjskie, bizantyjskie, weneckie i wiele innych.

Stare Miasto Nessebar - Bułgaria

Bułgaria jako państwo jest mocno zróżnicowana pod względem rozwoju, w większości położonych w górach, nieco dalej od brzegu Morza Czarnego wioskach, zastaniesz krajobraz jak rodem z wczesnego PRL-U, ale już czarnomorskie kurorty i większe rozwinięte miasta nie odbiegają tak bardzo od europejskich standardów.


Stare Miasto Nessebar - Bułgaria

Pisałam już o Burgas, a dziś przedstawiam Nessebar czy Nessebyr (bo obie formy funkcjonują w nazewnictwie i są poprawne), który totalnie mnie zauroczył.

Z pełną odpowiedzialnością mogę tu stwierdzić, że jak dla mnie, to najpiękniejsze i najciekawsze bułgarskie miasteczko, które totalnie skradło moje serce.

Niestety nie zdołałam nasycić swojego głodu zwiedzania i dotknąć wszystkich pięknych rzeczy, bo mocno ograniczał mnie czas, ale wiem, że kiedyś tam wrócę i z radością odkryję każdy najmniejszy zakamarek, tych wąskich kamiennych uliczek.


Stare Miasto Nessebar - Bułgaria

Nessebar malowniczo położony nad samym Morzem Czerwonym, zwany Perłą Riviery Bułgarskiej w pełni zasługuje na tę nazwę. Miasto podzielone jest na dwie części : starożytną ( o tej właśnie jest ten wpis) i współczesną.

Część starożytna miasta malowniczo zlokalizowana na niewielkiej wysepce, połączona ze stałym lądem długim mostem, zbudowanym na wąskim przesmyku, jest od 1983 roku w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa i pozostaje pod ochroną UNESCO.

Część współczesna wygląda tak, jak większość europejskich miast kurortów, gdzie na turystów czeka szeroka oferta hoteli, plaż miejskich, parków, zaplecze gastronomiczne oraz cały wachlarz innych atrakcji.


Stare Miasto Nessebar - Bułgaria

Nessebar, jako 11 tysięczne miasto żyje także własnym nieturystycznym życiem swoich mieszkańców. Znajdziesz tu wszelkiego rodzaju sklepy, usługi, szkoły, przedszkola, szpitale, galerie handlowe, zakłady usługowe.Zwiedzanie Nessebaru to jednak, przede wszystkim wizyta w Starym Mieście.

Uważam, że pobyt w Bułgarii bez odwiedzenia Nessebar, nie możne zostać uznany za udany.


Nessebar to absolutny TOP of The TOP miejsc do zwiedzenia w Bułgarii !!


Stare Miasto Nessebar - Bułgaria

Nessebar położony niedaleko Słonecznego Brzegu i około 40 km od Burgas jest dobrze skomunikowany, bez problemu można dotrzeć tam taksówką, autobusem, tramwajem turystycznym lub statkiem.


Historia Nessebaru

Stare Miasto Nessebar - Bułgaria


Pierwotnie miasto, które wcześniej było rybacką osadą tracką z epoki brązu, zostało skolonizowane przez Greków i nazwane z greckiego Mesembria, Grecy panowali na tym terenie do 71 roku naszej ery, kiedy to władzę nad miastem przejęli Rzymianie, po nich na krótko w 812 roku zapanowali tu Słowianie, następnie w V w.n.e. miasto dostało się pod panowanie bizantyjskie, i tak trwało, aż do czasów Drugiego Państwa Bułgarskiego, kiedy to Bułgarzy ponownie zawalczyli o prawa do swoich ziem.

W 1453 roku miasto dostało się pod władanie imperium Osmańskiego. Czas panowania Turków to trudny okres dla miasta i jego mieszkanców, gdyż za ich panowania miasto zaczęło mocno podupadać.W XIX wieku w okolicach miasta zaczęto wznosić charakterystyczne dla bułgarskiego stylu budowle, a wiek XX wraz z rozwojem turystyki przyniósł miastu ponowny rozkwit.

Ślady w architekturze i kulturze tego miejsca, odcisnęły zarówno panujące tu na przelomie wieków ludy, jak i sama Matka Natura.

