top of page

Wakacje w Bułgarii - 5 miejsc które trzeba zobaczyć w antycznym Sozopolu

Zaktualizowano: 21 kwi


Kobieta zapatrzona w morze
Sozopol BułgariaZauroczeni Nessebarem, o którym już wcześniej pisałam tutaj , zapragnęliśmy zobaczyć więcej antycznej Bułgarii. Kolejnym przystankiem na naszej liście był Sozopol.

Sozopol to jedno z wielu miast na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego, ale jedno z niewielu tak urokliwych, gdzie relikty antycznej architektury i kultury, przetrwały do dziś.

Widoczek na zatokę Morze Czarne
Sozopol - BułgariaNajpiękniejsze miejsca na wakcje w Bułgarii ?


Sozopol podobnie jak Nessebar słynie z antycznej starówki zdominowanej przez charakterystyczną kamienno drewnianą zabudowę, i jest podobnie stary jak Nessebar, jego historia sięga prawdopodobnie aż Epoki Brązu.Kobieta idąca w stronę barierki na tarasie widokowym
Sozopol - Bułgaria

Takich podobieństw do Nessebaru jest więcej, w starożytnych czasach Sozopol, także był jednym z ważniejszych ośrodków handlowych, o burzliwych dziejach, przechodzącym kolejno pod wpływy Greków, Rzymian, Bizantyjczyków , Turków i finalnie Bułgarów.

Grecy, którzy w VII p.n.e założyli tu swoją pierwszą kolonię pierwotnie nazwali miasto Antheia, a wkrótce po tym, za sprawą ogromnego pomnika greckiego Boga Apolla, który stanął w sercu miasta, przemianowali na Apollonia.


Zatoka, kamienie , morze, domy na klifie
Sozopol - Bułgaria

Nazwa Sozopol pojawiła się w XIX wieku, kiedy to oficjalnie Bułgarzy przejęli miasto. Obecnie Sozopol jako miasto zamieszkałe przez około 13 tys ludzi (jak podaje Wikipedia), stanowi dość istotny ośrodek turystyczny i kulturowy na bułgarskim wybrzeżu.Miasto położone w bliskim sąsiedztwie Burgas ok. 35 km na wschód od międzynarodowego lotniska, jest często wybierane przez zagranicznych turystów na letni wakacyjny wypoczynek, z uwagi na dogodną lokalizację i piękne plaże, lub jako bazę wypadową do wycieczek objazdowych przez tych aktywnie spędzających wakacje.
Pomiędzy Sozopolem a Nessebarem kursują turystyczne statki, można taki kilkugodzinny rejs potraktować jako dodatkową atrakcję i miłą formę spędzenia dnia aktywnie poza i plażą choć wciąż w zasięgu Czarnego Morza.


Największe Atrakcje Sozopola - miejsca które trzeba zobaczyć


Stary Młyn
Sozopol - Bułgaria


Kobieta przy kapliczce nad brzegiem morza
Sozopol - Bułgaria

STARE MIASTO


Nie wiem jak Ty, ale ja planując zwiedzanie nowych miejsc, zwykle zaczynam od starówek, a Stare Miasto w Sozopolu to prawdziwa architektoniczna perełka. Charakterystyczne wąskie brukowane kamieniem uliczki, otoczone kamienno-drewnianą zabudową starych zabytkowych domów, prowadzą jakby do zagubionego na przestrzeni wieków miejsca, magicznego miasta, gdzie historie widać i czuć we wszystkich zakamarkach.Uliczka starego miasta, drewniany dom, drzewo

To te budynki nadają Sozopolskiej starówce tego specyficznego charakteru Bułgarskiego Odrodzenia, którego okres przypadał na lata 1770-1900, czyli na moment wyzwolenia Bułgarów spod panowania Turków Osmańskich.

Większość z tych charakterystycznych domów to budynki mieszkalne, w niektórych znajdują się pensjonaty, domy gościnne i restauracje, to nie jest skansen, tam naprawdę toczy się życie. Zwiedzanie sozopolskiej starówki warto zwieńczyć posiłkiem, w jednej z wielu klimatycznych restauracji, polecam szczególnie te z widokiem na morze. Pyszna lekka kuchnia bułgarska to naprawdę przyjemna kulinarna przygoda, wiele z tych restauracji w karcie dań prócz potraw mięsnych ma także ryby i owoce morza.MURY MIASTA APOLLONIA

W samym sercu Starego Miasta Sozopol, otoczone przez tradycyjne domy bułgarskie trwają od wieków ruiny starożytnego greckiego miasta. Dotykając tych w sumie całkiem dobrze zachowanych greckich murów i łuków ocierasz się o żywą historię sięgająca VII w p.n.e. Robi wrażenie , prawda ?Starożytne ruiny, łuki antyczne, drzewa
Sozopol - BułgariaMUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Krocząc dalej śladami historii, nie sposób pominąć Muzeum Archeologicznego, które jest kontynuacją naszej wycieczki śladami historii. W muzeum obejrzysz stałe ekspozycje artefaktów z czasów greckich, rzymskich i biznatyjskich. Wystawy prezentują stare monety, kolumny, wazy czy biżuterię pochodzące z różnych okresów.


MUZEUM ETNOGRAFICZNE

Podążając szlakiem historii i muzeów, kolejnym punktem, który warto zaznaczyć w planie wycieczki jest Muzeum Etnograficzne. Muzeum pięknie zlokalizowane na pod brzegiem morza, w jednym z tych zabytkowych drewnianych budynków, specjalnie odrestaurowanym na jego potrzeby, skrywa w sobie ciekawe eksponaty pochodzące głównie z czasów Odrodzenia Bułgarskiego. Polecam obejrzeć wystrój dawnego domu bułgarskiego, wystawę etnicznych strojów z tamtego okresu oraz przedmiotów użytkowych, jakie na codzień używali mieszkańcy starego Sozopolu.


PORT

Z racji swego położenia nad brzegiem Morza Czerwonego w mieście nie może zabraknąć portu. Port w Sozopolu, może nie jest tak wielki jak w Burgas, ale biorąc pod uwagę rozmiar miasta i liczbę mieszkańców, nie jest to też niewielka marina.

Jest to całkiem pokaźnych rozmiarów rozbudowana przystań morska, gdzie cumują zarówno łódki i żaglówki mieszkańców jak i turystyczne statki, stanowiące jedną z głównych atrakcji. Statki kursują pomiędzy Sozopolem, Nessebarem, Słonecznym Brzegiem co kilka godzin, warto wybrać się na taką morską wycieczkę.

WIRTUALNY SPACER PO ANTYCZNYM MIEŚCIE

Zapraszam również na mój kanał na YouTube na wirtualne spacery po najpiękniejszych zakątkach antycznego Sozopolu, Nessebaru i Burgas

38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page