Pałac Muzeum w Nieborowie i Park Romantyczny Arkadia

Zaktualizowano: 13 lis


Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

Powstały w 1945 kompleks Muzeum w Nieborowie i Arkadii po dziś dzień przyciąga kolejne pokolenia ciekawych świata turystów. Idealne miejsce na „weekendowy wyjazd”„ z historią w tle.


Na kompleks muzealny składa się Pałac Radziwiłłów w Nieborowie oraz przepiękny Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii.


Pałac Radziwiłłów w Nieborowie


W pałacu obecnie znajduje się muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII - XIX wieku. Na stałą ekspozycję składa się ocalałe wyposażenie pałacu oraz dzieła sztuki tam zgromadzone obrazy, grafiki, rzeźby , porcelana, szkło, srebrne zestawy, woluminy biblioteczne, zegary.

Pałac Radziwiłłów w Nieborowie
Kompleks na który skalda się Pałac i dwa ogrody - pierwszy regularny (w stylu francuskim) w Nieborowie i drugi Romantyczny (w stylu angielskim) w Arkadii, po renowacji udostępnione dla zwiedzających jako stylowe pałacowo - ogrodowe założenie rezydencjonalne, zdobył wiele różnych nagród i wyróżnień w tym Złoty Medal Ministra Kultury i Sztuki.

Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY

Początki pałacu w Nieborowie sięgają średniowiecza. Najprawdopodobniej w tym miejscu początkowo zbudowano drewnianą posiadłość, która w XVI wieku została przekształcona w dwór szlachecki. Pierwsze wzmianki historyczne do których udało mi się dotrzeć pochodzą z 1694 roku, i dotyczą aktu własności wsi, którą zakupił kardynał Michał Stefan Radziejowski. W ówczesnych czasach był jednym z najpotężniejszych ludzi i najbogatszych mecenasów sztuki. I to właśnie dzięki niemu w Nieborowie powstała przepiękna rezydencja utrzymana w bogatym stylu. Kardynał u schyłku życia zapisał swój majątek w testamencie Jerzemu Hipolitowi Towiańskiemu i jego żonie Konstancji, w kolejnych latach rezydencja przeszła jeszcze przez ręce kilku znaczących rodów między innymi Ogińskich, Lubomirskich i Radziwiłłów. Zwłaszcza ci ostatni zapisali się na kartach historii Nieborowa. Michał Piotr Radziwiłł jako zarządca manufaktury majoliki, a Janusz Franciszek Radziwiłł jako zaangażowany konspirator w okresie okupacji hitlerowskiej.


Po 1945 roku dobra nieborowskie jak wiele innych majątków ziemskich zostały znacjonalizowane i przeszły pod zarząd Muzeum Narodowego w Warszawie.

PAŁAC

Pałac w Nieborowie zaprojektował mieszkający w Polsce niderlandczyk Tylman z Gameren. Bryła pałacu po dziś dzień zachowała swój barokowy rys. Uwagę przekłuwają dwie wieże z charakterystycznymi dla epoki hełmami oraz herby właścicieli Nieborowa.


Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

Architektura fasad pałacu jest jednorodna, ale już wnętrza pałacowe zostały kilkakrotnie przebudowywane. W latach 60 XVII wieku kiedy właścicielem był Michał Ogiński zmieniono styl komnat na rokokowy, z kolei z polecenia Hieronima Radziwiłła komnatom nadano rys mocno klasycystyczny. Ostatniej przebudowy wnętrz pałacu dokonał w okresie międzywojennym Janusz Radziwiłł.


Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

Zwiedzając pałac już na samym wejściu w sieni klatki schodowej trafiamy na absolutnie unikatowy skarb czyli głowę starożytnej rzeźby Niobe.Pałac Radziwiłłów w Nieborowie - Głowa Niobe


Piękno tego popiersia zainspirowało Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego do napisania poematu. Nie ma konkretnych danych o pochodzeniu tej rzeźby, ale wiadomym jest, że właściciele nieborowskiego pałacu otrzymali ją w prezencie od carycy Katarzyny II, która to zakupiła dzieło sztuki na zachodzie Europy, lub otrzymała je od jednej z ekspedycji archeologicznych wysyłanych na Krym.

Klatka schodowa prowadząca na piętro wyłożona jest dziesiątkami ceramicznych płytek pochodzących z holenderskich Delft, podobno każda płytka przedstawia inną unikatową scenkę.


Pałac Radziwiłłów w Nieborowie - Klatka schodowa

Na uwagę zasługują też wywieszone tam portrety właścicieli oraz władców Polski.

Sala Biała w klasycystycznym stylu, kontrastuje z wzorzystą klatką schodową, kiedyś mieściła się w jej wnętrzach kaplica pałacowa, ale co ciekawe także odbywały się w niej bale.


Pałac Radziwiłłów w Nieborowie - Sala Biała

Sypialnia Wojewody z dobrze zachowanym oryginalnym łożem oraz portretem Anieli Radziwiłłówny wprowadza w bardziej bogato urządzone wnętrza.

Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

Pałac Radziwiłłów w Nieborowie


Biblioteka, która zajmuje całą szerokość piętra, to jedna z najwspanialszych sal pałacu pierwotnie pełniła rolę galerii sztuki. Ściany biblioteki zdobią portrety władców europejskich, ale uwagę zwiedzających bardziej przykuwają XVII wieczne globusy i zgromadzone w kilku szafach starodruki.


Pałac Radziwiłłów w Nieborowie


Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

Salon czerwony przykuwa uwagę kontrastowym doborem barw, współgrająca krwista czerwień i soczysta zieleń stanowi ciekawe połączenie. W salonie czerwonym wisi portret jednej z najpiękniejszych kobiet ówczesnej Europy - Anny Orzelskiej, która była nieślubną córką króla Polski Augusta II. Anna zasłynęła z licznych romansów i skłonności do używek, była też jedną z nielicznych w tamtych czasach rozwódek.


OGRODY

Ogród barokowy, regularny w stylu francuskim, ten który znajduje się tuż za pałacem, zaprojektowany został w ostatniej dekadzie XVII wieku prawdopodobnie przez Tylmana z Gameren, rozbudowany w latach 70 XVIII wieku przez Szymona Bogumiła Zuga.


Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

W ogrodzie Regularnym zgodnie z założeniami francuskiej szkoły przed południową elewacją pałacu urządzone zostały partery kwiatowe i niskie labirynty bukszpanowe, dywanowe trawniki oraz szeroka aleja lipowa.