top of page

Polska na weekend - Oświęcim

Zaktualizowano: 1 sty 2022


Oświęcim dla większości z nas kojarzy się bardzo jednoznacznie, z tragiczną historią, która miała miejsce w czasie II Wojny Światowej. Historią Niemieckich Nazistowskich Obozów Masowej Zagłady - Auschwitz Birkenau. I jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, choć samo miasto obecnie ma do zaoferowania dużo więcej.


Osobiście uważam, że każdy człowiek choć raz w życiu powinien odwiedzić to mroczne miejsce, poczuć jego atmosferę i zrozumieć ogrom dramatu jaki tam się wydarzył - ku pamięci ofiar i ku przestrodze dla przyszłych pokoleń.


Obóz, który z inicjatywy byłych więźniów został przekształcony w miejsce pamięci i muzeum, co roku odwiedzają miliony ludzi z całego świata. Docierają tu wycieczki ze wszystkich kontynentów. Naszym obowiązkiem jest przekazywanie tego świadectwa z „cmentarzyska świata” kolejnym pokoleniom tak, aby ludzkość nigdy więcej nie doświadczyła podobnej tragedii.


Brama Obozu Auschwitz Birkenau II
Murowane Baraki - KL Auschwitz I

Wybierając się do Oświęcimia na zwiedzanie Nazistowskiego Obozu Zagłady, warto też zarezerwować sobie dzień lub kilka dodatkowych godzin na zwiedzenie i poznanie miasta samego w sobie. Bo to miasto obecnie zwane także ”Miastem Pokoju” podniosło się z kolan jak legendarny feniks z popiołów i naprawdę warte jest bliższego poznania.


Oświęcim miasto kiedyś i dziś

Wielkoformatowa miejska wystawa starych fotografii

W historii polskiego miasta Oświęcim wyróżnia się kilka ważnych dat, które definiują jego przynależność państwową i funkcje jakie miało w danym okresie pełnić. Pierwsze wzmianki o osadzie na wzgórzu zamkowym pochodzą z XI wieku, natomiast Informacje o nadaniu praw miejskich z końca XII wieku, kiedy to książę Mieszko Pierwszy Cieszyński 3 września 1291 roku potwierdził akt nadania praw miejskich istniejącej już wcześniej kasztelanii. Do końca XIII wieku Oświęcim był ważnym punktem na szlaku solnym z przywilejem składowania i handlu solą wielicką, handlu ołowiem, pobierania opłat i utrzymywaniem komór celnych. Gród znany był również z handlu rybami, które dostarczano stąd na sam dwór królewski w Krakowie.  W 1457 roku Oświęcim został

oficjalnie włączony do Korony Polskiej.


Okres pomyślności i dobrobytu zakończył najazd szwedzki w 1655 roku, po którym przez ponad 200 lat wyniszczone miasto nie mogło podźwignąć się ze z ruiny. W 1772 roku w wyniku I rozbioru Polski miasto znalazło się w granicach zaboru austriackiego jako część ówczesnej Galicji.

Przełomowym okresem w rozwoju miasta był druga połowa XIX wieku kiedy to prężenie rozwijała się kolej żelazna i Oświęcim stał się ważnym węzłem kolejowym na trasie Kraków - Wiedeń. W późniejszych latach, niestety fakt ten zaważył na lokalizacji hitlerowskiego obozu zagłady.


Po odzyskaniu Niepodległości w 1918 roku miasto weszło w skład województwa krakowskiego.

Polski Oświęcim od początku II Wojny światowej znalazł się w granicach III Rzeszy, a praktycznie jako Oświęcim przestał istnieć w 1941 roku, kiedy to zakończyła się deportacja rodowitych mieszkańców, a miastu nadano nazwę Auschwitz.

W czasie wojny naziści mieli w planie stworzyć w Auschwitz modernistyczne, przyjazne nowym legalnym aryjskim mieszkańcom perfekcyjne miasto, na obrzeżach którego prócz fabryki gumy, wybudowano potężne fabryki masowej zagłady.

Zaraz po wojnie, zaczął ponownie istnieć polski Oświęcim, życie w mieście powoli wracało do normy, a na terenach Hitlerowskiego Obozu Zagłady KL Auschwitz Birkenau powstało Państwowe Muzeum w Oświęcimu.


Mural na murach budynku w centrum

Co prócz obozu zobaczyć w Oświęcimiu ?

Zamek - budynek zamku na wzgórzu zamkowym w miejscu dawnego drewnianego grodu z XII wieku powstawał na przełomie wieków XIV - XVI. Pierwszym właścicielem zamku, który w nim zamieszał był Władysław syn Mieszka I Księcia Cieszyńskiego.  I to za jego sprawą toczyły się dalsze prace nad rozbudową zamku i fortyfikacji obronnej wokół. Z tego okresu pochodził także Kościół i Klasztor Dominikanów  ( obecnie kompleks salezjański).  

