top of page

Pałac Wojanów romantyczny hotel w pięknym ogrodzie

Zaktualizowano: 1 sty 2022


Ach te przepiękne zamki i pałace jestem w nich zakochana i jeśli tylko nadarza się okazja chętnie odwiedzam takie miejsca i równe chętnie w nich sypiam.

Dolny Śląsk to idealny region, aby spełnić swoje marzenie z dzieciństwa o spaniu w łóżku, w którym kiedyś sypiała jakaś księżniczka. Można tu zobaczyć wiele zamków i pałaców, które przyciągają uwagę swoją ciekawą architekturą jak i równie ciekawymi historiami, które skrywają stare mury.


Pałac Wojanów jest jednym z wielu malowniczo położonych obiektów hotelowych urządzonych w odrestaurowanych starych zabytkowych murach zamkowych.

Noc w takim miejscu zawsze mnie wprawia w blogi nastrój, miałam już wcześniej okazje spać w podobnym Pałacu w Karpaczu relacje z tamtego miejsca znajdziecie tutaj.W epoce romantyzmu Kotlina Jeleniogórska tętniła życiem artystycznym, na zaproszenie szlachetnych rodów bywali tutaj chociażby tacy wybitni twórcy jak Fryderyk Chopin, Wolfgang Goethe, Franz Liszt. Dla wielu z nich piękno tych malowniczych okolic było prawdziwą inspiracją artystyczną.Pałac Wojanów swoim urokiem i malowniczym położeniem zasłużył sobie na miano jednego z najpiękniejszych obiektów na szlaku „Doliny Pałaców i Ogrodów„

Te zabytkowe mury były świadkami wielu splątanych ludzkich losów, namiętności, dramatów, na przełomie wieków przysłuchiwały się rozmowom w różnych językach polskim, czeskim, niemieckim bo tak się pisała historia tego miejsca.Najstarsza wzmianka o wsi Wojanów pojawiła się w dokumentach historycznych z XIII wieku. W 1281 roku leżące tu rycerskie lenno było własnością niejakiego Eberharda von Schildau. Pierwszy renesansowy dwór wzniesiony tu został w 1603 roku przez Nickela von Zedlitz, niestety nie przetrwał wojny trzydziestoletniej i został praktycznie doszczętnie spalony przez Szwedów.

Dopiero w II połowie XVIII wieku zgliszcza nabył niemiecki kupiec Daniel von Buchs i zlecił jego barokową przebudowę. W XIX wieku kolejny raz pałac podążając za ówczesną modą został zmodernizowany w stylu neogotyckim angielskim, aczkolwiek z licznymi elementami z epoki renesansu.Znaczny wpływ na powstanie ”Doliny Pałaców i Ogrodów” miał król Prus Fryderyk Wilhelm III który upodobał sobie malownicze tereny położone u stóp Sudetów, a w ślad za nim poszli inni arystokraci i w okolicy powstało ponad 30 podobnych pięknych rezydencji.

W 1839 roku Fryderyk Wilhelm zakupił rezydencję w Woljanowie dla swojej najmłodszej córki księżniczki Ludwiki Augusty Luizy, która poślubiła Księcia Fryderyka Holenderskiego z dynastii Orańskiej - Nassau.Pałac zbudowany na planie zbliżonym do kwadratu osadzony na wysokim cokole przechodzącym w taras posiada trzy kondygnacje oraz narożne okrągłe alkierzowe wieże, a po obu stronach oranżerie połączone z pałacem krytym przejściem.

W otoczeniu soczystej parkowej zieleni prezentuje się pięknie, oczami wyobraźni widzę to miejsce w scenerii złotej polskiej jesieni czy zasypanej śniegiem zimowej.Hotel otoczony kilkunastokilometrowym parkiem Krajobrazowym urządzony jest zarówno w samym budynku pałacu jak również w gospodarskich zabudowaniach pałacowych: dawnej stodole, spichlerzu, stajni i oficynie.
Obecnie do dyspozycji gości w obiekcie znajduje się także Ośrodek Spa & Wellness, centrum konferencyjne, kawiarnia oraz dwie restauracje Kasztanowa i Ogrodowa, w Kasztanowej dla gości hotelowych serwowane są pyszne śniadania w formie bufetu.Pokoje hotelowe elegancko urządzone w pałacowym stylu.

My korzystając z oferty Booking.com wybraliśmy pokój standardowy z widokiem na ogród i śniadaniem w cenie. Na wyposażeniu pokoju darmowe wifi, TV, telefon, sofa, szafa, wieszak na ubrania, darmowa woda butelkowana.
Łazienka czysta utrzymująca się w hotelowych standardach.Restauracja Ogrodowa zlokalizowana jest w centralnej części pałacu, wystrojem nawiązuje do epoki romantyzmu, kiedy to właścicielami obiektu była księżniczka Luiza z mężem Fryderykiem.Do restauracji należy również rozległy taras z którego rozpościera się malowniczy widok na zabytkowy park oraz szczyt Śnieżki w Karkonoszach.W karcie dań znajduje się wiele ciekawych propozycji kulinarnych między innymi znajdziecie tam takie epokowe smaczki jak rósł z kaczki, staropolskie kartacze, polędwica z jelenia czy ragout z dzika w blinach ziemniaczanych.

Zachęcam do zapoznania się z menu i cenami, które pomimo prestiżu tego miejsca są w miarę przystępne.W restauracji Kasztanowej serwowane są śniadania w formie bufetu, bardzo urozmaicony wybór i pyszna kawa z ekspresu . Pyszne pieczywo, świeże soki, owoce, ciasta, dżemy, płatki duży wybór wędlin i serów oraz kilka ciepłych dań do wyboru.


Uwaga Veganie i vegetarianie Pałac Wojanów ma specjalną ofertę zarówno w menu restauracji jak i ofercie Wellness wegański pakiet SPA specjalnie dla Was !!!


Ogrody pałacowe urządzone na 15 hektarach, kryją w sobie wiele ciekawych zakamarków, mnóstwo gatunków drzew i roślin romantyczne ścieżki spacerowe i biegowe pośród unikalnej przyrody, dwa korty tenisowe, boisko do siatkówki, siłownię.

Park jest idealną scenerią dla ślubów w plenerze, sesji zdjęciowych i cudownym miejscem do głębokiego relaksu na łonie natury.


165 wyświetleń4 komentarze

4 Comments


Unknown member
Oct 04, 2019

Tak często bywam w Warszawie, a jeszcze nie miałam okazji odwiedzić. Wszystko przede mną :)

Like

Unknown member
Oct 03, 2019

Uwielbiam takie miejsca! W naszej cudnej Polsce jest kilka takich perełek!

Like

Lili Ess
Lili Ess
Oct 03, 2019

Daria miejsce jest naprawdę fajne i jeszcze świetnie tam karmią :)

Like

Unknown member
Oct 03, 2019

Taka perełka na mapie świata. Cudowny, niespotykany!

Like
bottom of page