top of page

Woda z cytryną hit czy mit ??

Zaktualizowano: 31 gru 2021


O dobrodziejstwach płynących z picia wody, nie trzeba chyba już nikogo przekonywać. Woda to życie, zdrowie i uroda, ale uważaj wodę też można przedawkować ,a to wpłynie niekorzystnie na stan twojego zdrowia.

Woda to eliksir życia, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale o tym, że nadmiar wody może zaszkodzić wiedzą nieliczni, a jednak tak jest , jest to fakt udowodniony medycznie.

Najprostszy sposób na zapewnienie sobie dobrego samopoczucia to szklanka ciepłej wody wypitej na czczo, zaraz po przebudzeniu, a jeśli na dodatek wzbogacisz, te szklankę sokiem z połowy lub całej cytryny, to zapewnisz sobie również wsparcie w detoksykacji wątroby i układu immunologicznego. Pije regularnie już ponad rok i po takim czasie mogę śmiało powiedzieć, że zauważam efekty i pozytywne strony.

Schudłam bez dodatkowej diety i aktywności ponad 2 kilogramy, zgubiłam oponkę z brzucha, uregulowałam swój rozchwiany nieregularną dietą metabolizm i zauważyłam zdecydowaną poprawę kolorytu mojej cery.  

Szklanka wody z cytryną to mój codzienny poranny rytuał, ale nie poprzestaje na szklance, staram się każdego dnia wypić co najmniej półtora litra czystej wody plus inne płyny, które zwykle spożywam ( kilka filiżanek ulubionej kawy, zielona herbata, soki) .   Jeśli picie czystej wody nie sprawia ci przyjemności, to dodawanie zdrowych dodatków do wody  jest idealną  metodą na wyrobienie nawyku, spróbuj  z lemonką, miętą,  miodem czy imbirem. Wszystkie te dodatki prócz smaku, mają prozdrowotne właściwości. W sezonie letnim do wody dodaję często sezonowe owoce, to idealna metoda, aby do picia wody przekonać również często oporne na jej czysty smak dzieci.
Dlaczego należy pić wodę ?

Picie wody jest niezbędne do życia, woda nawadnia tkanki, komórki, reguluje procesy metaboliczne, wpływa na przyswajanie substancji odżywczych, rozrzedza krew a tym samym zapobiega nadciśnieniu i zakrzepicy, Woda pełni jeszcze wiele innych ważnych funkcji w naszym organizmie:

  • pomaga usuwać toksyny

  • poprawia elastyczność skóry

  • chroni przed powstawaniem pisku i kamieni w nerkach

  • chroni przed zawałem serca

  • wspomaga odchudzaniu

  • zapobiega zmęczniu

  • poprawia koncentrację i wpływa na pamięć

  • wpływa na utrzymanie właściwej temperatury ciała


Jaka jest dobowa norma zapotrzebowania na wodę ?

W ciągu doby przeciętny zdrowy człowiek powinien wypić 8 szklanek wody, to norma która, pozwoli nawodnić komórki i zapobiega odwodnieniu, oczywiście może wahać się w dół lub w górę w zależności od wielu czynników. Podczas upałów powinna wzrosnąć o dodatkowe dwie trzy szklanki na dobę, podobnie przy wzmożonej aktywności fizycznej, kiedy tracimy dużo wody wraz z wydalanym potem. Pamiętać należy także, że lepiej pić wodę małymi łykami a częściej, aniżeli w dużej dawce jednorazowo.Czy wodę można przedawkować ??

Być może zdziwi cię odpowiedź ale uwaga - TAK WODĘ MOŻNA PRZEDAWKOWAĆ przedawkowanie wody, grozi nam w momencie, gdy w zbyt krótkim czasie dostarczymy jej naszemu organizmowi w nadmiarze. W pewnych sytuacjach to może być szczególnie niebezpieczne i doprowadzić nawet do śmierci. W ostatnich latach odnotowano 14 przypadków śmierci z powodu przedawkowania czystej wody. Brzmi absurdalnie, ale to prawda. Jaka zatem ilośc wody jest dla nas niebezpieczna ? Śmiertelne ofiary, spożyły powyżej 7 litrów.  Fachowa literatura medyczna zaleca od 2 do 2,5 litra na dobę normę dla kobiet i od 3 do maksymalnie  3,5 litra na dobę dla mężczyzn.

Przyjmując że, śmiertelną dawką wynosi od 5 do 7 litrów to wciąż  jest to ilość, którą trudno  jest przedawkować. Przetestowałam na sobie osobiście, licząc wszystkie wypite szklanki wody  dziennie z ogromną trudnością podczas wyjątkowo wysokich temperatur powietrza dochodziłam do liczby 10 co daje 2,5 litra na dobę.

Nadmierne nawodnienie organizmu prowadzi do nagłego spadku elektrolitów i niewydolności nerkowej, co z kolei skutkuje powstaniem niebezpiecznych obrzęków narządów zewnętrznych i wewnętrznych. Pęczniejące od nadmiaru wody komórki  powodują nagły wzrost ciśnienia w czaszce, co prowadzi do obrzęku mózgu i w konsekwencji do śmierci.  

Tak więc umiar kochani, umiar jest złotym środkiem, pijmy wodę zachowując rozwagę !!
53 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page