Podczas jednego z trzęsień ziemi spora część miasta znalazła się pod wodą. Dzisiaj dowód podwodnego starożytnego miasta Nessebar można obejrzeć z powietrza lub w pobliżu molo w południowej części miasta.

Nessebar zwany jest także miasteczkiem 40 cerkwi, choć podobno pierwotnie było ich tutaj więcej. Budowle sakralne powstawały w mieście głównie za sprawą licznych datków pieniężnych ofiarowanych przez Cara Iwana Aleksandra w czasie jego odbudowy.


Co zobaczyć w Nessebarze

Charakterystyczna dla miasta kamienno-drewniana wąska zabudowa, nadaje temu miejscu wyjątkowego, unikatowego klimatu. Od pierwszych chwil po przekroczeniu głównej starożytnej bramy odniosłam wrażenie, że poruszamy się po scenografii jakiejś historycznej mega produkcji filmowej.


Stare Miasto Nessebar - BułgariaStare Miasto Nessebar - Bułgaria

Zdecydowanie najlepszą porą na swobodne zwiedzanie i poznanie miasta jest wczesny poranek, zanim miasto zostanie dosłownie zalane przez tłumy turystów i wypełni się kolorami letnich sukienek i ulicznym gwarem. Miasteczko samo w sobie jest bardzo kolorowe, pełne kwiatów, zieleni, murali zdobiących fasady restauracji, kolorowych straganów z tandetną chińszczyzną, ale też z ręcznie wykonywanymi pamiątkami.


Stare Miasto Nessebar - BułgariaPośród tej całej ferii jaskrawych barw i róznorakich kształtów, można upolować naprawdę

ciekawe pamiątki, zwłaszcza te ręcznie wykonane przez miejscowych rzemieślników.Jeśli zainteresował Cię temat i chcesz poznać więcej szczegółów o tym niesamowitym miejscu, to odsyłam też do strony Muzeum ArcheologicznegoZABYTKOWY MŁYN


Zabytkowy Młyn Stare Miasto Nessebar - Bułgaria

Zwiedzanie warto zacząć już od przesmyku łączącego współczesne miasto ze starym miastem, tam na tle zwykle lazurowego morza i błękitnego nieba maluje się bryła zabytkowego młynu, którego historia powstania nie jest dokładnie zanana, ale historycy przyjmują, że pochodzi z okresu bułgarskiego odrodzenia datowanego na XVIII-XIX wiek.
Stare Miasto Nessebar - Bułgaria


MUZEUM ARCHEOLOGICZNE I ETNOGRAFICZNEMuzeum Archeologiczne Stare Miasto Nessebar - Bułgaria

Zlokalizowane tuż przy bramie do starożytnego miasta Muzeum Archeologiczne to kolejna atrakcja, której nie może zabraknąć na liście. W muzeum obejrzeć można artefakty z różnych okresów historycznych, choć większość dotyczy czasów greckiego panowania.


Przejście do Starego Miasta przez starożytną bramę jest bezpłatne, natomiast wstęp do muzeum już tak, bilety do nabycia w kasie przy bramie głównej.


CERKIEW ŚW ZOFII


Cerkiew Świętej Zofii Stare Miasto Nessebar - Bułgaria

Cerkiew Świętej Zofii – ruiny zabytkowej, prawosławnej świątyni, określanej również jako Stara Metropolia, położonej w centrum Nesebaru. Trzynawowa bazylika w centrum miasta jest najstarszym kościołem Nesebyru – powstała na przełomie IV i V wieku n.e., a przebudowano ją w IX wieku, kiedy stała się częścią kompleksu biskupiego. Jako że cerkiew pełniła funkcję katedry Nesebyru była nazywana Starą Metropolią lub Starym Biskupstwem. W 1257 roku splądrowali ją Wenecjanie, którzy wywieźli miejscowe relikwie do Wenecji, a ostatecznie opuszczona została w XVIII wieku.Zawalenie budowli nastąpiło prawdopodobnie w początkach XIX wieku. Cerkiew ma łączną długość 25 metrów i 22 metrów szerokości. Nawy oddzielone były dwoma rzędami kamiennych filarów wspierających ceglane łuki, po pięć w każdym. Główna nawa, szeroka na 9,3 metra, zamknięta jest od wschodu półkolistym prezbiterium.