top of page

Wilno na weekend

Zaktualizowano: 1 sty 2022


Panorama miasta widok ze wzgórza z Basztą Giedymina
Wilno obecna stolica Litwy, malowniczo położna na Pojezierzu Wileńskim nad rzeką Wilią, jest historycznie mocno związane z Polską, do 1795 roku było stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a w latach 1922 - 1939 znajdowało się w granicach II RP.

Wiele historycznych epok odcisnęło swój ślad w mieście Giedymina.

Historią Wilna rozpoczyna się w 1321 roku kiedy to książę Giedymin wydał rozkaz budowy murowanego zamku u ujścia rzek Willi i Wilenki, do którego przeniósł później swą siedzibę z Trok. Giedymin nazwał swój nowy gród miastem królewskim i zaczął zapraszać doń kupców, rzemieślników obiecując im wolność wyznania i ulgi w opłatach.


Stara legenda głosi, że pewnego razu książę Giedymin podczas wyprawy na łowy postanowił odpocząć na łące zwanej Swintoroga, nad rzeką Wilią przy ujściu rzeki Wilenki. Tam też przyśnił mu się sen dziwny, na górze zwaną niegdyś Krzywa a obecnie Łysą zobaczył stojącego żelaznego wilka, który ryczał donośnie jakby w nim stado żywych wilków było. Obudziwszy się ze snu Giedymin opowiedział wszystko wróżbicie zwanemu Lizdejko, który był uważany na największego popa pogańskiego. Lizdejko rzekł do księcia „Wielki książe, wilk żelazny oznacza, że gród stołeczny tu będzie, a co w nim w środku ryczało, ro sława jego słynąć będzie na cały świat ...” Giedymin następnego dnia nie odjeżdżając z miejsca wydał rozkazy, wysłał po ludzi i założył gród jeden na Swintorozie (niższy), a drugi na Krzywej Górze i nazwał te grody imieniem Wilno, po czym przeniósł tu swą siedzibę i stolicę z Trok.

Wileńska starówka zachowała dla pokoleń perełki architektoniczne różnych stylów od późnego gotyku, przez renesans, neogotyk po klasycyzm.

Ta największa w Europie starówka posadowiona aż na 360 hektarach skrywa 1487 zabytkowych budynków położonych przy 70 ulicach. Ze względu na swą unikatową dla ludzkości wartość historyczną i kulturową w 1994 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO jako przykład kształtowania miasta.Ostra BramaObraz Matki Boskiej Ostrobramskiej

Historyczny obszar Starego Miasta zajmuje teren otoczony w średniowieczu murem obronnym i stanowi miejsce szczególne, serce i dumę Wilna.

Wzmianki historyczne z 1323 roku wskazują , że Stare Miasto powstawało w miejscu osad bałtyckich z V i VI wieku.

Na przełomie lat Wilno było areną wielu wydarzeń historycznych, było także miastem handlu i szerokich kontaktów.Dzisiejsza Starówka Wileńska pozostaje kolebką wielu wydarzeń kulturalnych. Miasto kocha artystów, malarzy, ulicznych muzyków grających popularne przeboje na akordeonie, pile, grzebieniach, garnkach lub gitarze.

Na wileńskiej starówce zawsze jest tłoczno i gwarno, liczne restauracje przyciągające turystów pysznym jedzeniem i ciepłym domowym klimatem, a  maleńkie kawiarenki są wizytówką gościnności litewskiej.Z racji mnóstwa zabytków i pięknej lokalizacji Wilno nazywane jest cudem architektury i przyrody. W mieście niemalże na każdym kroku można spotkać coś ciekawego, nieoczekiwanego, a często też tajemniczego. Jest klimacik i ja to uwielbiam.

Wilno z racji swej ciekawej historii jest uznawane także za bogatsze i szczęśliwsze od innych litewskich miast. Mieszkali tu królowie, książęta , tworzyli światowej sławy artyści, pisarze i malarze. W różnych okresach historycznych Wilno zaistniało na mapie Europy w kronikach i księgach liczących się europejskich dworów.
Spacer uliczkami starego miasta, gubienie się w jego zaułkach to najlepszy sposób na poczucie atmosfery i poznanie tego zacnego grodu.

