top of page

Zielone złoto - czyli wszystko o selerze naciowymzielone łodygi
Seler naciowy

Seler naciowy to doskonały składnik diety dla osób dbających o swoje zdrowie oraz smukłą sylwetkę. Jest to warzywo o dosyć wysokiej gęstości odżywczej, także bogate w cenne składniki mineralne i witaminy. Nać selera może stanowić idealny dodatek do wielu dań oraz bazę dla zdrowych koktajli.


Jakie witaminy i minerały zawiera seler naciowy?


Seler naciowy w głównej mierze składa się z wody. Zawiera dużą ilość błonnika pokarmowego, a także cenne witaminy: A, E, C, B2 i K, foliany, beta – karoten oraz minerały: potas, sód, wapń, magnez, fosfor.

Ile kalorii ma seler naciowy?


UWAGA 100 gram selera naciowego zawiera tylko 15 kalorii, jest on więc warzywem o niskiej kaloryczności.


14 Właściwości prozdrowotnych selera naciowego


1. Seler naciowy pomaga schudnąć.

Jest to warzywo niskokaloryczne, o niskim indeksie glikemicznym wynoszącym 15.

Z tego względu jest idealny dla osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów oraz dla diabetyków. Seler naciowy jest warzywem mającym bardzo dużą wartość odżywczą, co oznacza, że mimo niewielu kalorii, zawiera ogromną ilość witamin i składników mineralnych.

Ponadto włączenie selera naciowego do codziennej diety zmniejsza chęć sięgnięcia po słodycze, działa moczopędnie, a także przyspiesza spalanie tłuszczu.

Seler naciowy zawiera bardzo dużą ilość witaminy C – najskuteczniejszego spalacza tkanki tłuszczowej.

2. Seler naciowy pomaga zwalczyć stres.

Zawiera składniki odżywcze, takie jak magnez, wapń oraz potas, które wspierają prawidłowe działanie układu nerwowego. Ponadto magnez ma wpływ na podwyższenie nastroju, a tryptofan bierze udział w produkcji hormonów wpływających na uczucie szczęścia: serotoniny, dopaminy oraz endorfin. Z kolei zawarta w nim niacyna obniża poziom stresu w organizmie. Zjedzenie selera naciowego przed snem ułatwia zaśnięcie.

3. Seler naciowy zmniejsza stan zapalny w organizmie

Dzięki bogactwu przeciwutleniaczy oraz flawonoidów seler naciowy działa przeciwzapalnie przede wszystkim na komórki mózgowe i błonę śluzową żołądka.

4. Seler naciowy obniża poziom złego cholesterolu

Regularne spożywanie selera naciowego może obniżać ryzyko miażdżycy i chorób serca, ponieważ zawarte w nim związki aktywne obniżają poziom lipidów we krwi.

5. Seler naciowy zwalcza nadciśnienie

Zawartość ftalidów w selerze naciowym wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Związki te w połączeniu z azotanami pomagają obniżyć ciśnienie krwi.

6. Seler naciowy działa antynowotworowo

Jednym ze składników selera naciowego jest apigenina, będąca związkiem o działaniu niszczącym komórki nowotworowe oraz zapobiegającym powstawaniu nowych zmian o charakterze rakowym. Zaleca się go w szczególności w przypadku nowotworów jajników, trzustki, wątroby, prostaty oraz płuc. Liczne badania dowodzą, że regularne spożywanie tego warzywa zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory o kilkadziesiąt procent.

7. Seler naciowy to naturalny afrodyzjak – wzmacnia potencję

Seler naciowy nazywany jest "warzywem miłości". Zawiera feromony, które pobudzają układ seksualny. Dodatkowo zawarta w nim arginina przespiesza przepływ krwi, dlatego spożywanie selera jest zalecane mężczyznom mającym problemy z potencją.

8. Seler naciowy pomaga chronić wzrok

Przeciwutleniacze zawarte w selerze, mogą zapobiegać zwyrodnieniom plamki żółtej będących przyczyną utraty wzroku. Zawarte w nim luteina i zeaksantyna dodatkowo chronią narząd wzroku i poprawiają widzenie.

9. Seler naciowy zapobiega odwodnieniu

W przeważającej części seler naciowy składa się z wody, dzięki czemu jego spożywanie może zapobiegać zmęczeniu, bólom i zawrotom głowy, zaparciom oraz niekontrolowanym skurczom mięśni. Dodatkowo potas i sód obecne w warzywie, mogą przeciwdziałać obrzękom, ponieważ regulują gospodarkę wodną organizmu.

10. Seler naciowy reguluje trawienie

Zawarty w selerze naciowym błonnik reguluje częstość wypróżnień, dzięki czemu może zapobiegać zaparciom. Ponadto zawarte w selerze przeciwutleniacze mogą zmniejszać ryzyko wrzodów żołądka oraz stanów zapalnych żołądka.

11. Seler naciowy działa odkwaszająco na organizm

Seler naciowy jest pokarmem alkalizującym. Oznacza to, że przywraca równowagę kwasowo – zasadową organizmu, dzięki czemu wspomaga również układ odpornościowy.

12. Seler naciowy poprawia stan skóry

Spożywanie selera doskonale nawadnia komórki skóry, a zawarte w nim przeciwutleniacze zapobiegają powstawaniu zmarszczek i pomagają spłycić te już istniejące.

13. Seler naciowy zmniejsza ryzyko wad wrodzonych u płodu

Wysoka zawartość wysoko przyswajalnego kwasu foliowego, czyni seler naciowy idealnym składnikiem diety dla kobiet w wieku rozrodczym. Może zapobiegać wrodzonym wadom serca u płodu oraz minimalizować ryzyko przedwczesnego porodu i generalnie pomaga utrzymać zdrową ciążę.

14. Seler naciowy pomaga zwalczyć cukrzycę

Zaleca się regularne spożywanie selera naciowego osobom zagrożonym cukrzycą, ponieważ znacznie obniża on poziom cukru we krwi. Ponadto zawarte w selerze flawonoidy wspomagają pracę trzustki, a tym samym produkcję insuliny oraz regulują poziom glukozy.

15. Seler naciowy zapobiega chorobom neurodegradacyjnym

Kwercetyna oraz luteolina zawarte w łodygach selera naciowego przeciwdziałają występowaniu chorób związanych z uszkodzeniami układu nerwowego np. chorobie Alzheimera, Parkinsona.

Zastosowanie selera naciowego


Warzywo uprawia się przede wszystkim w celach kulinarnych. Można je spożywać na surowo jako dodatek np. do sałatek, w formie gotowanej- dodaje się go do zup, w postaci pieczonej – jako składnik zapiekanek, a także smażony w głębokim tłuszczu.

Przeciwwskazania


Niestety ze względu na dużą zawartość szczawianów w selerze naciowym, nie jest on wskazany dla osób przewlekle chorujących na nerki.


Ponadto seler naciowy może wywołać reakcję alergiczną. Łagodna alergia na seler naciowy może objawiać się kichaniem, katarem oraz swędzeniem języka i ust. W przypadku wystąpienia poważniejszych reakcji alergicznych, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy medycznej.


Nadmierne spożycie selera naciowego może powodować biegunki.7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page