top of page

Spontaniczne Let's Go !! knedliki, lemoniada i zimne piwo - Liberec

Zaktualizowano: 8 lis 2022
Zdarza Ci się "wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż nie dbać o bilet" ... większość moich znajomych skrupulatnie planuje każdy wyjazd, rezerwując odpowiednio wcześniej noclegi, planując trasę.
My też tak podróżowaliśmy przez długi czas, ale w życiu jest tak, że wciąż szukamy nowych dróg, pociąga nas spontaniczna przygoda. Tak właśnie mamy zamiar spędzić krótki urlop już niebawem. Spakować walizkę określić kierunek i pojechać w nieznane.

A tymczasem przeglądam archiwa zdjęć i z uśmiechem na ustach wspominam jedne z naszych spontanicznych weekendowych wypadów - ta zielona kręta droga prowadzi do miasta Liberec.

Liberec miasto pełne atrakcji

Liberec to taka czeska stolica sportów zimowych, jak nasze Zakopane, tyle że samo miasto zdecydowanie większe. Liberec jest obecnie jednym z największych miast w Czechach. Miasteczko w cesarsko-królewskim stylu i duchu wygląda imponująco. Tymczasem początki jego istnienia były bardzo skromne. U zarania Liberec był niewielką osadą. Stopniowo, wraz z upływem lat, rosło w siłę, rozbudowywało się – od pierwszej wzmianki (w XIV w.), przez nadanie herbu w XVI w., po dziś dzień. Prawdziwy rozwój miasta nastąpił w XIX w., a konkretnie w jego drugiej połowie. Wtedy to Liberec liczył sobie ok. 19 tys. mieszkańców i był drugim co do wielkości miastem Czech.

Miasto rozwijało się nieprzerwanie aż do wybuchu I wojny światowej. Na terenie Liberca działało kilkadziesiąt zakładów nie tylko tekstylnych, również fabryk maszynowych. Ciekawostka: to tutaj swój warsztat miał, pochodzący z Liberca, Ferdynand Porsche. Wystarczy jedno spojrzenie, żeby zobaczyć bogactwo tego miasta – wspaniałe neorenesansowe i neobarokowe budynki robią naprawdę duże wrażenie. Miasto wygląda, jakby zatrzymało się w tamtych, złotych dla niego czasach. Wspaniały mieszczański duch unosi się nad Libercem.

To co najbardziej urzekło mnie w tym mieście to główny rynek z przepięknym zabytkowym ratuszem i kolorowe uliczki ze szpalerami starych kamieniczek. Można zakochać się w tym mieście od pierwszego wejrzenia, a miasto miłość odwzajemnia bogactwem pięknych architektonicznych perełek. Popijając moją ulubioną białą kawę z takim ratuszem w tle , chce się zatrzymać czas by móc cieszyć się chwilą jak najdłużej.