top of page

Zamek Pieskowa SkałaZamek Pieskowa Skała powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica i był usytuowany nieco wyżej na skale zwanej Dorotką. W 1377 roku Ludwik Węgierski nadał zamek rodzinie Szafrańców, której był siedzibą do roku 1608. W tym czasie został rozbudowany i stał się typową renesansową siedzibą magnacką.LOKALIZACJA ZAMKU PIESKOWA SKAŁA


Zamek Pieskowa Skała malowniczo usytuowany na górującym nad całą Doliną Prądnika cyplu skalnym, przykuwa wzrok podróżujących po przepięknych okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego. Nas również zaintrygowała ta majestatyczna budowla, otoczona soczystą zielenią parku, skąpana w promieniach letniego słońca, u której podnórza stoi kolejna turystyczna atrakcja regionu, słynna formacja skalna, zwana potocznie Maczugą Herkulesa.


HISTORIA POWSTANIA ZAMKU PIESKOWA SKAŁA


Początki budowli sięgają czasów króla Kazimierza Wielkiego, z jego rozkazu wzniesiono w tym miejscu strażnicę, której pierwotnym zadaniem było strzec bezpieczeństwa na szlaku handlowym prowadzącym z Krakowa na Śląsk.