top of page

Gardens by the Bay - Singapore

Zaktualizowano: 9 lip 2021


Gardens by The Bay


Najpiękniejszy jaki kiedykolwiek widziałam kompleks ogrodów rozciągający się na powierzchni ponad 100 hektarów nad Zatoką Marina w Singapurze.

Zielony azyl tego niesamowitego państwa miasta zdobył wiele architektonicznych nagród i zasłużył sobie na każdą z nich - zobaczcie sami.


Gardens by The Bay

Gardens by The Bay

Gardens by The Bay


Gardens by The Bay

Cudo to zaprojektowane przez międzynarodowy zespół najlepszych architektów, inżynierów, ogrodników ze 170 firm z 24 krajów wprawiło mnie w poczucie jakbym nagle znalazła się na innej planecie.

Koszt tej inwestycji to około 800 milionów dolarów już od samej tej kwoty może zakręcić się w głowie.


Gardens by The Bay


Gardens by The Bay

Futurystyczny krajobraz jak z bajki, niesamowite konstrukcje ze stali i betonu porośnięte tropikalnymi roślinami.

Sam w sobie park jest atrakcją całkiem darmową, jednak do niektórych miejsc - pawilonów żeby wejść należy zakupić bilet.

Supertrees wyrosły jak w prawdziwym ogrodzie w rożnych wysokościach od 25 metrów wzwyż.

Nad całością królują najwyższe 50 metrowe Supertrees, które są nie tylko atrakcją dla zwiedzających, ale rownież ekologicznym sercem ogrodu. Te instalacje dostarczają deszczówkę i energię elekryczną z barterii słonecznych.

W szklarniach pełnych niesamowitych kształtów znajdziecie ponad 220 tysięcy gatunków roślin ze wszystkich stref klimatycznych na świecie.

Supertrees połączone zawieszoną na wysokości 20 metrów o ponad 100 metrowej długości kładką stanowią niesamowitą atrakcję, zarówno w dzień na sam spacer "skywalk" jak i wieczorem, kiedy rozbłyskują barwnym światłem. Pokazy światła można oglądać z dołu rozkładając się wygodnie pod drzewami na trawniku.

Bilet na kładkę kosztował 5 SGD dla osoby dorosłej. Wejścia na kładkę w godzinach 9.00 - 20.45. Park zamykany jest o 21.00. Spektakularne show Lights odbywają się codziennie w godzinach od 19.45 do 20.45.

Pokaz świateł i dźwięku jest już całkiem darmową atrakcją.


Gardens by The Bay


Pawilon Cloud Forest - las deszczowy w sercu tętniącej życiem metropolii. Już od wejścia w oczy rzuca się ogromna konstrukcja przypominająca wodospad, spływająca z góry woda tworzy wodna mgiełkę, a ściany wodospadu porasta bujna tropikalna roślinność i przez chwile miałam wrażenie jakby to był dziki Wietnam lub Kambodża. Wokół całej konstrukcji prowadzą na rożnych wysokościach ścieżki, tak więc nie trzeba zadzierać głowy żeby obejrzeć wszystkie rośliny.


Cloud Forest

Cloud Forest

W pawilonie jest wilgotno i nieco chłodniej niż na zewnętrz, ale nie aż tak chłodno by tam zmarznąć, zwłaszcza przy temperaturze na zewnątrz powyżej 28 stopni jest to przyjemne miejsce na chwilowe orzeźwienie. W pawilonie temperatura waha się miejscami od 23 do 25 stopni.


Cloud Forest


Cloud Forest


Cloud Forest

Cena biletu - 12 dolarów singapurskich osoba dorosła nie posiadająca statusu rezydenta Singapuru lub 28 SGD łączonego z pawilonem Flower Dome. Stali mieszkańcy miasta płacą połowę taniej. Zdarzają się oferty dnia do 20% OFF. Bilety można kupić na miejscu w okienku kasowym ( nie ma kolejek), lub polując na obniżone ceny zakupić z wyprzedzeniem e-bilet.

Pawilon Flower Dome - jak sama nazwa wskazuje dom kwiatów, tutaj posadzono przeróżne gatunki drzew i kawiatów od baobabow począwszy przez kaktusy, drzewka oliwne, fikusy po delikatne tropikalne kwiaty.


Flower Dome

Flower Dome


Cloud Forest

Cloud Forest

Dopełnieniem wrażeń i emocji związanych z tym niesamowitym miejscem jest panorama, która się za nim rozciąga. Z ogrodu widać słynny hotel który jest wizytówką Singapuru Marina Bay Sands i równie słynny Singapore Flyer.


Marina Sands


Gardens by The Bay

W okolicy kas biletowych i wejścia na Sinagpore Flyer znajdziecie wiele kafejek i restauracji, gdzie można zjeść posiłek i odpocząć od emocji związanych z nadmiarem atrakcji. Ja osobiście polecam świeże owoce serwowane w małych porcjach - super smaczne, słodkie, soczyste i orzeźwiające.


Singapore Flyer Entrance

Opuszczając Garden by The Bay warto skierować się do Marina Bay tylko zabierzcie ze sobą solidny powerbank, bo nawet iPhone 7 Plus nie wytrzymał takiego maratonu zdjęciowego. Drogą przez bajkowy "Most Ważek" przejdziecie wprost do lobby hotelu Marina Sands a zaraz potem, przechodząc przez Centrum Handlowe znajdziecie się w cudownej modernistycznej Marinie.

O samej Marinie będzie więcej w odrębnym wpisie, bo miejsce to napakowane jest atrakcjami jak nasz rodzimy świąteczny keks bakaliami.


Gardens by The Bay


Gardens by The Bay


Spiralny Most - Marina Bay Singapore

Spiralny most, który sam w sobie jest kolejną atrakcją turystyczną wyprowadzi was z Mariny do miasta. A miasto ma wiele do zaoferowania, od nowoczesnych futurystycznych obiektów po historyczne meczety i orientalne ulice.

Singapore to magiczne miejsce wielu kultur. Jeśli nadarzy Wam się okazja odwiedzić to miejsce to bez wahania zróbcie to - gwarantuję że nie pożałujecie.

385 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page