top of page

Polska na weekend - Zamek Książ

Zaktualizowano: 25 kwi 2022

Zamki i pałace to jedne z najciekawszych pamiątek historycznych, jakie pozostawili nam po sobie przodkowie wielkich znanych rodów z poprzednich wieków.

Dolny Śląsk zwany Krainą Zamków i Pałacy, rozsianych po malowniczej i ciekawej geograficznie okolicy, słynie z wielu takich historycznych budowli, Zamek Książ jest jednym z tych najpiękniejszych.


Pierwsze wzmianki w kronikach o ówczesnym Zamku Książ pochodzą z lat 1288 - 1292, kiedy to trwały prace nad budową jednego z wielu zamków obronnych księcia świdnickio-jaworskiego Bolka I Surowego. Zamek Książ zwany wtedy „Książęcą Górą„ uważany wówczas za „Klucz so Śląska„ był warownią o ważnym znaczeniu strategicznym. Spośród innych zamków wyróżniał się dogodnym położeniem i malowniczą lokalizacją w sercu śląskich lasów.


W latach 1392 - 1463 zamek przeszedł w posiadanie królów czeskich z rodu Luksemburgów i Podbiebradów, a jeszcze później we władanie króla węgierskiego Macieja Korwina. Po czym w latach 1497-1508 stał się własnością Władysława II Jagiellończyka, który był królem Czech i Węgier, i przekazał twierdze swojemu kanclerzowi Johannowi von Haugwitz, a ten z kolei przekazał go rycerzowi Konradowi I von Hohberg zwanym również Kunz Von Hohberg i to ten ród przyczynił się najbardziej do wszelakich metamorfoz, przez jakie na przełomie wieków przechodził zamek.

Hohbergowie władali posiadłością aż do czasów jego konfiskaty w 1941 roku przez nazistów w czasie II Wojny Światowej.


Czasy powojenne to trudny czas dla tego typu obiektów. Jako mienie poniemieckie teren zamkowy wraz z zamkiem, niezagospodarowany po wojnie, niszczał i wzbudzał zainteresowanie szabrowników, którzy wynosili z budynku co tylko możliwe.


Dopiero w latach 1956 - 1962 zamkiem zainteresował się Wojewódzki Konserwator Zabytków i zabezpieczył pozostałe mienie. W roku 1974 ruszyły kompleksowe prace remontowe mające na celu przywrócić zamkowi dawny wygląd. W 1991 roku właścicielem Zamku została Gmina Wałbrzych i dzięki temu zamek wraz z przyległym do niego parkiem miał dostał kolejną szansę na przywrócenie dawnej świetności.Obecnie teren zamku stanowi rozległy, świetnie zagospodarowany kompleks corocznie odwiedzany przez tłumy turystów z kraju i za granicy. Na terenie kompleksu znajduje się kilka ciekawych obiektów, które naprawdę warto odwiedzić:

  • Stadnina Ogierów w zabytkowych stajniach zamkowych z 1844 roku, z krytą ujeżdżalnią

  • Mauzoleum Hochbergów zlokalizowane w przekształconym na kaplicę grobową z kryptami, dawnym pawilonie letnim. Spoczywają tam zacni członkowie rodu Jan Henryk XI, jego dwie żony Maria i Matylda oraz żona Henryka XV księżna pszczyńska Daisy von Pless. Historia życia księżnej Marii Teresy Oliwii (znanej jako Daisy von Pless) urodzonej w północnej Walii, zakończyła się właśnie tutaj w posiadłościach zamkowych.

  • Punkt widokowy na Skale Olbrzyma, z którego rozciąga się zapierająca dech w piersi panorama na malowniczą okolicę i wąwóz rzeki Pełcznicy.

  • Ruiny Zamku Stary Książ znajdujące się na skalnym urwisku wraz z zachowanymi fragmentami oryginalnych murów, kaplicy, ganku, wieży i portali, oraz częścią dawnych podziemi.

  • Palmiarnia datowana na lata 1911 - 1914, która była uroczym prezentem ślubnym księcia Henryka XV dla wspomnianej wcześniej księżnej Daisy. Prócz palm i egoztycznych roślin palmiarnia pełniła funkcje sadu i ogródka warzywnego, który dostarczał świeżych warzyw i owoców do pałacowej kuchni. Obecnie to jedyna w Polsce palmiarnia zachowana w swej historycznej konstrukcji. Można tu wciąż podziwiać ponad 250 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i niemal ze wszystkich kontynentów.Zamek Książ, to idealne miejsce na romantyczny weekend we dwoje. Na terenie posiadłości znajdują się także hotele i centrum konferencyjne. Rozważając zwiedzanie zamku warto przemyśleć nocleg, ponieważ jeden dzień nie wystarcza, aby na spokojnie przejść wszystkie ścieżki i zwiedzić wszystkie dostępne wystawy i wczuć się głęboko w atmosferę tego przepięknego miejsca i poznać jego historie.
291 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 Comments


Unknown member
Jul 28, 2021

O Zamek Książ byłam, zwiedziłam ale w zimowej odsłonie nie widziałam. Fajne te ogrody światła

Like

Unknown member
Jul 28, 2021

Mała księżniczka miala fajna przygode .. to miejsce jest dla mnie wyjątkowe.

Like
bottom of page