14 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Ostrawie

Aktualizacja: sty 26


Kontynuując nasz cykl z serii weekendowo zwiedzamy Czechy zawitaliśmy w listopadzie do Ostrawy.

Pogoda niestety nie sprzyjała długim spacerom, wilgotne mroźne powietrze i mżawka okazały się zabójcze dla baterii w aparatach, ale coś udało mi się uchwycić w kadr. Do tego miasta wrócimy jeszcze raz wiosną lub latem bo naprawdę jest tam co pozwiedzać.


Ostrawa to trzecie pod względem wielkości miasto Czech, kiedyś z uwagi na dzialalność wydobywczą kopalni zwana "Czarna Ostrawa" dziś wypiękniała i stała się atrakcja turystyczną. Położona tuż tuż przy granicy jest kierunkiem chętnie wybieranym przez Polaków na weekendowe wypady. Obecnie stare kopalnie zostały zamienione w muzea zabytków techniki, a samo miasto ukierunkowało swój rozwój w stronę turystyki.

Odnowione budynki z największym w Czechach ratuszem na czele sprawiają,że z przyjemnością spędza się tam czas na spacerach.

Miasto przygotowało dla gości szereg atrakcji począwszy od wieży widokowej najwyższej w całym kraju, z której rozciąga się rozległy widok na uroczą panoramę pasma Beskidów oraz przygranicznej okolicy, przez kompleks Kopalni Dul Michał, gdzie żywa ekspozycja przybliża zwiedzającym roboczy dzień górników. Zobaczycie tam szatnie, łaźnie , maszynownię z oryginalnym wyposażeniem.

Szybki spacer po mieście w marznącym deszczu

Dla miłośników miejskiego clubbingu głównym punktem miasta jest słynna ulica Stodolni gdzie niemalże w jednym ciągu znajdziecie kasyna i około 60 klubów, barów i restauracji. Ostrawa tętni życiem w nocy.Milusińskich warto zabrać do Muzeum Zabawek (Muzeum Hracek), a miłośników zwierząt Ostrawa zaprasza do Zoo, a wielbicieli zdrowego stylu życia kuszą solankami Sanatoria Klimkowickie.

Ciekawą atrakcją jest rownież Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium Johanna Palisy z trzecią co do wielkości salą planetarną o średnicy 12,5 M.

Park miniatur Miniuni World of Minatures z kolekcją 30 słynnych europejskich budowli w tym BigBen z Londynu, Brama Brandeburska, wieża Eiffla oraz siedmiu cudów świata.

Stary Rynek to miejsce, które mnie w Ostrawie zainteresowało najbardziej, ponieważ ja uwielbiam te stare czeskie miasteczka. Punktem głównym rynku jest Stary Ratusz. Rynek otoczony kamienicami z XIX i XX wieku prezentuje się bardzo ładnie. Stoi tam miedzy innymi secesyjna kamienica Dom Mikeska w której obecnie znajduje się Dom Książki a w przeszłości mieściły się tam Cafe Habsburg oraz Kawiarnia Praha. Przechadzając się uliczkami i podziwiając architekturę koniecznie zwróćcie uwagę na Teatr Jiriho Myrona i Dom Polski, który powstał w latach 1899-1901 dzięki ofiarności miejscowych Polaków.
Ratusz (Nove Radnice) ze wspomnianą już wcześniej wieżą i tarasem widokowym na 73 piętrze.

Całkowita wysokość wieży 86,5 metra a masa to podobno aż 155 ton.


Choć Czechy nie są krajem bardzo wierzącym to jednak zachowało się tam wiele zabytkowych kościołów. Najstarsza świątynia w Ostrawie to Kościół św. Wacława, którego początki sięgają XII wieku, a najbardziej charakterystycznym kościołem jest Katedra Boskiego Zbawiciela z 1889 roku.

Będąc w Ostrawie warto też odwiedzić Muzeum Straży Pożarnej oraz koniecznie Browar Ostrovar bo czymże byłaby wycieczka do Czech bez zakosztowania złotego napoju z którego to państwo słynie.

Praga ma Hradczany, Brno Špilberk a Ostrawa ma Vitkowice - dzielnica Ostrawy, unikalny obszar przemysłowy pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku które zostały wpisane a listę światowego dziedzictwa. Stopniowo odnawiane Stalowe Miasto przeobraża się w niezwykły świat techniki. Fantastyczne krajobrazy, żelazne wieże i labirynty rur fascynują nie tylko małych chłopców.


.
Jeśli zainteresował Cię temat i masz ochotę na więcej to polecam także inne wpisy z Czech . Zapraszam także na wirtualny spacer po Ostrwie.
#Ostrawa #CityBreak #Czechy #Weekend #Europa

2,826 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
ABOUT
Me
©Copyright

96-200 Rawa Mazowiecka - LOD PL

e-mail:kontakt@liliess.net