top of page

Świątynia Wang - z wizytą w Karkonoszach

Zaktualizowano: 1 sty 2022


Karpacz - Świątynia Wang
Lato sprzyja spontanicznym wyjazdom, a piękna nasza Polska cała ma tyle do zaoferowania. Tym razem padło na Karpacz, dawno nie byliśmy w Karkonoszach.


Jedną z wielu atrakcji które można zobaczyć w Karpaczu jest przepiękny średniowieczny zabytkowy kościółek z ciekawą historią. Drewniana świątynia Wang położona obecnie w Karpaczu Górnym na wysokości 885 m.n.p.m została pierwotnie zbudowana w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii w początkowym okresie chrystianizacji Skandynawii.

To tłumaczy jej przepiękną architekturę, która łączy w sobie elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. Świątynia zbudowana z sosny nordyckiej, nasączaona żywicą przetrwała wieki, a za sprawą hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca została przeniesiona ze Skandynawii w Karkonosze i uroczyście poświęcona na polskiej ziemi 28 lipca 1844 roku. Obok kościółka znajduje się plebania ewangelicko augsburskiej parafii, cmentarz przykościelny oraz epitafium hrabiny Fryderyki.
Kościółek można zwiedzać codziennie w okresie letnim od godziny 9-18 w zimowym do 17.00.

W niedziele i święta o godzinie 10.00 w kościółku odprawiane są nabożeństwa, w soboty czasem odbywają się tam śluby.

Bilety w cenie 5 zł zniżkowy 8 złoty normalny. Za robienie zdjęć trzeba dodatkowo zapłacić kolejne 5 pln. Nie są to wygórowane kwoty jak na taki zabytek. Opłaty za bilet można dokonać jedynie gotówka w kasie przy wejściu do kompleksu.


61 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page