top of page

Wirus z Wuhan krzyżuje mi podróżnicze plany

Zaktualizowano: 14 gru 2021Jak to jest z tym wirusem ? Patrząc na doniesienia mediów, staram się wyselekcjonować te najbardziej rzetelne źródła i rozsądnie podejść do tematu, ale gdzie jest granica rozsądku sama już nie wiem.

Wirus szaleje w Chinach i pojawia się w coraz to nowych lokalizacjach na całym świecie, a ja mam od ponad 7 miesięcy zarezerwowany bilet do Azji, dokładnie do Wietnamu i szczerze przyznaje boję się tej podróży i nie wiem co robić.
Teoretycznie, ryzyko zarażenia wirusem na dzień dzisiejszy w Wietnamie jest podobne jak w Europie, nie odnotowano masowych zachorowań, nie odnotowano na ten moment żadnych zgonów poza Chinami, ale co będzie za kolejne dwa miesiące, tego chyba nikt jeszcze nie wie. Prognozy rozwoju sytuacji też nie są zbyt pozytywne. Generalnie w tym momencie odnoszę wrażenie, że stoimy na progu globalnej epidemii. Czekam i coraz bardziej przerażona śledzę doniesienia i zastanawiam się, czy już próbować anulować swój bilet ( przy zakupie korzystałam z najtańszej opcji i moja rezerwacja jest bezzwrotna). A może poczekać na rozwój wydarzeń, może linia lotnicza Qatar Airways pójdzie w ślady Lufthansa i British Airways , sama wstrzyma połączenia na zagrożonych kierunkach ? Inne europejskie linie lotnicze również wydają oświadczenia o wstrzymaniu połączeń z niektórymi miastami w Chinach.


Jak się zachować w obliczu zagrożenia epidemiologicznego ??

Epidemia to masowe szerzenie się choroby zakaźnej, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia, gdy agresywne bakterie i wirusy chorobotwórcze łatwo mogą przeniknąć do naszego organizmu. Tak się obecnie dzieje w Chinach, nowy zmutowany korono-wirus zaatakował miasto Wuhan i błyskawicznie rozprzestrzenia się na inne treny.

Czym się różni od poprzednich groźnych wirusów pochodzących z Azji narazie jeszcze dokładnie nie wiadomo. Wirus jest pochodną znanej nam dobrze grypy, a sama grypa w Polsce co roku też ma swoje żniwa, choć media nie donoszą o tym z takim zaangażowaniem, to dotarłam do źródeł które informują, iż na przestrzeni dwóch lat na grypę w Polsce zachorowało ponad 158 tysięcy osób. Przypadki zachorowań odnotowano we wszystkich wojewodztwach w całym kraju.
Jak dochodzi do zakażenia ?

W przypadku wirusa w Wuhan, podobnie jak w przypadku zwykłej grypy do zakażenia może dojść na kilka sposobów:

  • poprzez spożycie zakażonej żywności

  • poprzez spożycie zakażonej wody

  • przez kontakt z chorym człowiekiem

  • przez wdychanie powietrza, w którym są rozpylone niebezpieczne mikroby

  • poprzez kontakt wirusa z błoną śluzową

  • poprzez uszkodzone tkanki

Fachowa literatura definiuje wystąpienie epidemii, jako skutek bioterroru, a więc świadomej działalności człowieka, czy tak się stało w Wuhan tego nie wiem, a nawet jeśli wirus wymknął się ze specjalistycznego laboratorium, to raczej rząd CHRL głośno tego nie powie. Fakt jest taki, że zarówno SARS, NARS jak i WUHAN wywodzą się z Chin. Faktem jest też, że wirus zaatakował nagle i zbiera żniwo z istnień ludzkich codziennie.

Jakie są oznaki epidemii ??

Nagle wystąpienie masowych zachorowań i spowodowanych nim zgonów to pierwszy z symptomów, które służbą sanitarnym nakazuje uruchomić specjalne procedury zachowawcze. Tak się stało w Chinach, w stosunkowo krótkim czasie podjęto kroki mające za zadanie powstrzymać się rozprzestrzenianie wirusa. Zamknięto miasto, odizolowano potencjalnie zagrożone wirusem społeczeństwo i powzięto dalsze kroki.
Co robić aby się chronić przed zarażeniem ?

Nie ma żadnych gwarancji, że wirus cię minie, nawet jeśli nie podróżujesz, jak widać z codziennych doniesień, to wirus podróżuje i codziennie pojawia się w nowym innym miejscu. Jest jednak kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać w czasie zagrożenia


  • po pierwsze nie można lekceważyć żadnych objawów chorobowych, nawet jeśli badanie wykaże wynik negatywny, to zgłosić taki fakt do analizy należy koniecznie

  • po drugie należy unikać dużych zbiorowisk ludzkich, w Azji szczególnie takich miejsc ja bazary, markety, foodcourt-y, tak gdzie znajdują się żywe lub martwe zwierzęta, ptaki i ryby, unikać spożywania i kontaktu z surowymi produktami pochodzenia zwierzęcego

  • po trzecie należy zachować szczególną ostrożność i higienę, zaopatrzyć się w maseczki higieniczne i antybakteryjne środki do mycia rąk, najlepiej w żelu i chusteczkach, przecierać w miarę możliwości miejsca w przestrzeni publicznej takie jak stoliki w jadłodajniach, unikać tam spożywania pokarmów wielorazowymi pałeczkami czy sztućcami,

  • po czwarte przestrzegać zaleceń wyspecjalizowanych służb, nie lekceważyć zakazów i nakazów

Te wszystkie zalecenia należy potraktować poważnie, to trochę tak jak z instrukcją

bezpieczeństwa w samolocie, obyś nigdy nie musiał wdrażać jej w życie, ale zdecydowanie lepiej dla ciebie jeśli zapoznasz się i zapamiętasz. Ja o wirusie czytam codziennie, śledzę doniesienia z rzetelnych źródeł i narazie czekam i zwlekam z podjęciem ostatecznej decyzji o podroży do Azji, ale jeśli przyjdzie mi nawet stracić ten bilet, to czymże jest taka strata w porównaniu z utartą zdrowia lub życia.


Co nam zagraża ?

Z raportu GHS (Global Health Security) wynika, że w przypadku wystąpienia masowej epidemii zakażenia nową nieznaną dotąd jednostką chorobową , za jaką możnaby na ten moment uznać najnowszy patogen układu oddechowego czyli - wirusa z Wuhan, ludzkości grozi poważne niebezpieczeństwo.I tym nieoptymistycznym akcentem, zamykam temat wirusa z nadzieją, że te prognozy się nie sprawdzą. Tu miał być koniec jest UPDATE - dokładnie w tym momencie kiedy kończę pisać ten post dociera do mnie kolejna przerażająca wiadomość ...

55 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page