top of page

Polska na weekend - Oświęcim

Zaktualizowano: 1 sty 2022


Oświęcim dla większości z nas kojarzy się bardzo jednoznacznie, z tragiczną historią, która miała miejsce w czasie II Wojny Światowej. Historią Niemieckich Nazistowskich Obozów Masowej Zagłady - Auschwitz Birkenau. I jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, choć samo miasto obecnie ma do zaoferowania dużo więcej.


Osobiście uważam, że każdy człowiek choć raz w życiu powinien odwiedzić to mroczne miejsce, poczuć jego atmosferę i zrozumieć ogrom dramatu jaki tam się wydarzył - ku pamięci ofiar i ku przestrodze dla przyszłych pokoleń.


Obóz, który z inicjatywy byłych więźniów został przekształcony w miejsce pamięci i muzeum, co roku odwiedzają miliony ludzi z całego świata. Docierają tu wycieczki ze wszystkich kontynentów. Naszym obowiązkiem jest przekazywanie tego świadectwa z „cmentarzyska świata” kolejnym pokoleniom tak, aby ludzkość nigdy więcej nie doświadczyła podobnej tragedii.


Brama Obozu Auschwitz Birkenau II
Murowane Baraki - KL Auschwitz I

Wybierając się do Oświęcimia na zwiedzanie Nazistowskiego Obozu Zagłady, warto też zarezerwować sobie dzień lub kilka dodatkowych godzin na zwiedzenie i poznanie miasta samego w sobie. Bo to miasto obecnie zwane także ”Miastem Pokoju” podniosło się z kolan jak legendarny feniks z popiołów i naprawdę warte jest bliższego poznania.


Oświęcim miasto kiedyś i dziś

Wielkoformatowa miejska wystawa starych fotografii

W historii polskiego miasta Oświęcim wyróżnia się kilka ważnych dat, które definiują jego przynależność państwową i funkcje jakie miało w danym okresie pełnić. Pierwsze wzmianki o osadzie na wzgórzu zamkowym pochodzą z XI wieku, natomiast Informacje o nadaniu praw miejskich z końca XII wieku, kiedy to książę Mieszko Pierwszy Cieszyński 3 września 1291 roku potwierdził akt nadania praw miejskich istniejącej już wcześniej kasztelanii. Do końca XIII wieku Oświęcim był ważnym punktem na szlaku solnym z przywilejem składowania i handlu solą wielicką, handlu ołowiem, pobierania opłat i utrzymywaniem komór celnych. Gród znany był również z handlu rybami, które dostarczano stąd na sam dwór królewski w Krakowie.  W 1457 roku Oświęcim został

oficjalnie włączony do Korony Polskiej.


Okres pomyślności i dobrobytu zakończył najazd szwedzki w 1655 roku, po którym przez ponad 200 lat wyniszczone miasto nie mogło podźwignąć się ze z ruiny. W 1772 roku w wyniku I rozbioru Polski miasto znalazło się w granicach zaboru austriackiego jako część ówczesnej Galicji.

Przełomowym okresem w rozwoju miasta był druga połowa XIX wieku kiedy to prężenie rozwijała się kolej żelazna i Oświęcim stał się ważnym węzłem kolejowym na trasie Kraków - Wiedeń. W późniejszych latach, niestety fakt ten zaważył na lokalizacji hitlerowskiego obozu zagłady.


Po odzyskaniu Niepodległości w 1918 roku miasto weszło w skład województwa krakowskiego.

Polski Oświęcim od początku II Wojny światowej znalazł się w granicach III Rzeszy, a praktycznie jako Oświęcim przestał istnieć w 1941 roku, kiedy to zakończyła się deportacja rodowitych mieszkańców, a miastu nadano nazwę Auschwitz.

W czasie wojny naziści mieli w planie stworzyć w Auschwitz modernistyczne, przyjazne nowym legalnym aryjskim mieszkańcom perfekcyjne miasto, na obrzeżach którego prócz fabryki gumy, wybudowano potężne fabryki masowej zagłady.

Zaraz po wojnie, zaczął ponownie istnieć polski Oświęcim, życie w mieście powoli wracało do normy, a na terenach Hitlerowskiego Obozu Zagłady KL Auschwitz Birkenau powstało Państwowe Muzeum w Oświęcimu.