Wilno to jednak nie tylko starówka, to także ciekawe nekropolie, kościoły, bohema na Zarzeczu, współczesna dzielnica szklanych wieżowców - Šnipiszki.


Cmentarz na Rossie

Grób Matki Marszałka Piłsudskiego

Republika Zarzecza ma specyficzny artystyczny klimacik, własną Konstytucję zapisaną w wielu językach, w tym także polskim i wyeksponowaną na murze, Prezydenta i Premiera. To miejsce mi skojarzyło się z Kazimierzem Dolnym Nad Wisłą, wiele tu różnych galerii, klimatycznych kawiarenek, sztuki ulicznej. Przyjemna miejscówka na poobiedni spacer.


Republika ZarzeczaDo największych atrakcji Wilna w większości zlokalizowanych w obrębie starego miasta należą :

 • Stare Miasto - sama w sobie największa w Europie średniowieczna starówka

 • Ostra Brama - pozostałość po dawnej fortyfikacji i jednocześnie miejsce kultu religijnego

 • Katedra wileńska wraz z placem katedralnym i wysoką na 75 metrów dwonnicą

 • Kościół Św. Anny z przepiękną fasadą i pobliskim pomnikiem naszego wieszcza Adama Mickiewicza, wraz z drugim należącym do kompleksu Kościołem Św. Franciszka i Bernardyna i trzecim Kościołem Św. Michała

 • Uniwersytet Wileński szesnastowieczny lider nauczania

 • Zamek Górny z basztą Giedymina - obecnie w baszcie swoją siedzibę ma Muzeum Zamku Wileńskiego, ze szczytu wieży rozciąga się urzekająca panorama miasta

 • Zamek Dolny który był siedzibą książąt i królów

 • Góra Trzech Krzyży, na której jak głosi legenda Litwini dążący do zachowania pogaństwa pomimo Chrztu Litwy w 1378 roku ukrzyżowali siedmiu głoszących chrześcijaństwo mnichów franciszkanów.

 • Bazylika św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w która stanowi miejsce pochówku koronowanych głów.

 • Cerkiew Św. Konstantyna i Michała z 1913 roku pięknie położona na Górze Bouffałowej

 • Cerkiew Św. Mikołaja z XIV wieku w której spoczywają szczątki świętych.

 • Cmentarz na Rossie z początków XIX wieku z grobami żołnierzy polskich i grobem matki Marszałka Piłsudskiego, w którym spoczęło także u boku matki jego serce. Założony na początku XIX wieku należy do najstarszych i zarazem najpiękniejszych cmentarzy Wilna. To prawdziwy panteon szczątków działaczy społecznych i kulturalnych kraju.

 • Ogród Botaniczny rozciągnięty na prawie dwustu hektarach powierzchni i kolekcją ponad dziewięciu tysięcy gatunków roślin. Na terenie ogrodu znajduje się malowniczy dworek, przepiękny park i stawy. Obiekt można podziwiać spacerując lub podczas romantycznej przejażdżki wynajętą bryczką.

 • Zarzecze dawna dzielnica żydowska obecnie miejsce skupiające wileńską bohemę. Miejsce szczególne, które zachowało ukształtowany przez stulecia układ ulic i domów. Ogłoszone Republiką Wileńską, która ma nawet własną konstytucję. Pełno tu galerii sztuki, warsztatów rzemieślniczych, artystów , przytulnych klimatycznych kawiarenek, często tutaj odbywają się koncerty, wystawy, festiwale oraz wieczorki poetyckie. Honorowymi obywatelami Zarzecza zostali miedzy innymi Prezydent Litwy Vladas Adamkus, duchowny przywódca Tybetu Dalajlama, ojciec chrzestny amerykańskiego kina awangardowego i litewski emigrant Jonas Mekas oraz inne wybitne osobowości. Zarzecze często porównane jest do paryskiego Montmartru.

