top of page

Jak rozpoznać toksyka ? I jak uchronić się przed toksycznym człowiekiem ?

Zaktualizowano: 20 sie 2023

Jaka jest toksyczna osoba ?


Najogólniej rzecz ujmując toksyczni ludzie to tacy, którzy manipulują innymi. Ich celem jest sprawienie, by robili to, czego oni chcą. Toksyczni ludzie wykorzystują innych do osiągania swoich celów. Za toksyczną osobę można uznać np. współpracownika w firmie, który tak przekazuje i interpretuje informacje, że doprowadza do konfliktów.


Skąd bierze się toksyczność w ludziach ?


Toksyczność nie zawsze wiąże się z konkretnymi zaniedbaniami ze strony rodziców (czasami jednak tak), często może być skutkiem pewnych interpretacji faktów i indywidualnej wrażliwości. Najczęściej jednak powodem wytworzenia się toksycznej postawy jest połączenie kilku czynników – cech osobowości i wpływu środowiska.Czy toksyk potrafi kochać ?


Toksyk to pijawka. Zwykle trzyma swoją ofiarę na emocjonalnej smyczy. Toksyczny partner mówi, że kocha, a kobieta wierzy, przekonuje samą siebie, że na pewno on nie zrobi jej krzywdy. Toksyk mówi „kocham Ciebie”, ale tak naprawdę kocha wygodne życie z tobą. W toksycznej relacji powoli stajesz się niewolnikiem i wraz z upływającym czasem tracisz swoje granice.


Jak zachowuje się toksyk w związku ?


Toksyk musi sprawować kontrolę nad sytuacją. Nie uznaje Twojego prawa do prywatności, chce wiedzieć wszystko, co robisz, gdzie się znajdujesz, co planujesz, sprawdza Twój telefon, wchodzi na pocztę, kontroluje telefonami. Wścieka się, gdy się spóźniasz.Toksyczne osoby to najczęściej zdolni manipulatorzy, którzy wykorzystują innych, by odnosić własne korzyści. Są zapatrzeni w siebie i skupieni na osiąganiu zamierzonych celów, często kosztem innych osób, na które nie zwracają uwagi. Lubią czuć siłę i przewagę, chętnie rządzą ludźmi i podejmują za nich decyzje.


W przypadku wszelkiego rodzaju związków toksycznych najważniejsza jest troska o siebie, o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli masz do czynienia z kimś, kto wysysa cię z energii i szczęścia, może warto rozważyć „usunięcie” tej osoby ze swojego życia lub przynajmniej ograniczenie czasu z nią spędzanego.
Jak rozpoznać że rodzina jest toksyczna ?


Toksyczna relacja w rodzinie może się objawiać ciągłym obwinianiem jednej osoby o wszystkie niepowodzenia. Czarna owca to osoba, która nieustannie jest bagatelizowana, jej pomysły i wysiłek zwykle są nieznaczące, za to wszelkie niepowodzenia akcentowane.


Jak uwolnić się o toksycznej rodziny ?


Można zrobić to w sferze emocjonalnej. Nie trzeba od razu zrywać wszelkich kontaktów z rodzicami. Warto jednak nie reagować oraz nie odczuwać odpowiedzialności za uczucia rodziców. Toksyczny rodzic często manipuluje, wzbudzając poczucie winy, warto postawić temu opór i walczyć z takim zachowaniem.


Jakie są cechy toksycznej osoby ?


Do cech toksycznych osób możemy zaliczyć niską samoocenę, wszechobecną zazdrość, krzywdzące osądzanie, manipulowanie faktami oraz kłamanie, zaniżanie poczucia własnej wartości u innych osób. Nie bez powodu takich ludzi nazywa się wampirami, ponieważ dosłownie wysysają one energię u innych osób.Toksyczność jest skutkiem zetknięcia z przykrymi doświadczeniami osób, które nie posiadają systemu obronnego na bolesne doznania lub system ten nie działa u nich prawidłowo


Toksykom brakuje empatii i wyczucia, nie wiedzą, kiedy przestać i kiedy dać innym dojść do słowa. W przypadku problemów zawsze ich musi być na wierzchu. Bardzo trudno rozwiązywać z nimi problemy, bo często nie potrafią przepraszać, a jeśli już to zrobią, to w taki sposób, że tak czy inaczej to Ty czujesz się winna/y.


Jak chronić się przed toksykiem ?


Ustanowienie własnych granic poprzez asertywność, obojętność, a w tym wypadku również egoistyczność pozwoli Ci odzyskać spokój, wiarę we własne siły, poczucie własnej wartości. Zawsze miej w zanadrzu plan ewakuacyjny.


Jak rozpoznać toksyczną relację ?


Toksyczne związki to relacje, które nie opierają się na miłości, szacunku i akceptacji. Często pojawia się w nich kłamstwo, manipulacja oraz przemoc emocjonalna (zdarza się także fizyczna). Związek toksyczny niszczy osoby, które się w nim się znajdują. W takich relacjach mamy często do czynienia z katem i ofiarą.


Jak pomóc osobie która tkwi w toksycznej relacji ?


Bardzo ważne jest, aby przypominać tej osobie o jej wartości, szacunku na jaki zasługuje, o tym jak życie może wyglądać bez toksycznego partnera. Upewnijmy, że zawsze może na nas liczyć: to poprawi samopoczucie oraz pewność siebie jak również może pomóc w podjęciu decyzji o odejściu z toksycznego związku

Jak rozmawiać z toksyczną osobą ?


Otwarta rozmowa może pomóc tej osobie uświadomić sobie, że takie zachowanie jest niedopuszczalne. Aby zachować neutralność, staraj się używać komunikatów „ja”, które są mniej oskarżycielskie dla drugiej osoby, i wyznaczaj granice, które Ci odpowiadająJak szybko rozpoznać toksyka ?


Toksyk będzie próbował wmówić ci, że :

  1. kłótnie to Twoja wina.

  2. kłopoty finansowe to wynik Twojej rozrzutności.

  3. problemy w relacjach z rodziną to skutek Twojego zachowania.

  4. za jego zły humor również Ty odpowiadasz.

  5. wszystko byłoby dobrze, gdybyś zmieniła się – czyli grała, tak jak on chce
Jak zerwać kontakt z toksyczną osobą ?


Najelepiej jak najszybciej zerwać kontakt z toksycznym partnerem. Nie odbieraj telefonów, nie spotykaj się, trzymaj go na dystans. Musisz też zwrócić uwagę na to, że toksyczne relacje są bardzo wyniszczające. Ponieważ toksyczny partner emocjonalnie manipuluje swoją ofiarą, ta staje się od niego emocjonalnie zależna.


Pięć kroków, które pomogą ci wrócić do równowagi po toksycznej relacji.

  1. Przestań się obwiniać

  2. Odrzuć destrukcyjne przeświadczenia o samej sobie.

  3. Posłuchaj własnych potrzeb.

  4. Wyznacz nienaruszalne granice.

  5. Zaopiekuj się sobą
12 003 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page