top of page

Polska na weekend - Oświęcim

Zaktualizowano: 1 sty 2022


Oświęcim dla większości z nas kojarzy się bardzo jednoznacznie, z tragiczną historią, która miała miejsce w czasie II Wojny Światowej. Historią Niemieckich Nazistowskich Obozów Masowej Zagłady - Auschwitz Birkenau. I jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, choć samo miasto obecnie ma do zaoferowania dużo więcej.


Osobiście uważam, że każdy człowiek choć raz w życiu powinien odwiedzić to mroczne miejsce, poczuć jego atmosferę i zrozumieć ogrom dramatu jaki tam się wydarzył - ku pamięci ofiar i ku przestrodze dla przyszłych pokoleń.


Obóz, który z inicjatywy byłych więźniów został przekształcony w miejsce pamięci i muzeum, co roku odwiedzają miliony ludzi z całego świata. Docierają tu wycieczki ze wszystkich kontynentów. Naszym obowiązkiem jest przekazywanie tego świadectwa z „cmentarzyska świata” kolejnym pokoleniom tak, aby ludzkość nigdy więcej nie doświadczyła podobnej tragedii.


Brama Obozu Auschwitz Birkenau II
Murowane Baraki - KL Auschwitz I

Wybierając się do Oświęcimia na zwiedzanie Nazistowskiego Obozu Zagłady, warto też zarezerwować sobie dzień lub kilka dodatkowych godzin na zwiedzenie i poznanie miasta samego w sobie. Bo to miasto obecnie zwane także ”Miastem Pokoju” podniosło się z kolan jak legendarny feniks z popiołów i naprawdę warte jest bliższego poznania.