top of page

Zamek Pieskowa SkałaZamek Pieskowa Skała powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica i był usytuowany nieco wyżej na skale zwanej Dorotką. W 1377 roku Ludwik Węgierski nadał zamek rodzinie Szafrańców, której był siedzibą do roku 1608. W tym czasie został rozbudowany i stał się typową renesansową siedzibą magnacką.LOKALIZACJA ZAMKU PIESKOWA SKAŁA


Zamek Pieskowa Skała malowniczo usytuowany na górującym nad całą Doliną Prądnika cyplu skalnym, przykuwa wzrok podróżujących po przepięknych okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego. Nas również zaintrygowała ta majestatyczna budowla, otoczona soczystą zielenią parku, skąpana w promieniach letniego słońca, u której podnórza stoi kolejna turystyczna atrakcja regionu, słynna formacja skalna, zwana potocznie Maczugą Herkulesa.


HISTORIA POWSTANIA ZAMKU PIESKOWA SKAŁA


Początki budowli sięgają czasów króla Kazimierza Wielkiego, z jego rozkazu wzniesiono w tym miejscu strażnicę, której pierwotnym zadaniem było strzec bezpieczeństwa na szlaku handlowym prowadzącym z Krakowa na Śląsk.


Niestety pierwotny zamek kazimierzowski nie przetrwał do czasów współczesnych. Zamek Kazimierza Wielkiego usytuowany był na niedostępnej skale zwanej „Dorotką” ,u stóp której, w miejscu obecnego dziedzińca arkadowego, znajdowały się gospodarcze zabudowania podzamcza, przekształcone później w zamek dolny.Z końcem XIV wieku posiadłości Pieskowa Skała przeszły w ręce rodziny Szafrańców, którzy przez długie lata cieszyli się uznaniem na dworze królewskim. Obecną postać zamek zawdzięcza w dużej mierze gruntownej przebudowie, dokonanej z inicjatywy Stanisława Szafrańca, który pełnił funkcję Wojewody Sandomierskiego od około 1578 roku. Za jego rządów na włościach, powstała okazała renesansowa rezydencja z arkadowym dziedzińcem i loggią widokową. W XVII wieku zamek przeszedł w ręce nowego właściciela Michała Zebrzydowskiego, za jego sprawą powstały bastionowe fortyfikacje zamykające wielki dziedziniec zewnętrzny.

Kolejni właściciele Wielopolsczy, Mieroszewscy i Spółka Akcyjna prowadzący na zamku Pieskowa Skała pensjonat, przekształcili zamkową rezydencję stosownie do własnych potrzeb, odbudowali i odnowili powstałe na przestrzeni dziejów zniszczenia związane z potopem szwedzkim w 1655 roku, pożarami trawiącymi zamek w 1718 i 1850 oraz wydarzeniami powiązanymi z Powstaniem Styczniowym w 1863 roku.

Renesansowy charakter budowli przywróciły gruntowne prace restauratorskie, przeprowadzone już po IIWŚ w latach 1950 - 1968. Od roku 1970 zamek funkcjonuje jako oddział muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu.

W latach 2014 - 2016 ze wsparciem funduszy europejskich oraz budżetu państwa podjęto się kolejnej gruntownej konserwacji Pieskowej Skały, pracami konserwatorskimi objęto głównie elewacje korpusu głównego i bastionów przywracając im dawny blask.

Dziś zamek błyszczy z daleka, zachęcając do odwiedzin coraz większe rzesze turystów, malowniczym widokiem, cikawą architekturą, oraz bardzo interesującą ekspozycją wewnętrzną.


ZWIEDZANIE ZAMKU PIESKOWA SKAŁA


Zwiedzając zamek warto zwrócić uwagę na architekturę całej budowli w tym fortyfikacje bastionowe, dziedziniec zewnętrzny, sień wjazdową, dziedziniec arkadowy.

Wnętrza zamku kryją w sobie swoistą historyczną ścieżkę chronologicznie ułożoną na kolejnych piętrach zamku, przeprowadzającą zwiedzających przez kilka epok.

Poczynając od sal gotyku, przez sale renesansu, aż po sale baroku i sale rokokka do sal klasycyzmu, historyzmu, secesji po sale dwudziestolecia międzywojennego.Znajdziesz tam także wiele eksponatów z epoki Ludwika Filipa, a w salach historyzmu wiele unikatowych dzieł, eksponatów należących do zbiorów muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. Na uwagę zasługują także sale prezentujące historie samego Zamku Pieskowa Skala i jej kolejnych właścicieli, a także sale z galerią Malarstwa Angielskiego. Zwiedzanie zamku Pieskowa Skala do uczta na bogato dla oczu i ducha, ja byłam zachwycona.

Po wszelkie informacje organizacyjne odsyłam bezpośrednio na stronę zamku Pieskowa Skala, jeśli chcesz zaplanować swoją wizytę, lub kupić bilet online to klikaj -> tutaj.

171 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page