Co to jest borderline ?
Dosłowne tłumaczenie tego anglojęzycznego pojęcia to „osobowość z pogranicza”
To jeden z podtypów zaburzeń osobowości, określany także pojęciem „niestabilnej osobowości”
Na samym wstępie warto zauważyć, że to tylko jeden z wielu typów zaburzenia osobowości, samo ”zaburzenie niestabilnej osobowości” w psychiatrii nie jest traktowane jako jednostka chorobowa, nie powinno się tego utożsamiać z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym czy schizofrenią.
Borderline często jest definiowane jako wzorzec zachowań zdominowany niestabilnością w relacjach interpersonalnych, w ocenie własnej osoby, wybuchowością, skrajnymi emocjami.
Najważniejsze informacje, charakterystyka i cechy osobowości z pogranicza. Jak radzić sobie z emocjami?
Czym się charakteryzuje osobowość borderline?
"Osobowość z pogranicza". - termin ten określa zespół zaburzeń osobowości wykazujący cechy zaburzeń psychotycznych i neurotycznych. Nie jest to jednostka chorobowa, lecz niestabilność emocjonalna, wynikająca z oddziaływania na człowieka czynników biologicznych, psychologicznych oraz środowiskowych.
Osoba z pogranicza jest impulsywna, wybuchowa, nie potrafi kontrolować swoich emocji. Te negatywne, jak gniew, nienawiść, złość odczuwa bardzo intensywnie i nie jest w stanie ich pohamować. Utrudnia to znacząco funkcjonowanie w społeczeństwie, zdobywanie przyjaciół, a nawet realizowanie obowiązków zawodowych.
O objawach typowych dla osobowości z pogranicza możesz przeczytać więcej na stronie Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Diagnostyka osobowości borderline
Prawidłowe zdiagnozowanie tego zaburzenia odbywa się na podstawie jednej z dwóch klasyfikacji: ICD-10 lub DSM-IV.
Wśród kryteriów znajdujemy między innymi: niejasny obraz samego siebie, ogromny strach przed potencjalnym odrzuceniem, angażowanie się w niestabilne związki, zmienność nastrojów, nieopanowane wybuchy złości, epizody zachowań paranoidalnych, myśli i próby samobójcze, trwałe uczucie pustki, impulsywność w sferze wydatków, seksu, jedzenia, brawury za kierownicą lub substancji odurzających.
Po więcej szczegółów zajrzyj do opisu zaburzeń osobowości według systemu DSM-IV na stronę Czasopisma Psychologicznego.
Sposoby radzenia sobie z emocjami
Podstawą panowania nad emocjami jest ich rozumienie i akceptacja. Wszystkie emocje, które odczuwamy, są naturalne i mają jakiś cel. Świadomość tego to podstawa do dalszej pracy.
Ogromnie ważne dla osoby z pogranicza jest nauczenie się czerpania radości z tego, co jest tu i teraz, a nie rozpamiętywanie, spekulowanie, myślenie o dobrych chwilach w kategorii "nie zasługuję".
Metody leczenia osobowości borderline
Lekarz psychiatra często łączy psychoterapię z farmakologią, szczególnie gdy w grę wchodzą myśli samobójcze, dochodzi do samookaleczeń lub zachować agresywnych.
W momentach kryzysowych może się okazać konieczna hospitalizacja.
Pacjent podczas psychoterapii uczy się dostrzegać wokół siebie inne kolory niż czerń i biel, zmieniać jedną emocję w drugą, regulować jej intensywność lub całkowicie powstrzymywać.
Commentaires