top of page

Pashupathinath Temple, Bagmati Święta Rzeka i Arja Ghat tradycyjna kremacja

Zaktualizowano: 18 gru 2021


Pashupathinath Temple

Pashupathinath Temple - największa świątynia Siwy w Nepalu i jednocześnie kontrowersyjne miejsce pochówku zmarłych podczas rytualnych kremacji  Kompleks świątynny Paśupatinath (पशुपतिनाथ मन्दिर / Pashupatinath) usytuowany jest nad brzegiem rzeki Bagmati, w świętym mieście Deopatan, we wschodniej części Katmandu. To dla wyznawców hinduizmu jeden z najważniejszych celów pielgrzymkowych, będący dla Nepalczyków tym, czym dla indyjskich hinduistów jest Waranasi nad Gangesem.

Świątynia poświęcona jest jednemu z awatarów Śiwy – Paśupatiemu – „Panu Zwierząt” , który w Nepalu nieoficjalnie uznawany jest za narodowe bóstwo (do świątyń pozwala się wejść tylko wyznawcom hinduizmu).

Aby wejść na teren świątynnego kompleksu turyści muszą kupić bilet, ale nie upoważnia on do wejścia do budynków świątyni.


Pashupathinath Temple

Hindusi z całego Nepalu i nie tylko pielgrzymują tu przez cały rok, aby złożyć swoje prośby lub podziękować za błogosławieństwo. Jest to miejsce kultu religijnego niedostępne dla wyznawców innych religii.

Arja Ghat Święta Rzeka Bagmati