top of page

Polska na weekend - Spała

Zaktualizowano: 13 lis 2022


W samym środku wielkiego lasu, zagubiona pośród szumiących kniei leży senna maleńka osada, która dzięki swemu położeniu i specyficznemu mikroklimatowi stała się słynnym ośrodkiem wypoczynkowym. . To Spała - leśny kurort w centralnej Polsce.

Spała to obecnie niewielka miejscowość wypoczynkowa, położona nad rzeką Pilicą w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Inowłódz.

Planując choćby jednodniową wycieczkę do Spały, polecam również odwiedzić pobliski Inowłódz. Te niepozorne małe miejscowości kryją w sobie naprawdę wiele ciekawych historii. Znajdziesz tu pamiątki z przestrzeni od czasów rycerskich, aż po czasy II wojny światowej, związane z wieloma ciekawymi postaciami historycznymi.Krótki rys historyczny

Pierwsze historyczne wzmianki o Spale pochodzą z 1789 roku, kiedy to została zapisana w kronikach inwentaryzacyjnych dóbr królewskich jako osada młynarska, która stała się zaczątkiem ówczesnego kurortu. Po II rozbiorze Polski osada znalazła się w zaborze pruskim. W 1876 roku w spalskich lasach polował następca tronu Rosji carewicz Aleksander, z tego tez okresu pochodzi wybudowany specjalnie dla carów drewniany pałacyk myśliwski.


W 1890 roku wybudowano w Spale wieżę ciśnień i zbudowano dwa murowane hotele. Po carskich czasach pozostał w Spale pamiątkowy kamień w miejscu, gdzie młody carewicz Aleksander upolował swojego pierwszego w życiu jelenia. Podczas I wojny światowej Spała znalazła się w niemieckiej strefie okupacyjnej. Z tego okresu jest spalska kolej wąskotorowa, linia łącząca Spalę z Tomaszowem Mazowieckim.