top of page

Czechy na weekend - Liberec

Zaktualizowano: 13 lis 2022


Liberec
Mówią o nim jedno z najładniejszych miast w Czechach, nazywają Mała Praga, Zimowa Stolica, Miasto Kultury, Miasto Sportu i Miasto Rododendronów.

Liberec

Pięknie usytuowany w sercu Gór Izerskich, niedaleko granicy z Polską i Niemcami Liberec, faktycznie jest ciekawym miastem, i warto tu dotrzeć.

Liberec

Teraźniejszy Liberec jest jednym z większych czeskich miast, a jego cesarsko - królewska historia odciśnięta w wielu budynkach i kamienicach sprawia, że już od pierwszych chwil pobytu oczaruje Cię swoim widokiem.Liberec - Liberecki Zamek


Liberec - Liberecki Zamek


Liberec - Ogród Libereckiego Zamku


Liberec - Liberecki Zamek


HISTORIA MIASTA


Początkowo Liberec był niewielką osadą, która z upływem lat stopniowo i powoli się rozwijała. Pierwsze historyczne wzmianki o Libercu pochodzą z XIV, natomiast w kronikach historycznych z XIV wieku widnieje zapis o nadaniu miastu herbu. Pierwszymi ważnymi właścicielami Liberca byli Bibersteinowie, którzy w 1278 roku kupili posiadłość frydlancką od Przemysła Ottokara II.Po wygaśnięciu ich dynastii Liberec odkupili w 1558 roku Redernowie, którzy znacząco przyczynili się do jego rozwoju. Z okresu ich panowania pochodzi między innymi Kościół Św. Antoniego, zamek, browar i budynek dawnego ratusza. W 1560 roku Liberec uzyskał przywilej warzenia piwa a niebawem po tym, w 1577 roku cesarz Rudolf II Habsburg nadal mu prawa miejskie, herb i pieczęć i kolejne przywileje, w tym organizacji dwóch jarmarków rocznie.


Liberec

Redenerowie zostali zmuszeni do opuszczenia posiadłości frydlanckiej po bitwie pod Białą Górą w 1620 roku, po nich posiadłością zarządzał słynny książę i dowódca Albrecht von Wallenstein. Po jego śmierci miasto przejął ród Gallasów. Pomimo burzliwych dziejów i toczącej się w 1757 roku wojny między armią Cesarzowej Teresy i prusakami, miasto rozwijało się gospodarczo. W XIX wieku Liberec został zdominowany przez przemysł tekstylny, za sprawą niezwykle pracowitego czeladnika Johana Liebiega wkrótce stał się ośrodkiem przemysłu tekstylnego na całe Austro-Węgry. Początek XX wieku by w historii miasta uznany za złoty wiek starego Liberca, ten szybki rozwój zakończyła jednak II wojna Światowa.


Liberec

Po wojnie ludność pochodzenia niemieckiego została wysiedlona, a wprowadzony później komunizm nie wspierał dalszego rozwoju. Dopiero po zmianie ustroju w 1989 roku stopniowo i powoli Liberec już za sprawą przemysłu technologicznego i nanotechnologii znów wysunął się na znaczącą pozycję. Powstało dużo nowych obiektów, a stare zabytkowe ruszone zębem czasu, podupadające budowle i kamienice zostały należycie odrestaurowane.

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE LIBERCA

Ratusz

Bogato zdobiony na fasadach i we wnętrzach budynek, inspirowany stylem niemieckim zlokalizowany w centrum miasta po dziś dzień pełni funkcje Ratusza, obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta. Ratusz zaprojektowany został przez wiedeńskiego architekta Franza Neumanna, a inspiracje twórcy projektu wiedeńskim ratuszem widać z daleka.


Liberec


Okazała budowla zwieńczona 65 metrową wieżą, na której czubku widnieje postać rycerza, rzuca się w oczy, nie sposób pominąć wzrokiem tego miejsca, które jest jednocześnie dobrym punktem odniesienia.


Rycerz na wieży też ma swoje ciekawe burzliwe losy, jako pierwszy był jej zwieńczeniem, ale po drugiej wojnie światowej, komuniści usunęli go, zastępując gwiazdą czerwoną. Po zmianie ustroju w 1989 roku, na miejscu gwiazdy stanął lew, który jest elementem herbu Czech, ale już po roku, i po wielu latach tułaczki, odnaleziono rzeźbę rycerza i przywrócono go do jego pierwotnego miejsca.

Liberec - wnętrza ratuszaWnętrza ratusza, jak zapowiada jego ubogacona fasada, są równie imponujące. Warto zajrzeć do środka, choćby po to, aby obejrzeć bogato zdobione sale, niesamowite żyrandole i piękne witraże. Samo wejście do ratusza nic nie kosztuje, można to zrobić w godzinach Urzędowania Miasta, a w weekendy jest otwarty dla zwiedzających od godziny 9.00 do 17.00.
Rynek

Spacerując po placu przed ratuszem, nie sposób oderwać oczu od kolorowych bogato zdobionych kamieniczek. Kolorowe budynki są jak dzieła sztuki, każdy inny, każdy nieco inaczej zdobiony, ale w podobnym secesyjnym stylu, wszystkie razem stanowią spójną całość i sprawiają, że chcesz spacerować tymi wąskimi uliczkami jeszcze i jeszcze.


