top of page

Polska na weekend - Kazimierz Dolny nad Wisłą


Kazimierz Dolny


Niesamowita aura niewielkiego miasteczka, przepiękne pejzaże nad malowniczo wijącą się rzeką Wisłą, spuścizna historyczna i artystyczna, to tylko kilka z powodów dla których wybór Kazimierza Dolnego na weekend jest świetnym pomysłem.

Kazimierz Dolny to miejsce ukochane przez artystów, stało się swoistą stolicą kultury i sztuki, mekką polskiej bohemy. Miasteczko, którego nie można porównać z żadnym innym, jego unikatowy klimat czyni go naprawdę wyjątkowym. Kazimierz słynie z bogatej historii kolonii artystycznej, najstarszych czynnych organów w Polsce, lessowych wąwozów, ciekawych festiwali, jedynego w Polsce Muzeum Sztuki Złotniczej oraz największej w kraju flotylli rzecznej.

Kazimierz Dolny


Krótki rys historyczny miasta

Pierwsze wzmianki o Kazimierzu sięgają XII wieku, kiedy to na obecnych ziemiach istniała niewielka osada zwana „Wietrzną Górą” Zapiski kronik dawnych dziejów wskazują, że ziemie te w 1181 książę Kazimierz Sprawiedliwy przekazał siostrom norbertankom z krakowskiego Zwierzyńca i najprawdopodobniej, to one z wdzięczności zmieniły nazwę osady na Kazimierz na cześć darczyńcy. Rozwojowi tego miejsca sprzyjało dogodne położenie przy szlaku handlowym łączącym Ruś ze Śląskiem i Pomorzem, a także w późniejszym okresie budowlane inwestycje króla Kazimierza Wielkiego, który był fundatorem budowy Zamku na wzgórzu i Kościoła Farny. Znaczący wkład w rozwój miasta ma również rzeka Wisła, dzięki której miejscowi kupcy dorobili się fortun sprawiając rzeką zboże aż do Gdańska.


Kazimierz Dolny