top of page

Pekin Cesarskim Szlakiem - Zakazane Miasto

Zaktualizowano: 1 sty 2022


Zakazane Miasto Pekin
Cesarskie posiadłości dynastii Ming i Qing robią ogromne wrażenie na turystach zarówno tych zagranicznych jak i rodzimych. Do bram Zakazanego Miasta zawsze jest kolejka.

Rozglądając się dookoła zauważyłam, że większość zwiedzających to Azjaci, a zdecydowana większość z nich to Chińczycy z innych odległych prowincji. Europejczycy w trakcie naszej wizyty stanowili niewielki odsetek zwiedzających. Z każdego miejsca w Pekinie do Zakazanego Miasta najprościej dojechać taksówką ( należy jednak uważać aby taksówkarz jechał z włączonym taksometrem) koszt takiej przejażdżki na najdłuższej miejskie trasie wyniósł nas ok 30 PLN.
Zakazane Miasto Pekin

Kompleks rozlokowany na kilkunastu hektarach, otoczony ze wszystkich stron wysokim murem i trzema malowniczo urządzonymi jak weneckie kanały sztucznymi jeziorami stanowił twierdzę nie do zdobycia. Podzielony na strefę zewnętrzną w której cesarz pełnił swe cesarskie obowiązki, przyjmował oficjalnych gości, dokonywał przeglądu wojsk oraz strefę prywatną obejmującą pawilony jadalne, mieszkalne, świątynie. Filary pawilonów wykonane z jednolitego bala drzew zwożonych z odległych stron kraju. Kamienne schody przed cesarskimi pawilonami wykonane z jednego kawałka skały, system nawadniania, który miał chronić twierdzę przed ewentualnym pożarem i pozłacane kominki w których kiedyś palono kadzidełka. wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca.