top of page

Gdańsk - 5 najpiękniejszych ulic Głównego Miasta. Ulica Długa, Piwna, Mariacka ...


Ceramiczna figurka mężczyzny z aparatem Ceramiczna figurka mężczyzny z aparatem
GDAŃSK - zabytkowe uliczki


Klimat miasta tworzą jego urokliwe zakamarki, Gdańskie Główne Miasto całe jest urocze, trudno wybrać kilka najciekawszych uliczek, kiedy niemalże za każdym rogiem kryje się coś co przykuwa wzrok i uwagę.

Jeśli jesteś pierwszy raz w Gdańsku to z tych najsłynniejszych miejsc polecam odwiedzić koniecznie pięć przepięknych zabytkowych uliczek Głównego Miasta , które znajdują się na trasie zwiedzania wszystkich wycieczek.

Ubierz wygodne buty, jeśli lubisz łapać w kadr chwile, zabierz aparat i ruszaj, satysfakcja i ciekawa przygoda gwarantowana.GDAŃSK - Motława z widokiem na Główne Miasto


| Ulica Długi Targ


Długi Targ to bez wątpienia sztandarowy deptak w Gdańsku, kiedyś był Traktem Królewskim, obecnie jest kultowym miejscem do spacerów na turystycznej mapie miasta.

Długi Targ wraz z ulicą Długą stanowią najbardziej reprezentacyjną część Głównego Miasta.Deptak, ulica, trakt
GDAŃSK - ulica Długa

To właśnie w tej części zamieszkiwali wpływowi i najznamienitsi przedstawiciele gdańskiego patrycjatu, burmistrzowie, właściciele statków, najbogatsi z kupców.


Ulica z widokiem na ratusz
GDAŃSK - ulica Długi Targ


Najstarsze zachowane domy powstały w średniowieczu, ale większa czesc zabudowy pochodzi z czasów nowożytnych.

Kamienice przy ulicy Długiej są typowymi gdańskimi domami o wąskich fasadach. Zwieńczone szczytami lub attykami i bogato zdobione herbami, figurami alegorycznymi czy postaciami antycznych bohaterów.


Przy Długim Targu znajdziesz najważniejsze budowle Głównego Miasta, Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa, Fontannę Neptuna, Złotą Kamiennicę, Dom Uphagena czy Dom Ławy, z którego w sezonie wygląda czasem Panienka z Okienka.


| Ulica Mariacka


Dawno temu to była niewielka ścieżka prowadząca od prezbiterium kościoła, który z czasem wyrósł na największą w Europie bazylikę zbudowaną z cegieł, przez przykościelny cmentarz do mokradeł nad rzeką Motławą. Z czasem jak miasto rosło i rozwijało się ulica Mariacka także z zmipełniała się na lepsze, aż z czasem stała się najpiękniejszym zakątkiem w mieście.Stragan uliczny z bursztynem, ludzie, ka
GDAŃSK - ulica Mariacka


Kilka specyficznych dla tego miejsca szczegółów wyróżnia te uliczkę od innych. Przedproża malowniczych kamieniczek są jednym z nich, nigdzie więcej nie występują w takiej ilości. Na Mariackiej praktycznie każda kamiennica ma swoje zachowane jak w oryginale przedproże, które z czasem stało się ozdobnym tarasem.


Rzygacze, gargulce, pluwacze które ozdabiają zakończenia rynien odprowadzających deszczówkę, są nastpnym elementem, który wyróżnia uliczkę Mariacką od innych gdańskich uliczek, choć uważny obserwator znajdzie także podobne elementy, na ulicy Piwnej, czy Chlebnickiej.

Bursztyn to znak szczególny ulicy Mariackiej, choć znajdziesz go w całym obrębie głównego miasta, to tylu skupionych w jednym ciągu galerii wyrobów z bursztynu nie ma w żadnym innym zakątku miasta.


Architektura nawiązująca do stylu gotyckiego, nadaje tej ulicy wyjątkowego bajkowego klimatu.| Ulica Piwna


Jako zakrzywiony ciąg droży ówczesna Ulica Piwna widnieje już w dokumentach z XIV wieku, wówczas prowadziła do prastarej przeprawy promowej przez Motławę, obecnie stała się jedną z najpiękniejszych uliczek Głównego Miasta, przy której zlokalizowanych jest wiele godnych polecenia na kulinarnej mapie miasta restauracji, kawiarni, barów i pubów.kamienna rzeźba porośnięta bluszczem
GDAŃSK - ulica Piwna


Początkowo funkcjonowała jako ulica Piekarska, następnie Chlebowa, aż w XV wieku nastąpił podział. Dolny odcinek nazwano Chlebową, dzisiejsza Chlebnicka, górny zaś Jopejską – od jopejskiego piwa produkowanego przez browarników zamieszkujących przy tej ulicy, obecnie jest to ulica Piwna.
| Ulica Chlebnicka


Ulica Chlebnicka z racji swego położenia w sąsiedztwie Traktu Królewskiego już w wiekach średnich cieszyła się ogromnym prestiżem. Była to bardzo ekskluzywna ulica, przy której swoje kamienice budowali znamienici mieszkańcy, rajcy miejscy, kupcy, oraz mieszczanie którzy już wtedy inwestowali w budowę lokali mieszkalnych pod wynajem. W czasie rozkwitu miasta swoje towary magazynowali tu także zagraniczni kupcy.

Ulica Chlebnicka jest jakby przedłużeniem ulicy Piwnej, zaczyna się od tak zawanego Targu Wąchanego, przy Bazylice Mariackiej, gdzie obecnie podziwiać można tylną fasadę Dworu Artusa, czy dwuszczytowy budynek zaprojektowany przez najwybitniejszego gdańskiego architekta Antoniego van ObberGhana.Letni dzień, zabytkowa ulica, bazylika w tle
GDAŃSK - ulica Piwna


W budynku tym znajduje się obecnie Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki. Innym godnym uwagi obiektem jest kamienica z ciekawym portalem, w którym obecnie mieści się dość ciekawy lokal „U Szkota


Na ulicy Chlebnickiej, znajdziesz także wspanialy „Dom Angielski” zbudowany przez Hansa Kremera w darze dla westfalskiego kupca Durka Liliego. Projekt domu zakładał podwojenie jego wielkości, i w efekcie stoi tu jedna kamienica, na dwóch działkach, wyróżnia ją to, że zamiast typowych trzech okien na fasadzie ma sześć zgrupowanych po dwa.


Zabytkowe kamienice, spacerujący ludzie
GDAŃSK -ulica Chlebnicka

Ulicę Chlebnicką wieńczy Brama Chlebnicka, która istniała już w 1378 roku prowadząca nad Motławę, na jej fasadzie od strony Motławy widnieje herb Gdańska z czasów Krzyżackich - bez złotej korony, która została dodana przez króla Kazimierza Jagiellończyka, a od ulicy Chlebnickiej bramę zdobią lilie, które były kiedyś pieczęcią książąt gdańskich.


| Ulica Świętego Ducha


Tutaj swój dom miał twórca zegara astronomicznego, Hans Duringer oraz grafik Daniel Chodowiecki. Tu tworzył pierwsze dzieła wielki rzeźbiarz europejskiego baroku Andrzej Schluter. Obecnie miejsce to nadal cieszy się sławą ulicy artystów.Karmnik dla ptaków, schody, kolorowe kam
GDAŃSK - ulica Świętego Ducha


Nie przez przypadek podczas corocznego Jarmarku Dominikańskiego właśnie tu na ulicy Świętego Ducha rozstawiane są kramy artystów ręcznych, rzeźbiarzy, ludzi sztuki i grafiki. Po dziś dzień ulica ta cieszy się wyjątkową sławą wśród turystów i mieszkańców.

Ulica Świętego Ducha zakończona była na obu jej końcach przez bramy.

Górna brama zwana Bramą Ludwisarską zamykała ulice od strony Targu Drzewnego, dolna zaś oddzielała ulicę od portu na Motławie. Obie bramy, ze względów bezpieczeństwa, jeszcze na początku XIX wieku były zamykane, a godziny ich otwarcia i zamknięcia oznajmiał dzwon znajdujący się na Wieży Więziennej. W 1806 roku została rozebrana brama Ludwisarska, po której została jedynie przerwa w murze, zaś II wojny światowej nie przetrwała brama dolna.


W okolicy dawnego Targu Chlebowego, gdzie dawniej co sobotę można był kupować wypieki, które nie przeszły kontroli jakości, znajduje się wyjątkowa budowla. Jest to Kaplica Królewska, wybudowana na miejscu wyburzonych kościelnych kamieniczek, miała służyć jako miejsce modlitwy dla katolików gdańskich.


Kamienice umiejscowione na parceli nr 43 to jeden z najpiękniejszych domów na tej ulicy. Renesansowa fasada zwieńczona posągiem Ateny przykuwa wzrok każdego przechodnia


Narożny dom przy ulicy Św. Ducha 107 był niegdyś własnością słynnego gdańskiego budowniczego Hansa Strakowskiego. Był on twórcą między innymi Bramy Nizinnej i Żuławskiej.

Tuż obok domu słynnego artysty znajdują się dwie najznakomitsze budowle tej jakże malowniczej ulicy: Dom Żeglarzy (nr 109) z przepięknym portalem, która to należała do Gildii Szyprów oraz kamienica „Pod Żółwiem”.


Fontannę usytuowano w miejscu, gdzie przed wiekami stała studnia, o której zachował się przekaz w „Der Stadt Danzig Historische Beschreibung” autorstwa R. Curicke wydanego w Amsterdamie w 1687 r. cyt. „Przy ul. Św. Ducha na rogu Grobli stoi studnia, na niej u góry są figurki wycięte z blachy i przytulone do siebie na kształt krzyża, z których każda patrzy w stronę jednego kwartału, a ze środka wystaje sztandar. Oznaczają cztery kwartały, bowiem studnia stoi w samym ich środku i zowie się Studnią Czterech Kwartałów”.

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page