Liberec - Rynek


Sukiennice Hotelu Radnice w upalny dzień dają cień, można z tej perspektywy oglądać cały rynek i podziwiać Ratusz w całej okazałości. W większości kamienic na rynku znajdują się teraz hotele, restauracje, kawiarenki, małe galerie i sklepiki z pamiątkami.Fontanna Neptuna

Liberecka Fontanna Neptuna, podobnie jak ta w Gdańsku, stoi na Rynku naprzeciw Ratusza. Rzeźba przedstawia antycznego Boga Mórz stojącego na rybie z trójzębem w ręku. Ciekawostką jest, że fontanna jest podgrzewana, może działać również przy ujemnych temperaturach.


Liberec - Fontanna NeptunaŁaźnia miejska - królestwo secesji

Drugą atrakcją do odhaczenia na mapie Liberca jest dawna łaźnia miejska. Podobnie jak ratusz ten budynek też charakteryzuje imponująca architektura i ciekawa historia. Budynek, tak jak ratusz wyszedł spod ołówka austriackiego architekta. Architektura budynku nawiązuje do jego przeznaczenia, fasadę zdobi rzeźba Posejdona i rzeźby przedstawiające różne gry wodne.


Liberec - Łaźnie Miejskie


Ciekawostką jest to, że łaźnia aż do 1990 roku pełniła swoją podstawową funkcję, obecnie wyremontowana i odnowiona jest galerią sztuki.
Dzielnica willowa

Spacerując po Libercu, koniecznie wybierz z centrum miasta w stronę Zoo, po drodze mniej więcej w połowie drogi, znajduje się bardzo ciekawa ulica w zasadzie dzielnica, bo takich wąskich uliczek tam jest wiele , przy której stoją imponujące wille.


Liberec - Dzielnica Willowa


Ciekawe fasady, bogate zdobienia pastelowych gmachów, otoczonych soczystą zielenią zadbanych ogrodów, są jak żywa sceneria do filmu o czasach secesyjnych.
Ještêd wizytówka Liberca

Wzgórze górujące nad miastem, zwane też jego strażnikiem wznosi się na 1012 m n.p.m. a jego wierzchołek zwieńczony strzelistą sylwetką nadajnika telewizyjnego i górskiego hotelu, jest kolejną atrakcją, której nie może zabraknąć na liście miejsc do zobaczenia w Libercu.

Liberec - Góra Jested

W sezonie zimowym górskie stoki przyciągają miłośników białego szaleństwa, w letnim szlaki miłośników pieszych wycieczek, ale jeśli nie lubisz wspinać się pod górę, to nie panikuj , można tam dotrzeć na wiele sposobów. Góra jest świetnie skomunikowana z centrum miasta i można pod sam wierzchołek dojechać samochodem lub tramwajem. Na wzgórze można także wjechać wagonikiem kolejki linowej, która kursuje od 1933 roku. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na całą okolicę, a obracająca się platforma restauracji w wieży telewizyjnej urozmaica posiłek. Zakładem, że dla prawdziwych smakoszy świata knedliki, smażony ser i zimne piwo w Czechach, to obowiązkowy punkt programu. Będąc na wzgórzu nie zapomnij przybić piątki z wyzwolonym ufoludkiem, rzeźba jak wiele innych ciekawych rzeźb w Czechach, wzbudza kontrowersje, warto jej się dobrze przyjrzeć.

Muzeum północnoczeskie

Okazały budynek projektu Friedricha Ohmanna, wybudowany w 1897-1898 w stylu północnego renesansu, charakteryzuje wieża, która jest kopią wieży pierwotnego ratusza, zburzonego w 1892, oraz elementy wolnej repliki klasycystycznego domu włókienniczego charakterystycznego dla Liberca.

Liberec - Muzeum Północnoczeskie

Dzięki osobie Johanna Liebiega pełniącego funkcję przedstawiciela kuratorium muzeum, który uczestniczył w zakupie zbiorów muzealnych w Wiedniu, a także dzięki Heinrichowi Liebiega, który przekazał do muzeum swoje kolekcje sztuki z metalu i antyków z frankfurterskiej willi możemy podziwiać dziś niecodzienne bogate zbiory szkła, ceramiki, zegarów, biżuterii tekstyliów, mebli i tym podobnych zabytkowych przedmiotów.

Liberec - Muzeum Północnoczeskie

Ekspozycja przyrodnicza natomiast bogata w eksponaty żywej i nieżywej przyrody północnych Czech przedstawia zasoby naturalne z terenów Gór Izerskich.
ZOO

Ogród Zoologiczny w Libercu to podobno najstarsze zoo w Czechach.

