top of page

Jak sobie radzić z emocjonalnym szantażem ?

Zaktualizowano: 2 dni temu


Gdybyś mnie naprawdę kochała ... Tyle dla Ciebie zrobiłam... Jesteś zobowiązana żeby mi pomóc ... Kto ma mi pomóc jak nie TY ? ... Inne matki mają dzieci, które ... a ty ! Jeśli mnie kochasz, to ...

Znasz te zdania, ktoś je do ciebie już wypowiadał ? Wiesz, jak potrafią zranić ? Czujesz niepokój słysząc lub czytając takie słowa ?

Jeśli na choć jedno z postawionych wyżej pytań odpowiadasz TAK - to wiedz, że jesteś ofiarą emocjonalnego szantażysty (w osobie rodzica, przyjaciela lub partnera ).

Dlaczego zazwyczaj emocjonalnym szantażystą jest osoba ci bliska ?

Odpowiedź jest prosta, bo tylko taka osoba jest w stanie tobą manipulować i grać na twoich emocjach. Zwykle nie przejmujemy się opinią i nie ulegamy działaniom osób, które nic dla nas nie znaczą.

Skupię się tutaj na relacji, która dotyczy praktycznie każdej z nas, relacji pomiędzy matką i córką. Relacji, która z założenia powinna być dobra i pozytywna, a niestety nie zawsze taka jest.


Pewnego dnia wpadła mi w ręce bardzo ciekawa lektura, książka Dr Susan Forward, autorki bestselleru po tytułem „Toksyczni rodzice„ książka dedykowana dla pogubionych w emocjach córek, które nie miały zdrowo kochających matek, książka pod dość kontrowersyjnym tytułem Matki, które nie potrafią kochać„

Jak się okazuje, karmienie na czas, ubieranie, posyłanie do szkoły i wykonywanie wszelkich czynności związanych z opieką nad dzieckiem nie jest równoznaczne z prawdziwą zdrową matczyną miłością.