 • Wileński Barbakan zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku jako budowla fortyfikacyjna przystosowana do wykorzystania artylerii stał się integralną częścią postawionych sto lat wcześniej murów obronnych


Katedra Wileńska

Więcej szczegółów i informacji o obiektach sakralnych dla zainteresowanych tematem w wideo-relacji poniżej.


Wzgórze i Baszta Giedymina


Góra Trzech Krzyży

Pałac Prezydencki

Rynek i Ratusz Miejski

Filharmonia WileńskaMiasto podzielone jest na 21 dzielnic, posiada dobrze zorganizowany transport publiczny około 80 linii autobusowych i 20 trolejbusowych, dzięki czemu bez problemu można komunikacją miejską dotrzeć do niemal każdego zakątka. Rozkłady jazdy transportu miejskiego można sprawdzić na stronach internetowych stops.lt (w języku polskim) lub za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej TRAFI na iOS lub Stops Vilnius Lite na Androida.

Litwa jest w Uni więc teraz nie obowiązuje nas opłata za roaming można korzystać z internetu ma swoich urządzeniach mobilnych w ramach swojej taryfy tak jak w domu.

Bilety komunikacji miejskiej można kupić bezpośrednio u kierowców cena 1€ za przejazd na całej trasie. Można również płacić kartą miejską lub uruchomioną niedawno dla turystów kartą Vilnius Pass o której możecie poczytać tutaj .

Wilno słynie także ze smacznej kuchni, sztandarowe dania kuchni litewskiej to :


 • Cepeliny - takie podłużne pyzy z mięsem, rybami lub nadzieniem grzybowym.

 • Bliny - smażone placki ziemniaczane ze śmietaną sosem lub kawiorem

 • Chłodnik Litewski - z kwaśnego mleka, śmietany, buraków, ogórków serwowany z gotowanym jajkiem i dużą ilością koperku.

 • Babka ziemniaczana - regionalna zapiekanka z boczkiem i cebulą

 • Kindziuk - rodzaj wędzonej twardej wieprzowej wędliny litewskiej

 • Kibiny - kruche pierożki, akcent kuchni tatarskiej nadziewane najczęściej mięsem serwowane z bulionem.

 • Chleb litewski - wyrabiany bez konserwantów na naturalnym zakwasie, ciemny z miodem, kminkiem i rodzynkami.

 • Świnskie uszy - serwowane jako przekąska do piwa, wędzone, parzone i mocno przyprawione
Będąc w Wilnie nieco dłużej, warto także wybrać się do oddalonej o 30 km historycznej miejscowości Troki by zwiedzić malowniczo położony na jeziorze Galwe potężny warowny zamek. My oczywiście nie mogliśmy się oprzeć takiej atrakcji,  wideo-relację z naszej wycieczki  do zamku Trokai znajdziecie tutaj.Zapraszam także na wirtualny spacer po mieście, wystarczy kliknąć "play" poniżej aby się przenieść wprost na wileńską starówkę.


119 wyświetleń6 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

6 Comments


Lili Ess
Lili Ess
Sep 08, 2019

Dawid w Wilnie znajdziesz ich wiele :)

Like

Unknown member
Sep 08, 2019

W Wilnie nigdy nie byłem. Od dłuższego czasu za to chodzi mi po głowie wyprawa szlakiem Polskich Kresów, więc także poszukiwanie śladów polskości na Litwie.

Like

Unknown member
Sep 05, 2019

Bylam w Wilnie wiele lat temu, jako nastolatka i bardzo pozytywnie wspominam to miasto. Tyle polskich śladów i polskiej historii, to trzeba zobaczyc!

Like

Unknown member
Sep 05, 2019

Ujęcia panoramy i baszty, o daniach nie wspominając bezbłędne!

Like

Lili Ess
Lili Ess
Sep 05, 2019

Życzę aby ten punkt na liście odhaczył się jak najszybciej bo warto .. fajne to Wilno

Like
bottom of page