top of page

Tatry - 10 miejsc które warto zobaczyć w Zakopanem

Zaktualizowano: 1 sty 2022


... Wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność

Zakopane jedno z tych miejsc, do których wracamy regularnie. Co ma do zaoferowania zimowa stolica Polski zimą to wiadomo, raj dla miłośników białego szaleństwa, ale latem jest równie piękna. Skąpana w promieniach słońca zachwyca krajobrazem, na który można gapić się bez końca.

Ci, którym nie wystarczy samo gapienie się ruszają na szlaki odkrywać i czuć całym sobą Tatry. Wędrówki po szlakach pełnych zapierających dech w piersi widoków, szczytów, darni, wodospadów i jaskiń to forma relaksu, która wciąga jak najsilniejszy narkotyk.

Tatry to magia, wielu tatromaniaków zaraziło się miłością do tego miejsca będąc tu na wycieczce szkolnej i ta miłość trwa od dzieciństwa i przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Specyficzny górski klimat w połączeniu z atmosferą Podhala sprawia, że ludzie są szczęśliwi już na samą myśl o wypadzie w góry.


Widok spokojnie ”Śpiącego Rycerza„ jest dla Zakopanego tym, czym wieża Eiffla dla Paryża.


Moje "Top Ten" na weekend w Zakopanem 


1. Giewont 1894 m.n.p.m - masyw Giewontu góruje nad Zakopanem, sam szczyt Giewontu znajduje się w północnej części grani Kopy Kondrackiej i jest uważany za najwyższy szczy masywu po stronie polskiej, jednak to nie jest do końca prawdą, wyższa jest Twarda Kopa 2026 m.n.p.m położona w okolicy Czerwonych Wierchów, choć pomijana przez wielu ze względu na zdecydowanie mniejszą popularność.

2. Kasprowy Wierch 1987 m.n.p.m. położony w grani głównej Tatr znajduje się zarazem w granicy polsko -słowackiej. Popularny wśród miłośników białego szaleństwa, ale też przez turystów lubiących pochodzić po szlaku. Udostępniony do turystycznego zwiedzania od 1850 roku. Poniżej wierzchołka znajduje się budynek Stacji Kolejki Linowej oraz restauracja i taras widokowy.
2. Dolina Chochołowska - najdłuższa i najwieksza chyba też najsłynniejszch dolina w polskich Tatrach, zajmuje obszar ponad 35 km kwadratowych i jest długa na ponad 10 kilometrów. W czasie II wojny światowej schronisko w dolinie Chochołowskiej i liczne szałasy stanowiły kryjówkę dla polskich partyzantów. Dolina Chochołowska jest także ostoją dzikich zwierząt. Zamieszkują tam jelenie, niedźwiedzie i świstaki Tatrzańskie oraz wiele innych gatunków wysokogórskiej flory i fauny, wiosną przepięknie kwitną tu krokusy. 


3. Morskie Oko - najsłynniejsze chyba jezioro w Tatrach, choć nie wiem czy najpiękniejsze. Jezioro pochodzenia lodowcowego ma powierzchnię 34 ha długość 862 m i szerokość 568 metrów, a w najgłębszym miejscu osiąga prawie 51 metrów. Woda Morskiego Oka ma szmaragdowe zabarwienie Jezioro należy do nielicznych zarybionych w naturalny sposób zbiorników Tatrzańskich. Morskie Oko jest celem wycieczek milionów turystów każdego roku. W sezonie bywa bardzo zatłoczone.4. Dolina Pięciu Stawów - mój ulubiony kawałek Tatr malownicza dolina z najpiękniejszymi widokami na okalające jeziora wzniesienia. Ma długość około 4 km i szerokość 2 km a łączna jej powierzchnia to nieco ponad 5,5 kilometrów kwadratowych. Zbocza gór i dno doliny porastają kosodrzewiny i inne alpejskie gatunki roślin. Dolina jest również ostoją dla dzikich zwierząt: niedźwiedzi, rysi, jeleni i kozic.5. Gubałówka - choć ma wysokość zaledwie 1120 metrów to jest uroczym miejscem, z którego w pogodny dzień widać jak na dłoni calutkie Zakopane i panoramę calych polskich Tatr oraz Podhala, Beskidu Żywieckiego, Gorców i Pienin. Z Gubałwki na którą można wjechać wagonikiem kolejki prowadzi na Butorowy Wierch Spacerowy Szlak Papieski. Znajdziecie tam liczne stragany, punkty gastronomiczne a nawet kilka miejsc noclegowych.6. Krzeptówki - część miasta w której zlokalizowane jest Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, Kościół, Park i poświęcona w 2005 roku Kapliczka upamiętniająca smierć Jana Pawła II. Większość zorganizowanych wycieczek do Zakopanego ma to miejsce w planie zwiedzania na pierwszym miejscu. Tu podobnie jak na Gubałówce zawsze jest wielu turystów.


7. Jaszczurówka - położona przy drodze do Łysej Polany miejscowość słynie głównie z drewnianej kaplicy pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa zaprojektowanej w typowo góralskim stylu przez Stanisława Witkiewicza. Nazwa samej miejscowości pochodzi od zamieszkujących ten region salamander plamistych.8. Kalatówki - przepiękna polana reglowa na szlaku w stronę Kasprowego Wierchu. Przez polanę przebiegają dwa szlaki turystyczne : niebieski z Kuźnic na Giewont przez Dolinę Kordnatową oraz czarny szlak zwany Ścieżka Nad Reglami biegnący w kierunku Doliny Białego i Sarniej Skały. Wiosną podobnie jak w Dolinie Chochołowskiej na łąkach z rozkwitają dywany krokusów.9. Krupówki - kultowy deptak. Jeśli ktoś był w Zakopanem i nie odwiedził Krupówek, to tak jakby nie był wcale. Miejsce w którym w niesamowicie specyficznym klimacie góralskie tradycje mieszają się z komercją. Najdroższa z ulic w mieście z niezliczoną ilością sklepików, kawiarenek, punktów gastronomicznych, kiosków z rękodziełem, a także obecnie galerii handlowych i markowych butików przyciąga w sezonie tłumy turystów snujących się w górę i w dół wydawać by się moglo całkiem bez celu. W dole Krupówek znajduje się przejście na bazar pod Gubałówką. Na bazarku szeroka gama wyrobów góralskiego rękodzieła od skór, kurtek ze skóry, futer, skórzanej galanterii przez drewniane pamiątki aż po rydze, soki, miody po oscypki.10. Zakopane to także raj dla miłośników tradycyjnej zabudowy, znajduje się tu wiele drewnianych zabytkowych willi. Spacerując po malowniczych uliczkach warto się zagubić i pogapić na te swoiste cuda góralskiej architektury.

Miłośnicy sztuki też nie będą zawiedzeni warto zajrzeć do kilku ciekawych miejsc z listy poniżej :

  • Muzeum Stylu Zakopiańskiego,

  • nieco mrocznej galerii Władysława Hasiora,

  • Muzeum Jana Kasprowicza w Willi Herenda,

  • Muzeum Karola Szymanowskiego,

  • Muzeum Tatrzańskiego,

  • Muzeum Oscypka


Zakopane to taki tygiel artystyczno - krajobrazowy, w którym każdy odnajdzie coś co go zauroczy.Nawet jeśli nie jesteś zapalonym narciarzem, to jestem pewna, że w Zakopanem, które zwane jest poniekąd zimową stolicą, czy zimą czy latem będziesz dobrze się bawił.171 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page