Wzgórze Zamkowe

Mur Obronny i Baszteja - zachowany przy północno wschodniej krawędzi wzgórza fragment muru pochodzi z okresu odbudowy zamku po tragicznym w skutkach pożarze w 1503 roku.

Tunele podziemne - miejscowa legenda głosi, że pod zamkiem wydrążono tunele łączące warownię z dawnym klasztorem dominikańskim ( w którym obecnie swoją siedzibę mają salezjanie ).Kościól pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych - gotycka budowla wzniesiona dla dominikanów, obecnie należąca do kompleksu salezjanów. We wnętrzach kościoła niestety nie zachowało się nic z dawnego pierwotnego wyposażenia.

Kaplica Św. Jacka - kolejny gotycki budynek wzniesiony dla dominikanów a wchodzący obecnie w skład całego kompleksu salezjańskiego. Poza niewielkimi zmianami kaplica zachowała swój gotycki charakter.


Pomnik Św. Jana Bosko - założyciela Rodziny Salezjańskiej

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - wzniesiony w miejscu dawnego drewnianego kościoła parafialnego. Średniowieczny Kościół również spłonął podczas ogromnego pożaru w 1503 roku, który strawił zamek i większą część miasta. Odbudowany został w stylu wczesnego renesansu.  W ścianie kościoła zachował się Portal ze św. Krzysztofem. 

Wieża Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Portal ze Św. Krzysztofem w ścianie kościoła

Rynek Główny - w miejscu wytyczonego w XIV wieku placu handlowego obecnie znajduje się główny Miejski Rynek. Jego dawną drewnianą zabudowę po wielkich pożarach zastąpiły murowane kamienice. Tutaj znajdziesz budynek dawnego ratusza i wiele ciekawych architektonicznie kamienic, w tym najokazalsza Kamienica Ślebarskich obecnie siedziba Sądu Rejonowego, czy dawny Hotel HERZ.

Kamienica Ślebarskich


Replika studni na Rynku Głównym

Pałac Ślubów - zlokalizowany w dawnej Wilii doktora Antoniego Ślosarczyka,

Do końca okresu międzywojennego ten neorenesansowy i neobarokowy budynek był prywatnym domem mieszkalnym. Willa ze względu na bogactwo dekoracji nazywana była zameczkiem lub pałacykiem, obecnie swoją siedzibę ma tu Rada Miasta i mieści się tu Urząd Stanu Cywilnego.

Synagoga i Muzeum Żydowskie - jedyny zachowany do dziś ślad kultury żydowskiej. Po II wojnie światowej na krótko stanowiła miejsce modłów dla ocalałych z obozu kilkunastu Żydów. Po opuszczeniu przez nich Oświęcimia Synagoga na długie lata została przekształcona w magazyny i hurtownie dywanów. Dopiero w 1998 roku zwrócono budynek Gminie Wyznaniowej Żydowskiej z Bielska Białej, która przekazała dawną synagogę na rzecz Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu.

Bulwar na rzeką Sołą - zielone tereny nad brzegiem rzeki Soły, funkcjonują trochę jako park miejski. Miejsce rodzinnej rekreacji, relaksujących spacerów i spotkań na łonie natury.


Bulwar nad rzeką Sołą


Wszystkie największe atrakcje i zabytki miasta są mocno skoncentrowane na niewielkim obszarze, tak wiec zwiedzanie to bardzo przyjemny ciekawy miejski spacer.   Zapraszam ! 

Daj się zaprosić na wirtualne zwiedzanie i zobacz jaki fajny jest ten dzisiejszy Oświęcim.

Jeśli spodoba Ci się ta wycieczka to proszę zostaw "kciuka w górę" i zostań na dłużej subskrybując mój kanał na Youtubie.219 wyświetleń4 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

4 Comments


Unknown member
Aug 03, 2021

Nigdy nie byłam w Oświęcimiu, ale dojrzałam do zwiedzania obozu i wybieramy się na jesieni. Z przyjemnością poidę twoim śladem o zwiedze też miasto.

Like

Unknown member
Jul 28, 2021

Czesto czytałam i myślalam o obozie o tym co tam się wydarzyło jak o historii z filmu, ale dopiero gdy zwiedziłam to miejsce poczułam to ukłucie w serce To się wydarzyło naprawdę

Like

Unknown member
Jul 27, 2021

Historia tego miejsca sprawiła ze jest sławne na cały świat, ale mało kto zwraca uwagę na samo miasto. Ty zrobiłaś to bardzo ładnie. Większość ludzi wpada tam tylko by zobaczyć Auschwitz

Like
Lili Ess
Lili Ess
Jul 27, 2021
Replying to

A bo ja lubię tak sobie odkrywać zakamarki miast , ryneczki, stare kamieniczki i poznawać głębiej historie miejsc.


Like
bottom of page