Zoo założone w 1904 roku , usytuowane na 14 hektarach powierzchni, jest domem dla ponad 160 gatunków zwierząt ze wszystkich kontynentów.

Liberec - ZOO

Liberec - ZOO

To tych najbardziej interesujących gatunków zalicza się takin chiński, biały tygrys bengalski, panda czerwona, ale na uwagę zasługuje też unikatowa kolekcja ptakow drapieżnych, w tym czterech najwiekszych gatunków sów europejskich.
Przejście niemalże dwu kilometrowej trasy zajmuje około 2 - 3 godzin, w zależności od tempa jakie sobie narzucisz, ale w zoo można spokojnie spędzić cały dzień, zjeść posiłek, odpocząć w strefie relaksu, dać czas dzieciom na swobodne korzystanie z przygotowanych dla nich atrakcji i kupić pamiątki . Do Ogrodu Zoologicznego z centrum Liberca dojedziesz tramwajem ostani przystanek Zoo Lidové Sady, lub własnym autem, przed wejściem do Zoo jest parking. Uwaga : zarówno wejście do Zoo jak i cała trasa zwiedzania jest przystosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami przejezdna zarówno dla dziecinnych wózków jak i dla wózków inwalidzkich.

Zapraszam również na wirtualny spacer po mieście na moim kanale na Youtube.OKOLICE LIBERCA

Liberec sam w sobie jest niewątpliwie atrakcją turystyczną , ale spędzając weekend lub dłuższy pobyt w mieście warto też zaplanować sobie wycieczki po najblizszych okolicach miasta.


Zamek Frydlant 25km

Frydlant położony na skraju Gór Izerskich, jedynie 11 km od granicy z Polską, słynie głównie z zamku, który nad nim góruje.

Zamek Frydland jest na tyle ciekawy, że zasługuje na odrębny wpis, wiec jeśli zainteresowała cię historia zamku to odsyłam tutaj.

Hejnice 27 km

Snaktuarium zwane czeskim Mariazell to rozległy kompleks barokowy z kościołem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. W przyległym do kościoła klasztorze franciszkańskim obecnie znajduje się Międzynarodowe Centrum Odnowy Duchowej.

Uzdrowisko Libverda 28 km

Niecałe 25 km od Liberca leży niewielkie malownicze miasteczko uzdrowiskowe z historią sięgająca końca XIV wieku, i wodorowęglanowymi źródłami mineralnymi, z których dobrodziejstw korzystali między innymi Cesarz Józef II, Jan Marasek czy Franciszek Kafka.

Miasteczko jest także punktem startowym trasy rowerowej „Sigltrek pod Smrkiem”, znanej wszystkim miłośnikom kolarstwa.


Niemalże 80 kilometrowa sieć tras o różnych poziomach trudności , przystosowanych zarówno dla zaawansowanych kolarzy jak i rodzin z dziećmi prowadząca przez malownicze tereny Gór Izerskich, kusi co roku wielu zwolenników aktywnego wypoczynku.

Jezioro Machy 55 km

W okolicy Liberca miłośnicy wypoczynku nad wodą chwalą sobie Jezioro Machy.

Jeden z największych czeskich stawów rybnych, założony przez króla Karola IV w 1366 roku nazwany został po czeskim poecie Karelu Hynku Màcha, jego imieniem. Akcja jego poematu pod tytułem ”Maj” rozgrywa się właśnie nad tym jeziorem.

Ruiny Zamku Bezdêz 65 km

Kompleks ruin królewskiego zamku gotyckiego wraz z pałacem i unikatową, wczesnogotycką kaplicą na szczycie wzgórza, położony w niewielkiej miejscowości Bedez to kolejna atrakcja w pobliżu Liberca którą warto odwiedzić. Z 35 metrowej wieży roztacza się piękna panorama całej okolicy.

Zamek Houska 74 km

Wybudowany w drugiej połowie XIII wieku prawdopodobnie z rozkazu władcy Przemysława Otakara II stanowił centrum administracyjne, z którego zarządzano rozległymi majątkami królewskimi, z czasem stał się majątkiem arystokratycznym którym pozostał do 1924 roku. Obecnie jest jednym z najlepiej zachowanych twierdz z czasów Przemysława Otakara. Zamek jest powszechnie uznany za nawiedzony, legendy mówią o zjawiskach paranormalnych, jakie nawiedzały tam wielu ludzi. Według miejscowej legendy zamek przykrywa szczelinę prowadząca prosto od piekła, a wybudowano go właśnie po to aby uniemożliwić demonom przejście do realnego świat

1362 wyświetlenia3 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

3 Comments


Unknown member
Sep 12, 2021

Piękne zdjęcia. Miasto wydaje się być ciekawe. Nigdy nie byłem w tamtych okolicach.

Like
Lili Ess
Lili Ess
Sep 14, 2021
Replying to

Praga przyciąga wielu turystów, ale małe czeskie miasteczka mają swój urok, piękną architekturę, często ciekawe zamki w okolicy. Polecam Liberec jest piękny.

Like
bottom of page