top of page

Zamek w Trokach - Trokai Castle

Zaktualizowano: 1 sty 2022
Malownicze jezioro i majestatycznie górujący nad nim wybudowany na jednej z 21 wysp średniowieczny Zamek - to perełka turystyczna, która czeka na głodnych świata niecałe 30 kilometrów od stolicy Litwy Wilna.
Troki to miejscówka której nie można pominąć zwiedzając Wilno.Historia Trok podobnie zresztą jak i Wilna związana jest z osobą księcia Giedymina. Zamek w  Trokach upodobał sobie także jego syn Kiejstut, który właśnie tutaj wziął ślub i wyprawił swoje wesele z porwaną wcześniej pogańską kapłanką o imieniu Biruta.W średniowieczu Troki były stolicą państwa litewskiego i jednocześnie jednym z największych i najważniejszych centrów politycznych i obronnych. Nawet po przeniesieniu w 1323 roku stolicy do Wilna jeszcze przez długi czas pełniły funkcję rezydencji Wielkich Książąt Litewskich.

Stary zamek dwukrotnie zaatakowany przez krzyżaków, w 1375 roku zdołał odeprzeć atak, jednak dwa lata później kiedy krzyżacy zaatakowali ponownie udało im się spalić zamek doszczętnie. Wtedy też książę Kiejstut postanowił wybudować nową fortecę bliżej jeziora Galwe. Ruiny starego zamku nie przetrwały, na jego miejscu wybudowano klasztor benedyktynów. Dawny zamek najprawdopodobniej kryją teraz mury plebani Trockiego kościoła.

Zamek na przestrzeni lat przechodził z rąk do rąk, na krótko nawet został zajęty przez Krzyżaków, którzy wykorzystali wojny domowe pomiędzy wojującymi ze sobą stryjecznymi braćmi potomkiem Kiejstuta księciem Witoldem i Jagiełłą.

Jagiełło już jako Król Polski zwrócił Troki Witoldowi, gdzie ten w 1430 roku zmarł nie doczekawszy się korony królewskiej.

Po śmierci Witolda o zamek znów zaczęli walczyć inni spokrewnieni ze sobą bratankowie.

Brat Jagiełły zwany Świdrygiełłą i brat Witolda Zygmunt Kiejstutowicz.

Zygmunt mimo ze zdobył zamek i książęcy tron długo na nim nie zagościł.

Przez swoją nieudolną politykę został zamordowany przez bojarow właśnie w tym zamku.

Po tych okrutnych wydarzeniach władze na Litwie przejął Kazimierz Jagiellończyk jako małoletni chłopiec reprezentowany przez bojarów i był to czas długoletniego spokoju jaki zapanował na Zamku, aż do 1655 roku kiedy to miasto zajęli Rosjanie i obrócili warownie w ruinę, która przetrwała w takim stanie do XX wieku. Odbudowę zamku rozpoczęto przed II wojną światową a dokończono w latach 1951 -1961 poprzedniego stulecia.

Prace rekonstrukcyjne definitywnie zakończono w 1987 roku i w takiej odrestaurowanej formie możemy go oglądać do dzisiaj.


Zamek "Trokai Castle" to chluba Litwy i podobno jedyny w Europie wschodniej zamek zbudowany na wyspie.
W okresie od maja do października zamek można zwiedzać codziennie w godzinach od 10.00 do 19.00 w okresie jesienno zimowym o godzinę krócej, od wtorku do niedzieli bo poniedziałki jest nieczynne, cena biletu dla osoby dorosłej to 8€ zniżki dla seniorów, uczniów i studentów 50%.Na zwiedzanie zamku warto sobie wygospodarować trochę czasu conajmniej dwie godziny bo jest co pooglądać i czym się pozachwycać.

Do zamku prowadzi droga i mosty otoczone przez bardzo malownicze okoliczności przyrody, jest gdzie porobić świetne foty. Dziedziniec zamkowy to kolejny punkt, który przykuwa uwagę wysokim ceglanym murem, trzema obronnymi basztami, bramą wjazdową, budynkami gospodarskimi i stajniami. Następnie szeroka fosa strzegąca niegdyś wejścia do głównego zamku, zwodzony most nad fosą i kolejne mury obronne, a potem brama z opuszczoną kratą jak przystało na potężną warownię.
Sercem zamku jest 33 metrowa baszta zwana donżonem, w której prócz stanowisk obronnych znajdowały się także pomieszczenia mieszkalne i stanowiła zarazem, ostatni najsilniejszy punkt obrony zamku. Do wieży przylegają budynki zamkowe, wybudowane wokół wewnętrznego dziedzińca w formie czworokąta. Obecnie w salę reprezentacyjną można wynająć na organizację rożnego rodzaju eventów i imprez w tym wesel.

W zamku swoją siedzibę ma muzeum Historyczne z ciekawymi ekspozycjami historii obu zamków, historii Wielkiego Księstwa Litewskiego, portrety władców zamieszkujących na zamku, wiele eksponatów oręża rycerskiego, pieczęcie szlacheckie, numizmaty, a także ekspozycje poświęcone dziejom, kulturze i religii trockich Karaimów, których do Trok sprowadził książę Witold, aby czuwali nad jego bezpieczeństwem. Karaimi uznawani byli za niezwykle walecznych, odważnych, nieprzekupnych i wiernych, tak więc mogli stworzyć idealną gwardię przyboczną, by chronić  księcia od wszelakich konfliktów braterskich i  wewnętrznych  spisków. 

Sama miejscowość Troki choć niewielka to malowniczo położona wśród zielonych dolin, błękitnych jezior i świerkowych lasów zachęca do zatrzymania się tam choć na chwile.

W Trokach prócz zamku i jezior znajdziecie wiele innych ciekawych atrakcji, można tu chociażby wykupić lot widokowy balonem, czy przeżyć niezapomnianą przygodę w parku linowym lub jednym z kilku dostępnych parków przygód. Miłośnicy kąpieli mogą spędzić miło czas w parku wodnym, a sportowcy na kortach tenisowych, ścieżce rowerowej lub w kręgielni.

Jeśli tak jak ja lubicie zwiedzać takie miejsca to serdecznie zapraszam na wirtualny spacer po zamkowym dziedzińcu i wnętrzach.

159 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 Comments


Unknown member
Sep 02, 2019

Ależ wrażenie robi, pięknie zadbany, w cudowny sposób przywołuje przeszłość, zerknięcie w okno historii. :)

Like

Unknown member
Sep 02, 2019

Piękne miejsca. Bardzo lubię zamki, kryją zawsze jakąś tajemnicę

Like
bottom of page