Mural na murach budynku w centrum

Co prócz obozu zobaczyć w Oświęcimiu ?

Zamek - budynek zamku na wzgórzu zamkowym w miejscu dawnego drewnianego grodu z XII wieku powstawał na przełomie wieków XIV - XVI. Pierwszym właścicielem zamku, który w nim zamieszał był Władysław syn Mieszka I Księcia Cieszyńskiego.  I to za jego sprawą toczyły się dalsze prace nad rozbudową zamku i fortyfikacji obronnej wokół. Z tego okresu pochodził także Kościół i Klasztor Dominikanów  ( obecnie kompleks salezjański).  

Wzgórze Zamkowe

Mur Obronny i Baszteja - zachowany przy północno wschodniej krawędzi wzgórza fragment muru pochodzi z okresu odbudowy zamku po tragicznym w skutkach pożarze w 1503 roku.

Tunele podziemne - miejscowa legenda głosi, że pod zamkiem wydrążono tunele łączące warownię z dawnym klasztorem dominikańskim ( w którym obecnie swoją siedzibę mają salezjanie ).Kościól pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych - gotycka budowla wzniesiona dla dominikanów, obecnie należąca do kompleksu salezjanów. We wnętrzach kościoła niestety nie zachowało się nic z dawnego pierwotnego wyposażenia.

Kaplica Św. Jacka - kolejny gotycki budynek wzniesiony dla dominikanów a wchodzący obecnie w skład całego kompleksu salezjańskiego. Poza niewielkimi zmianami kaplica zachowała swój gotycki charakter.


Pomnik Św. Jana Bosko - założyciela Rodziny Salezjańskiej

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - wzniesiony w miejscu dawnego drewnianego kościoła parafialnego. Średniowieczny Kościół również spłonął podczas ogromnego pożaru w 1503 roku, który strawił zamek i większą część miasta. Odbudowany został w stylu wczesnego renesansu.  W ścianie kościoła zachował się Portal ze św. Krzysztofem. 

Wieża Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Portal ze Św. Krzysztofem w ścianie kościoła

Rynek Główny - w miejscu wytyczonego w XIV wieku placu handlowego obecnie znajduje się główny Miejski Rynek. Jego dawną drewnianą zabudowę po wielkich pożarach zastąpiły murowane kamienice. Tutaj znajdziesz budynek dawnego ratusza i wiele ciekawych architektonicznie kamienic, w tym najokazalsza Kamienica Ślebarskich obecnie siedziba Sądu Rejonowego, czy dawny Hotel HERZ.

Kamienica Ślebarskich


Replika studni na Rynku Głównym

Pałac Ślubów - zlokalizowany w dawnej Wilii doktora Antoniego Ślosarczyka,

Do końca okresu międzywojennego ten neorenesansowy i neobarokowy budynek był prywatnym domem mieszkalnym. Willa ze względu na bogactwo dekoracji nazywana była zameczkiem lub pałacykiem, obecnie swoją siedzibę ma tu Rada Miasta i mieści się tu Urząd Stanu Cywilnego.

Synagoga i Muzeum Żydowskie - jedyny zachowany do dziś ślad kultury żydowskiej. Po II wojnie światowej na krótko stanowiła miejsce modłów dla ocalałych z obozu kilkunastu Żydów. Po opuszczeniu przez nich Oświęcimia Synagoga na długie lata została przekształcona w magazyny i hurtownie dywanów. Dopiero w 1998 roku zwrócono budynek Gminie Wyznaniowej Żydowskiej z Bielska Białej, która przekazała dawną synagogę na rzecz Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu.

Bulwar na rzeką Sołą - zielone tereny nad brzegiem rzeki Soły, funkcjonują trochę jako park miejski. Miejsce rodzinnej rekreacji, relaksujących spacerów i spotkań na łonie natury.


Bulwar nad rzeką Sołą


Wszystkie największe atrakcje i zabytki miasta są mocno skoncentrowane na niewielkim obszarze, tak wiec zwiedzanie to bardzo przyjemny ciekawy miejski spacer.   Zapraszam ! 

Daj się zaprosić na wirtualne zwiedzanie i zobacz jaki fajny jest ten dzisiejszy Oświęcim.

Jeśli spodoba Ci się ta wycieczka to proszę zostaw "kciuka w górę" i zostań na dłużej subskrybując mój kanał na Youtubie.214 wyświetleń4 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page